Endometrióza: Přecházením bolestí k neplodnosti

Onemocnění, které se projevuje výraznou bolestí v podbřišku a je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti. Řeč je o endometrióze – nemoci, o které většina z nás neslyšela, dokud nezačala přemýšlet o rodině. Zjistěte o ní více.

Na otázky ohledně endometriózy odpovídá MUDr. Štěpán Machač Ph.D., vedoucí lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic Olomouc.

Zdroj: Alexandr Satinský, MAFRA

Co se přesně děje v těle ženy postižené endometriózou?

Endometrióza je gynekologické onemocnění, které ženám mimo jiné způsobuje velké bolesti v pánevní oblasti, často během menstruace. Tuto nesnesitelnou bolest zapříčiňují ložiska děložní sliznice, která se v těle ženy vyskytnou mimo dělohu, nejčastěji na pobřišnici v oblasti pánve, na vaječnících či vejcovodech.

Tato sliznice podstupuje stejné cyklické změny jako sliznice normální, tedy hrubne, odlučuje se a krvácí s každým menstruačním cyklem. Problém ovšem je, že se nemá jak dostat ven z těla, začne se tedy hromadit, což může vyvolat bolest, cysty či rozsáhlé jizvení a srůsty orgánů. A to posléze může vést až k problémům s plodností.

Jak se nemoc projevuje v běžném životě?

Základním projevem endometriózy je bolest. Bolesti a křeče se při menstruaci vyskytují i u zdravých žen, nicméně ženy s endometriózou si stěžují na jejich silnější průběh. Mezi další projevy endometriózy patří také bolest při pohlavním styku, poruchy menstruačního cyklu, nadměrné krvácení, bolest při stolici a močení a v neposlední řadě také neplodnost.

Zdroj: Mr.Thanathip Phatraiwat / Shutterstock, Inc.

Dá se nemoci předejít – například stravováním, pravidelným užíváním antikoncepce?

Prevence endometriózy je velmi obtížná, nicméně její riziko se dá snížit omezením působení estrogenů v průběhu reprodukčního období – ženy, které déle kojí, otěhotní před 30. rokem nebo mají více potomků, mají nižší riziko rozvoje tohoto onemocnění.

V případě, že žena trpí endometriózou a ještě nechce otěhotnět, může užívat hormonální antikoncepci, která růstu ložisek endometriózy z velké míry zabrání. Zmíněné stravování a jakákoliv dieta na endometriózu vliv nemají.

Pokud žena cítí bolest v podbřišku a má nepravidelný cyklus, měla by se jít nechat vyšetřit? Jak často specialisté v takovém případě odhalí, že se jedná právě o endometriózu?

Určitě by měla žena v takovém případě odbornou pomoc vyhledat, protože jak už bylo zmíněno, bolest a nepravidelný cyklus patří k častým projevům endometriózy. Jako u mnoha jiných onemocnění – její včasné odhalení pak hraje zásadní roli při léčbě a samozřejmě zvyšuje šance na otěhotnění.

Bohužel mnohé ženy před návštěvou gynekologa absolvují rozsáhlá vyšetření u jiných specialistů a opakovanou a zbytečnou antibiotickou léčbu jen proto, že je endometrióza v diagnostice chronické bolesti opomíjena.

Myslíte, že by pomohlo, kdyby se o endometrióze více psalo a mluvilo?

Rozhodně ano, větší informovanost, fakta o nemoci, názory lékařů či příběhy nemocných pacientek mohou přispět k tomu, že ženy nebudou příznaky podceňovat a obecně se budou o své zdraví více zajímat.

Medicína se posouvá mílovými kroky vpřed. Dokáží lékaři endometriózu vyléčit?

Endometrióza se léčí buď pomocí léků, či chirurgicky, přičemž k operativnímu zákroku se přistupuje většinou ve chvíli, kdy terapie léky selže. Úspěšnost léčby je vysoká, bohužel však musím dodat, že u 25–50 % pacientek se do jednoho roku po vysazení léčby mohou obtíže opakovat.

Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc.

Kolika žen se tato diagnóza dotýká?

Endometriózou trpí zhruba 6–10 % žen v plodném věku, přičemž více než polovina z nich trpí pánevní bolestí. U téměř 50 % žen postižených endometriózou je diagnostikována neplodnost. V České republice je ročně s tímto onemocněním hospitalizováno zhruba 1 800 pacientek. Jejich počet bohužel každým rokem mírně stoupá.

Pokud je verdiktem neplodnost, jaké mají páry další možnosti?

Pokud je žena kvůli endometrióze neplodná, ještě nemusí ztrácet naději na založení rodiny. Současná doba naštěstí nabízí moderní metody asistované reprodukce, které také spousta párů využívá.

