Obě jsme maminky, říká Veronika. S partnerkou vychovává syna Robina

Veronika (27) a Hanka (30) Kodešovy o sobě říkají, že jsou zamilované do stejného chlapa. Tím není nikdo jiný než jejich desetiměsíční syn Robin, kterého Veronika porodila. Jaké to je, když dvě ženy tvoří rodinu, společně vychovávají dítě a jak se vyrovnávají s předsudky okolí? V rozhovoru odpovídá Veronika.

Obě jsme maminky, říká Veronika. S partnerkou vychovává syna Robina Veronika a Hanka společně přivítaly na svět syna Robina. Zdroj: Veronika Kodešová.

Veroniko, jak jste se s Hankou vlastně seznámily a jak dlouho jste spolu?

Hanka mě „ulovila“ na lesbické seznamce. A jsme spolu už osmým rokem a dva roky žijeme v registrovaném partnerství.

Přijde mi, že lidé mají stále mnoho předsudků vůči těm, kteří se nějak vymykají „normálu". Co si o tom myslíte?

Začátky byly opravdu těžké. Vlastně to na některých frontách trvalo několik let. Hodně lidí si myslelo, že se z mé strany jedná o krátkodobý výstřelek. Až s odstupem času, kdy jsme si postavily společné bydlení, uzavřely registrované partnerství a rozhodly se založit rodinu, lidé pochopili, že to opravdu myslíme vážně. S negativními ohlasy musí člověk bohužel počítat. Důležité je nebrat si to moc osobně. Ale je pravda, že lidé rádi řeší životy ostatních a mají patent na rozhodování o tom, co je normální a co není. Všechno, co je jinak, je automaticky špatně.

S předsudky se bohužel setkáváme asi všichni. Je ale pravda, že když někdo žije „nestandardně“, lidé mu to nedokážou odpustit, že?

Přesně tak. Myslím si, že je důležité v tomto ohledu vzdělávat naše děti, aby byly více tolerantní a nebyly omezené určitými normami. Vždy, když se setkám s někým, kdo má předsudky, nejraději bych ho vzala na exkurzi do našeho života. Aby viděl, že chodíme na nákupy, chodíme do práce, vaříme, řešíme každodenní záležitosti, střiháme si o to, kdo půjde přebalovat. Musíme čas od času do banky, nebo na nějaký ten úřad, platíme daně, večer si pustíme film, snažíme se nezapomínat na narozeniny, svátky a výročí. Zpíváme si ve sprše, rozčilujeme se nad Českou poštou, potíme se pod rouškou a žijeme prostě úplně stejně, jako jiné rodiny. Jen to záchodové prkénko je u nás stále dole no. Zatím. :-)

Lesby a gayové musí mnohdy čelit předsudkům okolí. Zdroj: Veronika Kodešová.Lesby a gayové musí mnohdy čelit předsudkům okolí. Zdroj: Veronika Kodešová.

Veroniko, kdo koho vlastně požádal o ruku a jak probíhal „obřad“, jestli se to tak dá u registrovaného partnerství nazvat?

O ruku mě požádala Hanča. Bylo to její přání. Od začátku našeho vztahu říkala, že pokud k tomu jednou dojde, tak by to chtěla být ona, kdo poklekne. Tak jsem trpělivě vyčkávala, až se konečně vysloví, a dočkala jsem se na dovolené v Řecku v roce 2017. Svatba byla o rok později a zároveň to byla taková kolaudačka, protože jsme se akorát nastěhovaly do našeho domečku.

Obřad proběhl před baráčkem na břehu řeky a poté byla zahradní party u nás doma. Stále netuším, jak se k nám vešlo tolik lidí. Byl to nádherný den, protože se sešli všichni naši blízcí a celý den byl doslova nabitý emocemi. Vše proběhlo úplně tradičně, jako u jiných párů, jen jsme zaplatily více za vizážistku a zvýšily šance svobodným, protože jsme házely kytice dvě.

To zní moc hezky. Vlastně taková tradiční svatba, na které jsou dvě nevěsty?

My jsme si to udělaly, aby to vypadalo jako opravdová svatba. Se svědky, šaty a po dohodě s paní matrikářkou i s krásným obřadem. Ale spousta lidí netuší, jaká práva vlastně máme, nebo spíš nemáme, a proto nechápou, o co nám stále jde. Věřím, že to je jen otázkou času a dočkáme se ještě jedné svatby.

Ale je potřeba říct, že pro lesbické a gay páry je to stále jen registrace, která má k manželství bohužel daleko. Iniciativa Jsme fér už několik let bojuje o zrovnoprávnění LGBT lidí v Česku. Ale zatím to spíš vypadá, jako když jdete zaregistrovat nové auto než vstoupit do manželství.

