Reklama

Pět dětí? Největší mazec bylo to první, říká blogerka Monika

O čem všichni mluví

Své 32. narozeniny oslavila v obležení svých pěti dcer. Deset let mateřství ji motivuje k psaní Blogu mámy. Sama sebe považuje za hodně netypickou matku. "Třeba českou kuchyni vůbec neumím," směje se Monika.

Moniko, kdo a co ti pomáhá zvládnout takový zápřah?

Můj muž. Už jen tím, že čtyři dcery nejsou biologicky jeho, je veliká podpora. Finanční, emocionální, partnerská. Pět dětí by se nedalo zvládnout bez tolerance a umění odpouštět druhým jejich chyby. Já jsem byla vychovávána velmi přísně, a proto se snažím u našich dcer být mírnější.

Nejsi alergická na nějaké otázky okolí, typu „Plánovali jste to?“ a podobně?

Občas mě to naštve. Zvlášť, když mě zastaví na ulici naprosto cizí člověk a ptá se na takové věci. Někdy se jen usměju, někdy prohodím něco vtipného, co druhý nepochopí, jindy jsem nepříjemná. Podle mě je to každého věc, jak si žije, s kým, kde a kolik má dětí nebo co nosí na sobě. A druzí by se to měli naučit respektovat, protože to jejich život není.

Řekla bys, že u tvých dcer fungují sourozenecké konstelace?

Myslím, že určitou logiku to má. Kája je nejstarší, a tak u ní vidím, že opravdu má jiné cíle a představy. I se na ni častěji obracím. Co se týče nejmladší dcery, není rozhodně rozmazlená, naopak u ní se snažím být velmi důsledná a přísná a v ničem neustoupit. Ale užívám si jí víc, protože je poslední, to určitě ano. Jinak nepozoruji žádné velké rozdíly.

Nemůžu se nezeptat - jak to vůbec všechno stíháš?

Jsou dny, kdy nestíhám pořádně uklízet, rozmrazím pizzu k večeři a jsem ráda, že je večer a dcery jdou spát. :) Jindy podnikáme zajímavý výlet a všechno šlape, jak má. Takové dny se naprosto samozřejmě u nás střídají a někdy jsou lepší nebo horší. Ale takový už je život. I po deseti letech pořád doufám, že naše dcery budou s chutí jíst čínu místo rajské omáčky. Českou kuchyni totiž vůbec neumím. :)

Vzpomeneš si ještě, kdy jsi začala chodit na eMimino?

Vím, že to bylo v době, kdy jsme se snažili o naši první dceru. Měla jsem štěstí na super skupinu, kde jsme se všechny podporovaly a pomáhaly jsme si. Dlouho jsem pak na eMimino chodila právě za všemi těmi, které jsem poznala během snažení a následně těhotenství.

Jak ses vlastně dostala k psaní?

Čím je pro někoho dýchání, tím je pro mě psaní. Je to můj koníček, můj život. Píšu prakticky cokoliv už od svých devíti let a pořád mám v hlavě spoustu nápadů a myšlenek. Přirozeně s dětmi je někdy složité najít si čas, ale o to víc musím plánovat a den si rozdělit. Ne nadarmo se říká, že ženy na mateřské jsou nejlepšími managerkami. :-)

Moniku najdete na Blog mámy nebo tady na eMiminu s nickem hejhulka25.

Je tady spousta maminek, které píšou deníčky - a řada těch, které sbírají odvahu nějaký napsat. Co bys jim poradila?

Aby se nesnažily psát za někoho jiného, jiným stylem, než samy cítí. Například psát hrozně spisovně, s humorem nebo snažit se někoho kopírovat. Brzy je to přestane bavit a každý čtenář navíc pozná, že to není úplně ono. Ať píší o čemkoliv, třeba o pasení koz nebo pletení košíků, vždycky by to mělo být od srdce.

Říká se, jedno dítě, žádné dítě… měla jsi pocit, že teprve od nějakého počtu to začíná být opravdu mazec? :)

Opravdový mazec to pro mě bylo pár dní po porodu první dcery. Do té doby jsem netušila, jaké to je, starat se o křehkého, malého človíčka, který je na mě absolutně závislý. Bojovala jsem úplně se vším, co si lze představit. Od plenek, přes kojení, po uspávání nebo koupání. I obyčejné zabalení do fusaku byla pro nás obě dřina.

Paradoxně čím více dětí, tím jsem byla zkušenější a méně věcí mě zaskočilo. A výhoda početné rodiny rozhodně spočívá v tom, že si dcery pomohou, kdy je potřeba, a vždycky si mezi sebou najdou někoho, s kým si hrát.

Co bys poradila ženám, které chtějí velkou rodinu?

Jednu věc - vykašlete se na to, co vám okolí říká nebo říkat bude. Vždycky se najde někdo, kdo si bude ťukat na čelo, kdo bude počítat vaše děti a uprostřed ulice vás beze studu zastaví s obrovským zájmem o vaši rodinu. Nejdůležitější je to, jak se cítíte vy a co si přejete a zda je velká rodina vaším přáním.

Moniko, myslíš, že tě může v mateřství ještě něco překvapit?

Nechci, aby to vyznělo přemoudřele, ale s pěti dcerami je opravdu jen pramálo věcí, které by mě mohly překvapit. Snad jen, kdyby některá z nich chtěla ostříhat na ježka a obarvit si ho na zeleno. :-)

Máte chuť do psaní jako Monika? Napište deníček - o radostech, starostech a zkušenostech.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.01.18 16:00
Nočník

Fatální chybu vidím v tom, že tato metoda lze těžko použít na chlapce. Taky už jich pár máme. Osvědčilo se nám letní čůrání na dvoře na kytičky/kamínky atd a doma dětský domácí pisoár z Číny za 7 USD. A hlavně tatínek se musel zapojit a ukázat, jak na to a najednou to bylo vyřešeno.

