Rozhodnuto: Děti se vrátí do lavic, ale za velmi nestandardních podmínek

Dlouho očekávané otevření škol by se konečně mělo stát skutečností. Vláda včera potvrdila, že některé děti usednou do lavic už v pondělí 12. dubna. Kvůli pandemii však školní docházka nebude standardní. Děti i rodiče čeká řada omezení. Na co se tedy připravit, a které děti by se měly do školy vrátit jako první?

Rozhodnuto: Děti se vrátí do lavic, ale za velmi nestandardních podmínek Za jakých podmínek se vrátí děti do škol? Zdroj: Profimedia

Do školy se vrátí ti nejmenší, děti se budou střídat

Návrat žáků do lavic už řeší vláda dlouho. Ještě v únoru ministerstvo školství avizovalo, že prioritou je dostat na prezenční výuku poslední ročníky. Kvůli velmi špatné epidemické situaci se však v březnu děti do školy nevrátily, a naopak přešli na distanční výuku i 1. a 2. třídy. Doma zůstaly i děti mateřských škol. Česká republika tak zaujímá další nešťastné prvenství – máme nejdéle zavřené školy z celé Evropy.

Testovat se bude dvakrát týdně

Už minulý týden ministr školství Robert Plaga avizoval, že priority se změnily. Nyní je potřeba vrátit do lavic ty nejmenší žáky. Včera tedy vláda definitivně schválila plán postupného návratu žáků do škol. Od 12. dubna se budou ve škole střídat žáci prvního stupně základních škol rotačně, tedy ob týden. Podmínkou bude testování dětí dvakrát týdně antigenními testy, které zajistí škola a nošení roušek.

Do mateřských školek půjdou pouze předškoláci. Ti se nebudou muset střídat po týdnu, podmínkou je ale vytvoření menších skupinek dětí. Pro předškoláky neplatí povinnost nosit roušky, ale podmínkou je testování dvakrát týdně.

Některé okresy školy neotevřou

Podmínkou otevření škol je ale také dobrá epidemiologická situace v daném okresu, kdy reprodukční číslo R není vyšší než jedna. V některých okresech se tedy školy pravděpodobně příští týden neotevřou. Týká se to například okresu Zlín, kde situace není zatím příliš stabilní.

Rodiče budou doma s dětmi ob týden. Zdroj: ProfimediaRodiče budou doma s dětmi ob týden. Zdroj: Profimedia

Rotační výuku řada rodičů kritizuje

Řada rodičů včetně premiéra Andreje Babiše kritizuje především rotační výuku nejmenších žáků. V praxi to znamená, že týden budou doma s dětmi na ošetřovném, případně na home officu, a týden budou moci chodit do práce, což s sebou přináší řadu komplikací. Podle Roberta Plagy není tento model ideální, ale je to nástroj, jak dostat k prezenční výuce co nejvíce dětí.

Další ročníky by se měly v omezené míře vracet do škol 19. dubna, kdy by se měla obnovit praktická výuka na středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. Poté by mohly následovat rotační výuku i děti na druhém stupni základních škol. Podle Plagy je však velmi pravděpodobné, že některé ročníky se v letošním školním roce k prezenční výuce už nedostanou.

Jaký je váš názor na rotační výuku a testování dvakrát týdně ve školách?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
8.4.21 10:00

Nad některými nařízeními vlády zůstává rozum stát. Na druhou stranu aspoň se téma návratu do škol otevřelo. Snad brzo pochopí, že vymysleli hovadinu a změní to. Jako už tolikrát… :zed:

  • Zmínit
  • Nahlásit
4
7.4.21 21:11

Stávka rodičů

Ahoj, nesouhlasíte s opatřeními, která se plánují na naše děti?
Přidejte se, sdílejte, pozvěte na událost ostatní rodiče. Řekněme vládě NE a nepouštějme, za těchto okolností, děti zpět do školy.

https://www.facebook.com/…700617392681

  • Zmínit
  • Nahlásit
1900
7.4.21 17:36

No já osobně se bojím, že je předčasné se radovat. Kdo ví kdy zase ty školy zavřou :roll:

  • Zmínit
  • Nahlásit