Svůj vztah zpečetily svatbou. Zdroj: Instagram Kodešovi.Svůj vztah zpečetily svatbou. Zdroj: Instagram Kodešovi.

Po jaké době jste se rozhodly pro miminko a co jste pro to musely udělat?

My jsme od začátku věděly, že chceme mít jednou rodinu, a byla spíše otázka času, kdy přijde ta správná doba. Nejprve jsme obě dostudovaly, dostavěly a vzaly se. Úplně podle osnov, že? Jen ten strom jsme ještě nestihly zasadit. Cesta k miminku byla poměrně komplikovaná, protože jsme nechtěly znát dárce. Proto pro nás byla jedinou možností klinika asistované reprodukce. Podstoupila jsem několik neúspěšných inseminací a zadařilo se až umělé oplodnění.

Co všechno to obnášelo, než se vám povedlo otěhotnět?

Nejprve jsem absolvovala hormonální léčbu, při které mi Hanča denně píchala injekce do břicha. Poté jsem podstoupila pod celkovou narkózou odběr vajíček, po kterém mě odvážela záchranka, protože jsem na zákrok nereagovala příliš dobře, a po dalších několika dnech mi vrátili embryo zpět a zadařilo se. Po pár dnech jsme se radovaly z pozitivního těhotenského testu.

Robina mají pomocí umělého oplodnění. Zdroj: Instagram Kodešovi.Robina mají pomocí umělého oplodnění. Zdroj: Instagram Kodešovi.

Co jste musely absolvovat, aby vám bylo umělé oplodnění umožněno, když jste dvě ženy a jste obě zapsané v rodném listě malého?

Tohle je samozřejmě hodně komplikované téma. I přestože je v současné době mnoho lesbických nebo gay párů, které společně vychovávají děti, ošetřené českými zákony to není. A to nám samozřejmě komplikuje život. V praxi to totiž vypadá tak, že pokud by se mi něco stalo, Hanča k Robinovi nemá žádná práva. Přestože jsme partnerky a vychováváme ho spolu.

V rodném listě má Robin zapsanou pouze mě, protože jsem ho porodila, a aktuální legislativní úprava nám neumožňuje vytvořit bezpečná opatření pro případ, že by se něco stalo. Žijeme tak bohužel ve velké nejistotě a nejsme jediné.

Veroniko, ještě mi povězte, jak vás vlastně bude jednou malý oslovovat? Budete obě maminky? A jak probíhá péče o miminko, když jste na to vlastně dvě?

Obě jsme maminky, žádná teta a ani nechceme, aby nám říkal Robin jménem. Miminko jsme obě plánovaly hodně let dopředu. Věděly jsme, že nás čeká dlouhý a složitý proces, prožily jsme spolu několik zklamání v podobě negativního testu i radost z potvrzeného těhotenství. Hanča se mnou byla na všech vyšetřeních, společně jsme chystaly výbavičku na miminko a těšily se na něj. Byla to Hanča, kdo mi volal záchranku, když jsem v sedmém měsíci skončila v křečích, a byla samozřejmě i u porodu. O malého se staráme společně, obě jsme mámy bez rozdílu.

Fungujete tedy tak, že jedna z vás je na mateřské a druhá chodí do práce?

Přesně tak. Jako v jiných rodinách.

Malému Robinovu bude v říjnu rok. Plánujete do budoucna další miminko, abyste obě měly své biologické dítě?

Naši rodinu určitě plánujeme rozšířit. Neřešíme biologicky mé, tvé, všechny děti budou prostě naše. Ještě uvidíme, kdo z nás nám to další štěstíčko odnosí, ale pravděpodobně to bude Hanča.

Malý Robin má dvě milující maminky. Zdroj: Veronika Kodešová.Malý Robin má dvě milující maminky. Zdroj: Veronika Kodešová.

Co byste poradila ženám, které se milují, ale bojí se svůj lesbický vztah přiznat veřejně? Myslím, že takových bude určitě mnoho…

Tohle je mi vždycky hrozně líto, protože život je příliš krátký a cenný na to, abychom ho prožili ve lži a podle představ někoho jiného. Ale také vím, že odhodlat se k tomu jít s kůží na trh, není jednoduché, a ne každý má doma ty správné podmínky. Člověk se bojí, že se jeho vztahy změní, že přijde o někoho blízkého. Já pro tohle mám pochopení, ale sama jsem v tomto ohledu byla celkem nekompromisní a všechny jsem postavila před hotovou věc. Nijak jsem se neomlouvala a bylo to v podstatě „ber, nebo nech být“.

Nebyla jsem vždy taková, ale za tenhle vztah jsem byla prostě ochotná bojovat a jít i přes mrtvoly. Spíše bych ostatním poradila, aby všechno řešili v klidu a dali svému okolí čas. Někomu to trvá déle, ale pokud za to ten člověk stojí a stojí o vás, nebude vám přeci bránit ve štěstí. Každý má právo na lásku, vždyť pro co jiného bychom měli žít?

