Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických léků, ať již v kombinaci s klasickou medicínou, nebo bez. Paní doktorka Eliška Bartlová je jednou z těch lékařek, které ve svém lékařském poslání došly do bodu, kdy preferují právě homeopatii.

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová MUDr. Eliška Bartlová

Vystudovala jste klasickou lékařskou fakultu, kdy jste se poprvé setkala s homeopatií?

Medicínu jsem skončila v roce 1977 a o homeopatii jsem se dozvěděla v 80. letech od kamarádky, která byla lékařka a emigrovala do Rakouska. Od ní jsem tedy věděla, že homeopatie je zcela regulérní součástí tamní medicíny a že dokonce v některých nemocnicích mají své konzultanty v homeopatii.

Naše republika byla jedna z mála zemí tzv. východního bloku, kde se tehdejšímu režimu povedlo homeopatii úplně vymazat z mapy péče o lidské zdraví. Byla totiž o svobodném výběru a o svobodě.

Proto jsem se hned po revoluci stala studentkou prvního homeopatického vzdělávání u nás.

Co vás vedlo k tomu upustit od klasické medicíny a začít se věnovat pouze homeopatii?

Byla to touha spojit vše, co jsem za roky samovzdělávání vstřebala – psychosomatiku, psychologii, fytoterapii…

Skláním se před současnými možnostmi moderní medicíny, ale jsou stavy, kdy lékař působí jen jako distributor pacienta, posílá jej od odborníka a k odborníkovi, aniž dojde k integraci celého souhrnu jeho jedinečných problémů. To mě na homeopatii vždy lákalo a láká dodnes.

Co je podle vás hlavní předností homeopatie?

Homeopatie je cesta ke zcela přirozenému a účinnému působení na lidský organismus. Přináší rychlou úlevu v akutních stavech a při léčení chronických stavů dovede problém člověka uchopit v širších souvislostech, v tzv. bio-psycho-sociální rovině.

Má své místo od narození až do stáří, její efekt také mohou ocenit těhotné a kojící ženy. Nesmíme zapomínat ani na veterinární medicínu, protože homeopatická léčba se často úspěšně uplatňuje i u zvířat, a to u našich domácích mazlíčku i u hospodářských chovů, kde je nejvíce oceňováno to, že je to cesta k zajištění bio chovů.

Kombinujete oba medicínské směry – tedy klasickou medicínu a homeopatii?

Mám již jedenáct let svou ordinaci, která je zaměřená jen na homeopatii. To však neznamená, že ke své práci nepotřebuji mít jasno medicínsky – potřebuji lékařské zprávy, laboratorní vyšetření atd., aby byla homeopatie léčbou komplementární ke klasické medicíně, a s tím ke mně také moji pacienti přicházejí.

Jak vlastně homeopatie funguje?

Homeopatie je léčebná metoda založená na využití přírodních látek ve velmi malých dávkách. Vychází z tzv. principu podobnosti, podle něhož látky, které u zdravého člověka vyvolávají určitý soubor příznaků, dokážou podobné příznaky léčit u nemocného, pokud jsou podány ve velmi nízkých koncentracích.

Homeopatie je komplementární medicína – může být užita nezávisle nebo společně s konvenčními klasickými léky, či jinými terapiemi. Může také zmírnit nepříjemné vedlejší účinky konvenční léčby, jako je například chemoterapie.

Můžete uvést nějaké konkrétní případy, kdy homeopatická léčba účinně pomáhá?

Homeopatie je jedinečná svým pohledem na člověka jako na jedinečný celek se všemi psychickými, tělesnými i konstitučními charakteristikami, včetně etiologických vlivů a příčinných souvislostí.

Proto je její použití unikátní právě u chronických případů, kde mají tyhle vlivy klíčový význam. Je tomu tak například u psychosomatických onemocnění, alergických stavů včetně ekzémů, u neplodnosti nebo při chronických urogenitálních onemocněních.