Vhodnou metodu zvolí lékař podle toho, jakou formou endometriózy pacientka trpí. Nejčastěji se ale u žen postižených endometriózou provádí metoda IVF, kdy je vajíčko oplodněno spermií mimo tělo ženy a poté zavedeno do dělohy.

Slyšely jste někdy o edometrióze? Napište nám vlastní zkušenosti do komentářů.

Autor:

Se Zuzkou se potkáte, pokud se rozhodnete využít eMimino jako prostor ke zviditelnění. Stará se o to, aby byli klienti spokojení a vše, co se domluví, bylo v pořádku splněno. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
7.5.18 11:24

Je mi 27, endometriozu mam už léta. Vyzkoušela jsem různé hormonální léčby od antikoncepce po umělý přechod, nic nepomohlo. Bolesti neustále, špinění, krvácení, bolestivý styk. Nakonec jsem šla na laparo (po 3 měsících injekcí - umělém přechodu) a během operaci mi odstranili levý vejcovod, cystu u vaječníku a když se chtěli vrhnout na tu endo, tak to nešlo. Vždy, když se toho dotkli, tak to strašně krvácelo. Prý zánět po celém břiše. Ted jsem několik měsíců po operaci a stále stejné bolesti, teď mám Luise HA a říkám si, co dál. Mám domluveného gastroentherologa a gynekologa, ale pořád si mě posílají mezi sebou. Děti nám ani jeden nedoporučili vzhledem k tomu, že neví, zda by to těm bolestem pomohlo a při těhotenství bych prý měla peklo. Na začátku ale říkali, že těhotenství by mohlo pomoci. Možná si nejsou jistí, zda ty bolesti jdou pouze od endo. Jsem z toho nešťastná. Loni mi odoperovali i část čípku pro rakovinu děložního č. Už tehdy mi říkali, že moje šance kvůli tomu budou nižší. Teď navíc nemám jeden vejcovod (ano, vím že mi stačí jen jeden), ale bolesti na obou stranách stejné i po odstranění cysty a HA. :(

  • Nahlásit
  • Upravit
Anonymní
4.4.18 11:42

V březnu 2017 jsem byla na laparoskopii kvůli endometriální cystě na levém vaječníku a při té příležitosti mi udělali kompletní vyšetření průchodnosti. Vše OK, cysta odstraněna, bohužel ani po více jak roce jsem neotěhotněla. Proto jsme se svěřili do rukou specialistů v CARu, zrovna dnes jsem po OPU a pravděpodobně (pokud všechno dobře dopadne) za 5 dní transfer, tak snad už nad tou potvorou endometriózou vyhrajeme :nevim:

  • Nahlásit
Anonymní
1.4.18 09:52

Měla jsem endometriozu. Pořád jsem myslela, že ty ukrutné bolesti při menstruaci prostě k tomu patří, Poté přišlo špinění a špinila jsem v kuse 2 roky než mi lékařka poslala na laparaskopii, kterou jsem si musela vydupat sama. Do té doby lečba čípky a léky, které samozřejmě nezabírali a pokaždé zánět. to už ani nemělo cenu chodit k lekaři, slyšela bych to samé je to zánět. Podstoupila jsem laparoskopii kde endometrizu odhalili a rozsáhlou v celem podbříšku i na střevech, ložiska odstranili, nastala lečba hormonalní antikoncepcí, ale dva roky na to jsem musela na další chirurgické odstranění rok na to další operace. Poté jsme se pokoušeli o miminko a jak se dalo čekat bez uspěchu. Byli jsme objednaný do CARu kam jsme nedojeli, protože jsem 14 dní předtím našla dvě čárky na testu. A ted mám doma dva raubíře počaté přirozenou cestou, druhý syn se dokonce podařil hned na poprvé. Musím zatukat ted už jsem bez problemu, bolesti bricha při menstruaci skoro minimalní o oproti tomu na co jsem byla zvyklá je to prochazka růžovou zahradou a jen doufám, že už se ta potvora nevrátí

  • Nahlásit
3030
31.3.18 11:45

Ja si stěžovala na bolesti, ale zřejmě málo, ani jedna ani druha mě na žádné vysetreni neposlala. Brali to jakoze bolest k MS patří. Tak nevím jestli se mám bát, nebo si to vyšetření vydupat. Bylo by mi snad i jedno že by mi udělali laparoskopii dirky do břicha, hlavně aby se to vyšetřilo a nejlépe i vyléčilo. Ms pravidelná ale ty bolesti fakt a všude sedí. Bolí me to poslední dobou i při sexu, a to mam sedm let furt stejneho chlapa tak ten rozdil přece musim poznat že.

  • Zmínit
  • Nahlásit