 
Citronkalekninka
Kecalka 457 příspěvků 1 inzerát 09.01.18 13:43

@Anicka ceresnicka je mi to moc lito

 
Citronkalekninka
Kecalka 457 příspěvků 1 inzerát 09.01.18 13:42

@Hejhulka25 dekuji :hug:.

 
blogmamy
Neúnavná pisatelka 16908 příspěvků 09.01.18 13:14

@Lolla33 děkuji :srdce:

 
blogmamy
Neúnavná pisatelka 16908 příspěvků 09.01.18 13:14

@Vallunka děkuji, Vám také :srdce:

 
blogmamy
Neúnavná pisatelka 16908 příspěvků 09.01.18 13:13

@farska no jo, ty jsi známá firma :mrgreen: mmch krásná rodinka :srdce:

 
blogmamy
Neúnavná pisatelka 16908 příspěvků 09.01.18 13:10

@Citronkalekninka ten pocit, že někdy nezvládáme děti a všechno okolo, máme všechny mámy stejně. Ať máte jedno nebo pět dětí. Každé těhotenství je samozřejmě nápor na tělo, těžko se mi hodnotí, jak jsem na tom fyzicky. Já mám degenerativní onemocnění páteře, o kterém jsem dlouho nevěděla, respektive, lékaři si s ním neuměli poradit a tak mě chláholili nesmysly. Kdybych to dnes věděla, zůstala bych u dvou dětí, ale to už nezměním a nelituji, že je mám. Znám kamarádku, která má děti čtyři a další šest a obě jsou v pořádku. U mě je to nemoc, která postupuje s přibývajícími roky, takže těhotenství na ni má vliv jen částečně, jestli mi rozumíte ;) Svůj blog jsem založila právě proto, abych ukázala i dalším maminkám, že nejsou samy, kdo mají prach v koutě, ve dřezu nádobí, pod očima kruhy a mateřství nepovažují za krásnou, láskyplnou procházku růžovou zahradou. Někdy se mrkněte ke mě na blog ;) a přeji hodně sil a energie, jste úžasná a zvládnete to :srdce:

 
blogmamy
Neúnavná pisatelka 16908 příspěvků 09.01.18 12:57

@chs.jasmin díky ;) a pokud se k velké rodině rozhodneš, držím palce ať to zvládneš a obrníš se nad poznámkami okolí, které nebudou vždy příjemné :kytka:

 
lussynet
Kelišová 5416 příspěvků 09.01.18 11:48

@Anicka ceresnicka hodných a spolehlivých hlídaček je málo, sami nikoho na hlídání nemáme, tak je to někdy hodně těžký a z cizích mám pořád ještě obavy. Držím palce!

 
lussynet
Kelišová 5416 příspěvků 09.01.18 11:46

Pět holek, to je paráda :) já mám dvě a do třetice čekáme chlapečka a už se třemi jsem si vyslechla, zda jsme to tak chtěli, planovali a ze jsme blázni atd atd, určitě to zná spoustu z vás. Nikdy by mě nenapadlo se někoho takhle zeptat a taky už mi to začíná lézt na nervy :D každopádně fandím!

 
Anicka ceresnicka
Nováček 7 příspěvků 09.01.18 10:15
Kdysi dávno

Kdysi dávno jako mladé děvče jsem si představovala, že budu mít 5 dětí. Je mi 47 a nemám žádné. No moc mě to k nim táhne, chci dělat chůvu až se zaučím. Srdíčko mám otevřené a s malými dětmi si rozumím bez slov. Protože já je všechny miluji a ony to cítí.

Hezký den všem úžasným maminkám. Anička, slovenka z Prahy. :mavam: :mavam: :mavam:

 
Lolla33
Nováček 8 příspěvků 09.01.18 09:43

Velký respekt a klobouk dolů :kytka: :kytka:

 
Vallunka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 07.01.18 21:36

Moni, krásně napsané :potlesk:.. přeji vám všem jen to dobré :mavam:

 
farska
Vesmírná mluvilka 30096 příspěvků 06.01.18 20:10

Hezký deníček.
Mám taky pětku slečen. Je to perfektní a jsem moc ráda, že si tyhle duše vybraly právě nás.
Krásný večer
 B

 
admin
Extra třída :D 11017 příspěvků 06.01.18 18:37

Jen přidám zmínku zpovídané @Hejhulka25 - abys mohla odpovědět na otázku níže. :)

Monika

 
Citronkalekninka
Kecalka 457 příspěvků 1 inzerát 06.01.18 11:55

Ja bych chtěla děti tři. ale už nejsem nejmladší a někdy mám pocit že nezvládnu dvě. taky by mě zajímalo jak jste na tom po pěti porodech? já jsem po dvou tak zničená že snad budu muset na rekonstrukci :-(

 
chs.jasmin
Kelišová 7436 příspěvků 04.01.18 18:37

To je hezký rohźhovor. Obdivuji a závidím velké rodiny. Více dětí. Také bych si jednou přála takový čtyřlístek.

Muž je opravdu milionový, hodně chlapů by se určitě zaleklo vychovávat čtyři cizí děti a ke všemu holčičky. :mrgreen:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama