Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová

Jak vypadal život mayských rodin? A jak tehdejší ženy prožívaly mateřství? Zeptala jsem se jedné z mála českých odbornic na mayskou kulturu, Eleni Dimelisové. Ve svém výzkumu zkoumá klasické předkolumbovské období a zaměřuje se především na zodpovězení otázky, jaké bylo v mayské společnosti postavení žen.

Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová Eleni zkoumá život mayských žen. Zdroj: Lukáš Krása Photo / Archiv Eleni Dimelisové.

Eleni, jaké máme informace o životě mayských rodin?

Písemné a obrazové materiály, jaké máme z této doby k dispozici, o podobě běžného života prostých lidí skálopevně mlčí. Promlouvají k nám alespoň částečně o životě královských rodin. Panovníci spolu se svým jménem často uvádí informace o svém rodě a kromě otce uvádí i jméno své matky, a to dokonce na prvním místě.

Stéla 3 z Piedras Negras. Zdroj: famsi.orgStéla 3 z Piedras Negras. Zdroj: famsi.org

Odkud čerpáte informace ke svému bádání?

Pramenů, které nám dovolují alespoň trochu více nahlédnout pod roušku tajemna konkrétních rodin, máme několik.

Vzácným příkladem je pak takzvaná Stéla 3 z Piedras Negras. Je to do kamene vytesaný nápis a doprovodné zobrazení, které pojednává o důležitých momentech v životě jedné ženy. Její jméno můžeme přeložit jako Paní 20 let královna. Z hieroglyfického textu se mimo jiné dozvídáme, že si ji jako dvanáctiletou princeznu vzal za manželku panovník z Piedras Negras.

O celých dvacet jedna let později se jim narodila dcera Vzácná želva. Pod textem je pak Paní 20 let královna vidět, jak sedí na trůně a její dceruška se jí opírá o koleno. Právě prostor, jaký je malé princezně v rámci pramene věnován, je poměrně unikátní.

Mayské prameny se životu dětí, i když královských, takovou měrou nevěnovaly?

Ano, přesně tak. Někteří badatelé se domnívají, že král nechal takto detailní „kamenný snímek“ své rodiny vytvořit z radosti nad narozením potomka, na kterého musel dlouho čekat. A snad za tím mohla z části být, pokud si tedy dovolíme spekulovat, i vlastní rodinná pohoda.

Jaký byl tehdy vůbec pohled na mateřství? Jak například probíhaly porody?

O mateřství a porodech se o něco málo více dozvídáme z pozdějšího koloniálního období. Porody údajně probíhaly v saunách, což badatelé dávají do souvislosti s mayskou vírou, že prostředí sauny zlepšuje zdravotní stav a pomáhá matkám znovuzískat životodárné teplo.

Ještě ve dvacátém století pak badatelé při zkoumání jedné mayské komunity zjistily, že jsou mayským ženám ze stejného důvodu v období porodu podávány teplé nápoje a jídla. U porodu pravděpodobně ženám asistovaly porodní báby a novorozenci se umývali v čisté vodě.

Mayové byli velmi šikovní astronomové. Využívali tuto svou znalost i co se týče těhotenství?

Velmi důležitou roli hrálo datum narození dítěte. Nejenže byl na jeho základě dítěti vypracován horoskop, ale také mohlo být dítě podle dne svého narození pojmenováno. Jak víme z pozdějších období, příslušníci některých mayských etnik věřili, že jsou určité astronomické jevy nebezpečné pro těhotné ženy.

Eleni na jedné ze svých přednášek. Zdroj: FF UK.Eleni na jedné ze svých přednášek. Zdroj: FF UK.

Konkrétně se měly mít na pozoru před zatměním Slunce a Měsíce, které údajně neblaze ovlivňovaly zdraví dítěte. Pokud však v době těhotenství k zatmění přeci jen došlo, nemusela si nastávající maminka nutně zoufat. Před nechtěnými následky ji mohly zachránit různé magické amulety. Například uvázání si kusu červené látky kolem pasu.

Pověru s kusem červené látky můžeme zaznamenat i dnes. Má kamarádka a spolužačka Eva Kubátová, mimochodem autorka úžasné knížky Mexikopedie, žije dlouhodobě v Mexiku. Když byla před pár lety těhotná, zrovna nastalo zatmění Slunce. Její mexické okolí bylo doslova zděšeno, když zjistilo, že červenou mašlí nechrání zdraví svého miminka. Stejně jako nevyhynuli Mayové, nevyhynuly ani některé jejich představy o světe, které mají původ snad již v předkolumbovských časech.

Narození a život dítěte se tedy v předkolumbovském období pojil s mnoha rituály?

Pravděpodobně ano. Záznamy se nám však povětšinou nedochovaly. Koloniální prameny se zmiňují například o rituálu, který se odehrával v dětství a mělo na něj vliv pohlaví dítěte. Ve třech letech se údajně přivázal chlapcům bílý korálek k vlasům a holčičkám zase lastura kolem pasu. Obojí si pak jejich nositelé nechali až do svých dvanácti let, kdy jim v rámci rituálu uvedení do společnosti byly předměty slavnostně odstřiženy.

Z pozdějších období je z mayského prostředí také znám rituál hetzmek, pomocí kterého se předpovídalo budoucí zaměstnání dítěte. Novopečená maminka si posadila několikaměsíční dítě na bok a chodila s ním kolem stolu, na kterém se nacházely předměty související s nejrůznějšími pracovními činnostmi. Podle toho, jaký předmět dítě uchopilo, taková ho v budoucnu čekala „kariéra.“

Někde jsem četla, že znamením krásy té doby, byly protáhlé hlavy. Je to pravda?

Stejně jako všechny maminky i ty mayské toužily po tom, aby vývoj jejich dítěte probíhal správně a potomek vyrostl do krásy. Měřítka se však liší kulturu od kultury. Protáhlý tvar hlavy byl jedním z velmi oblíbených ideálů. Maminky se ho snažily docílit způsobem, který nám z dnešního pohledu může připadat poměrně drastický. Na hlavičku kojence se na nějaký čas umístily dřevěné destičky, které měly hlavu dítěte vytvarovat.

Koloniální prameny hovoří o tom, že znakem krásy byla pro Maye také šilhavost. Proto prý maminky uvazovaly svým malým dětem na čelo kuličku. Když se děti pohnuly, kulička se dala do pohybu a jejím sledováním děti získaly požadovaný znak krásy.

Mayové uctívali řadu bohů. Promítá se nějak mateřství i do jejich náboženství?

S ženami bývá často spojována bohyně, kterou dnes badatelé označují moderním označením pomocí písmenka abecedy jako bohyni I. Nejčastěji je dávána do souvislostí se sexualitou, ženskou plodností, menstruačním cyklem a Měsícem. To je také jeden z důvodů proč ji obvykle vidíme ve společnosti králíka – skvrny na Měsíci Mayům totiž svým tvarem připomínaly právě tohoto ušáka.

Bohyni I zpravidla poznáme podle bohatých černých vlasů a odhalených ňader, jak můžeme vidět i na obrázku. Její božskou „kolegyní“ je pak bohyně O v podobě staré ženy, která měla dohlížet na porody a těhotenství.

Mayská bohyně. Zdroj: research.mayavase.comMayská bohyně. Zdroj: research.mayavase.com

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka a account realizátor. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
53
27.1.21 14:33

Moc pěkný rozhovor :potlesk: Zajímavě jiné počtení na zdejším serveru ;-) Moc mne to zaujalo. Víc takových článků! ;-) :mavam:

  • Zmínit
  • Nahlásit