A v dnešní době sociálních sítí je to ještě o trochu lepší, protože je vše transparentní, a pokud se rodiče bojí, že třeba nebudou mít automaticky vnoučata, můžete ukázat hned několik stejnopohlavních rodičů. To je také jeden z důvodů, proč veřejně sdílíme střípky z našeho života. Kdyby to pomohlo, nebo inspirovalo alespoň jednoho člověka, má to smysl. Držím palce všem.

O lesbičkách a homosexuálech diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Lesby, homosexuálové a děti

15.8.20 21:03
345

Lesbický pár chce dítě

23.10.16 22:12
10

Měly by podle vás mít obě ženy stejná práva na dítě, které společně vychovávají?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
15472
14.9.20 15:06

Dovolím si citovat ze schváleného vůdcovského plátku:

Pohlaví je zpochybňováno, natož role, nejistota se táhne bohužel od časů dospívání (kdy je přirozená) a společenská atmosféra neposkytuje pravidla. Tradiční mužská role (pevný dub, umí vydělávat, umí se ohnat, když je třeba) je zpochybněna, kluci se nesmějí poprat, což je přirozený biologický princip sebeprosazení, a „sociální inženýři“ ženou naši společnost do bažin. Když se toho nikdo neujme, energičtí psychopati a psychopatky nám mohou v životech způsobit pěknou paseku. My, co jsme přežili ideologie nacizmu i komunizmu, tedy bijeme na poplach.
Zdroj: https://www.idnes.cz/…a-vztahy_abr?…

 • Zmínit
 • Nahlásit
15472
14.9.20 08:18

@Russet

Dočkej času, během pár let sociální inženýři prolobují, že položení takové otázky bude trestné.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27082
14.9.20 07:18

@SlečnaDahlia
Tak hlavně že jsou happy ony. Třeba jim to dojde, až se dítě zeptá, kde mám tátu?

 • Zmínit
 • Nahlásit
29324
12.9.20 16:51

Klinika musela nejak obejit zakon, protoze umele oplodneni bez partnera - muze mozne neni.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15472
10.9.20 10:38

@SlečnaDahlia

a kdo je to ten bájný „systém“, tím myslíš Kena z Vyvolených?

 • Zmínit
 • Nahlásit
3455
10.9.20 10:05

@pohledzdruhestrany Neměj péči. Systém si umí dobře spočítat, že investice do umělého oplodnění hrazeného z veřejného pojištění (což je ale obvykle případ heterosexuálních párů, lesbické páry využívají umělého oplodnění většinou jako samoplátci, takže veřejné zdravotnictví tím nijak závratně neutrpí) se mu několikanásobně vrátí na úspěšně počatých budoucích daňových poplatnících. Klienti reprodukčních klinik sotva můžou za to, komu ty kliniky patří.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15472
10.9.20 09:47

To se to bude do budoucna oplodňovat ze peníze z veřejného zdravotního systému..a komupak ty reprodukční kliniky patří? :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3455
10.9.20 07:00

@Simona05 Souhlasit nemusíš. Ony holky (ani nikdo jiný) tvůj souhlas ke svému životu nepotřebují ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1957
9.9.20 22:17

Zajímavý článek, na tomto fóru dost mimo „mantinely“, ale za mě určitě super! :palec: S tématem ani žitou realitou nemám problém, mamčám fandím a přeji, ať vychovají zdravé a zdravě sebevědomé dítě (děti). :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
3304
9.9.20 14:38

Maminkám to přeju, ale vnitřně s tím nesouhlasím :roll: Tak a teď mě ukamenujte 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
219
8.9.20 17:09

Pěkné promo, snad i reklamní sdělení… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
90
8.9.20 14:51

Fandím každému, kdo se nebojí být sám sebou navzdory své odlišnosti. A holkam moc přeji, ať se stále miluji a ať je syn zdravý. Jsem si jistá, že jako rodiče budou holky super a že Robina zahrnou láskou a pozornosti. Každopádně myslím si, že by bylo velmi zajímavé udělat třeba za 20let rozhovor s Robinem. Jaké to je a bylo v dětství mít dvě maminky a neznat tátu. Do toho se totiž podle mne jen těžko dokážeme vžít. A prosím, vůbec to neberte jako útok, kritiku, jen mne opravdu zajímá, jak to vnímá dítě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
8.9.20 11:50

Ano, krásný rozhovor. Život je opravdu příliš krátký. Přeji, ať se zadaří další miminko. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
240
8.9.20 07:00

Krásný rozhovor! Věta, že život je příliš krátký, abychom ho prožili podle představ někoho jiného, je inspirující.

 • Zmínit
 • Nahlásit