Homeopatie ale pomáhá také například při těžkých stavech těhotenských nevolností, rychle a účinně řeší záněty prsu u kojících žen, pomáhá zvýšit laktaci, je účinná na celou řadu poruch chování u dětí nebo pomáhá při potížích provázejících růst zoubků…

Homeopatika jsou také účinná pomoc na únavové stavy nebo na rekonvalescence po operacích.

Jak si sestavit domácí lékarničku najdete v článku Homeopatika: Vše, co potřebujete vědět »

Jak se dá homeopatie použít v běžné domácnosti? Co by nemělo chybět v domácí lékárničce?

Pokud chcete léčit sebe i svou rodinu šetrnými léky bez vedlejších účinků, je opravdu dobré mít homeopatické léky připraveny k rychlému použití v domácí lékárničce.

Některá onemocnění postihují občas každého – chřipka, nachlazení, poranění, průjem, zvracení –, jiná jsou zase typická pro jednotlivce – např. různé alergie.

Dá se homeopatií posílit imunita? Především v nynější době covidové?

Homeopatické léky výrazně posilují imunitu. Použít se dají například Silicea 15C, což je velký imunitní pomocník pro křehké a oslabené děti. Posiluje jejich odolnost vůči infekcím, ale pomáhá i na adaptační problémy např. po nástupu do školy nebo do školky. Dobře se doplňuje s lékem Echinacea 5C. Další homeopatický lék Sulfur iodatum 9C je lék posilující lymfatický systém, což je klíčový prvek imunity.

Je třeba zdůraznit, že každá dobře vedená homeopatická léčba posiluje imunitní schopnosti organismu.

Měla byste pro čtenářky nějaká doporučení ohledně obávaných vedlejších následků po očkování?

Homeopatická terapie je určitě vhodný průvodce při očkování – od strachu z injekce i z lékařského prostředí, až po pomoc při lokálních i celkových reakcí na vakcínu. Homeopatická doporučení se pak odvíjí od typu vakcíny.

Kde se mohou čtenářky běžně poradit ohledně homeopatie?

Rozsáhlé a kvalitní informace o homeopatii přináší web Svět homeopatie, dále je možné napsat svůj dotaz na emimino.cz do mé homeopatické poradny.

Homeopatické léky jsou ze zákona lékem, prodávají se proto v lékárnách. A díky vzdělávání lékárníků by mělo být možné získat také v každé lékárně informace o možnostech homeopatie.

Zajímá vás homeopatie? Zeptejte se lékařky přímo v homeopatické poradně.

Dávkování homeopatických léků a jeho princip

  • Doporučení frekvence dávek a počtu granulek (kuliček) pro jednu dávku se může lišit, obecně platí, že homeopatický lék se užívá 5 granulí 1-3× denně (nižší ředění do 15 C včetně), ev. jednou týdně (vyšší ředění).
  • Lék se rozpouští v ústech, nezapíjí se, užívá se mimo jídlo, tzv. čistými ústy. Výrazně aromatické látky mohou být konzumovány, ale s odstupem od jídla a je doporučeno ústa si ještě vypláchnout vodou.
  • Vyšší ředění léků (30 C a výše) se užívá při chronických onemocněních a příznacích na úrovni nervové a psychické.
  • Homeopatické léky jsou k dostání v lékárnách v ředěních do 200 C (v případě centezimálního C ředění). Většina je ve volném prodeji, některé jsou na recept. Ředění 200 C je vydáváno pouze na základě receptu.

Autor:

Práce vás musí bavit a naplňovat. Kreativita je něco, co v sobě buď máte, nebo ne. Někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3044
9.6.21 09:56

Homeopatie nefunguje

Homeopatie je jeden z nejpromyšlenějších podvodů. Byznys s lidskou nedůvěrou v klasickou medicínou.
Naprosto nesmyslná „účinná látka“ zředěná tak, že v přípravku vůbec není. Pak vám tvrdí, že je tam po ní informace, což je vědecký prokázaný nesmysl (viz práce prof. P. Jungwirtha).
Ve finále pomůže jen jako placebo.

Příspěvek upraven 09.06.21 v 09:56

  • Zmínit
  • Nahlásit