Onemocnění, které se projevuje výraznou bolestí v podbřišku a je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti. Řeč je o endometrióze – nemoci, o které většina z nás neslyšela, dokud nezačala přemýšlet o rodině. Zjistěte o ní více.
Na otázky ohledně endometriózy odpovídá MUDr. Štěpán Machač Ph.D., vedoucí lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic Olomouc.

Co se přesně děje v těle ženy postižené endometriózou?
Endometrióza je gynekologické onemocnění, které ženám mimo jiné způsobuje velké bolesti v pánevní oblasti, často během menstruace. Tuto nesnesitelnou bolest zapříčiňují ložiska děložní sliznice, která se v těle ženy vyskytnou mimo dělohu, nejčastěji na pobřišnici v oblasti pánve, na vaječnících či vejcovodech.
Tato sliznice podstupuje stejné cyklické změny jako sliznice normální, tedy hrubne, odlučuje se a krvácí s každým menstruačním cyklem. Problém ovšem je, že se nemá jak dostat ven z těla, začne se tedy hromadit, což může vyvolat bolest, cysty či rozsáhlé jizvení a srůsty orgánů. A to posléze může vést až k problémům s plodností.
Jak se nemoc projevuje v běžném životě?
Základním projevem endometriózy je bolest. Bolesti a křeče se při menstruaci vyskytují i u zdravých žen, nicméně ženy s endometriózou si stěžují na jejich silnější průběh. Mezi další projevy endometriózy patří také bolest při pohlavním styku, poruchy menstruačního cyklu, nadměrné krvácení, bolest při stolici a močení a v neposlední řadě také neplodnost.

Dá se nemoci předejít – například stravováním, pravidelným užíváním antikoncepce?
Prevence endometriózy je velmi obtížná, nicméně její riziko se dá snížit omezením působení estrogenů v průběhu reprodukčního období – ženy, které déle kojí, otěhotní před 30. rokem nebo mají více potomků, mají nižší riziko rozvoje tohoto onemocnění.
V případě, že žena trpí endometriózou a ještě nechce otěhotnět, může užívat hormonální antikoncepci, která růstu ložisek endometriózy z velké míry zabrání. Zmíněné stravování a jakákoliv dieta na endometriózu vliv nemají.
Pokud žena cítí bolest v podbřišku a má nepravidelný cyklus, měla by se jít nechat vyšetřit? Jak často specialisté v takovém případě odhalí, že se jedná právě o endometriózu?
Určitě by měla žena v takovém případě odbornou pomoc vyhledat, protože jak už bylo zmíněno, bolest a nepravidelný cyklus patří k častým projevům endometriózy. Jako u mnoha jiných onemocnění – její včasné odhalení pak hraje zásadní roli při léčbě a samozřejmě zvyšuje šance na otěhotnění.
Bohužel mnohé ženy před návštěvou gynekologa absolvují rozsáhlá vyšetření u jiných specialistů a opakovanou a zbytečnou antibiotickou léčbu jen proto, že je endometrióza v diagnostice chronické bolesti opomíjena.
Myslíte, že by pomohlo, kdyby se o endometrióze více psalo a mluvilo?
Rozhodně ano, větší informovanost, fakta o nemoci, názory lékařů či příběhy nemocných pacientek mohou přispět k tomu, že ženy nebudou příznaky podceňovat a obecně se budou o své zdraví více zajímat.
Medicína se posouvá mílovými kroky vpřed. Dokáží lékaři endometriózu vyléčit?
Endometrióza se léčí buď pomocí léků, či chirurgicky, přičemž k operativnímu zákroku se přistupuje většinou ve chvíli, kdy terapie léky selže. Úspěšnost léčby je vysoká, bohužel však musím dodat, že u 25–50 % pacientek se do jednoho roku po vysazení léčby mohou obtíže opakovat.

Kolika žen se tato diagnóza dotýká?
Endometriózou trpí zhruba 6–10 % žen v plodném věku, přičemž více než polovina z nich trpí pánevní bolestí. U téměř 50 % žen postižených endometriózou je diagnostikována neplodnost. V České republice je ročně s tímto onemocněním hospitalizováno zhruba 1 800 pacientek. Jejich počet bohužel každým rokem mírně stoupá.
Pokud je verdiktem neplodnost, jaké mají páry další možnosti?
Pokud je žena kvůli endometrióze neplodná, ještě nemusí ztrácet naději na založení rodiny. Současná doba naštěstí nabízí moderní metody asistované reprodukce, které také spousta párů využívá.
Vhodnou metodu zvolí lékař podle toho, jakou formou endometriózy pacientka trpí. Nejčastěji se ale u žen postižených endometriózou provádí metoda IVF, kdy je vajíčko oplodněno spermií mimo tělo ženy a poté zavedeno do dělohy.
Slyšely jste někdy o edometrióze? Napište nám vlastní zkušenosti do komentářů.