Rozhovor s kariérní poradkyní: Jak si usnadnit návrat do práce?

Lucka Václavková je kariérní poradkyně – pomáhá maminkám během návratu do pracovního procesu po rodičovské. V rozhovoru jsme se bavily o tom, jak a kde hledat práci, která bude vyhovovat potřebám maminek.

* Návrat do práce není po rodičovské právě snadný. Archiv Lucie Václavkové.

Lucko, co bys doporučila ženám, které hledají uplatnění po rodičovské dovolené? Čím by měly začít nejdřív?

Na to nemám úplně univerzální odpověď, protože hodně záleží na situaci před mateřskou dovolenou. Když byla žena spokojená v původní práci, tak určitě stojí za to se tam vrátit. Podle mých zkušeností máte šanci si vyjednat lepší podmínky na místě, kde vás někdo zná, než u nového zaměstnavatele.

Jedna z mých klientek se vracela po pěti letech do původní firmy na částečný úvazek. Má pružnou pracovní dobu a může využít i práci z domova.

Pro hodně maminek, ale cesta do původní práce nevede…

Pak doporučuji si udělat jakousi „osobní inventuru“, aby si ženy uvědomily, co dokázaly, jaké mají silné stránky, co potřebují ke spokojenosti v práci i v životě a jaké činnosti je baví. Je velmi užitečné stanovit tvrdá kritéria, jako je mzda, pracovní doba, lokalita, velikost firmy a podobně.

Je žádoucí podívat se na aktuální pracovní nabídky, co která práce obnáší, jaké jsou požadavky na uchazeče, pracovní podmínky i výše odměny.

Jak zlepšit své šance na získání práce po mateřské/rodičovské dovolené?

V některých oborech delší pauza nemusí být problém, protože po návratu není obtížné se znovu zapracovat, ale jinde se může velmi snadno stát, že vám „ujede vlak“.

Naštěstí dnes máme docela hodně možností, jak si udržet kontakt s oborem nebo proniknout do oboru jiného, který nás třeba láká. Dálkové studium, on-line kurzy, blogy, podcasty, videa, e-booky, velké množství zdrojů informací, řada z nich je zcela zdarma. Velmi oblíbené jsou různé dotované kurzy pro rodiče nebo rekvalifikační kurzy.

Kde všude hledat práci?

Všude :) Dělám si trochu legraci, ale myslím tím, že je vhodné vyzkoušet různé způsoby. Až třetina lidí získává práci na základě doporučení, takže se rozhodně vyplatí vyzkoušet rodinu, známé a bývalé kolegy. Kromě pracovních portálů doporučuji sociální sítě.
Profil na profesní sociální síti LinkedIn je nejen skvělým prostorem pro sebeprezentaci, ale také umožňuje, aby vás mohli objevit sami recruiteři. Na Facebooku zase najdete lokální i oborové skupiny a komunity, kde se každý den objevují pracovní nabídky (často takové, které na pracovních portálech nenajdete). Napište do firmy, i když zrovna žádné pracovní místo nenabízí. Pokud potřebujete pracovat co nejblíže svému bydlišti, tak se nebojte oslovit firmy v okolí.

Lucie Václavková pomáhá jiným ženám s kariérou. Archiv Lucie Václavkové.Lucie Václavková pomáhá jiným ženám s kariérou. Archiv Lucie Václavkové.

Žiješ v Praze, kde je mnohem víc možností, jako například zkrácené a flexibilní úvazky. Co když je žena z menšího města, třeba někde v Ostravském kraji, kde je nezaměstnanost vysoká, a tím pádem je ještě více znevýhodněná. Máš nějaké rady i pro ni?

S diskriminací v zaměstnání se podle průzkumů setkává téměř 60 % žen a v regionech s vyšší nezaměstnaností skoro 70 %. Řešení není úplně snadné. Můžete se přizpůsobit situaci v regionu a na pracovních portálech (nebo i třeba místním úřadu práce) zkusit zjistit, které profese jsou ve vašem regionu nejvíce poptávané. Další možností je práce na dálku, která je možná díky rozvoji technologií u stále více oborů – programování, testování software, správa sociálních sítí, copywriting, grafika… ale i třeba účetnictví, lektorování, poradenství, rukodělná tvorba atp. Abych to ale nemalovala na růžovo, řada těchto příležitostí je dostupná, když si pořídíte živnostenský list (tj. stanete se OSVČ).

Zrádná otázka během pohovorů se týká právě dětí, zajištění hlídání, nemocností. Jak potencionálního zaměstnavatele přesvědčit, že jste i s malými dětmi vhodná kandidátka?

Zaměstnavatel by se vás neměl ptát na rodinnou situaci ani děti, bohužel k tomu stále dochází. Firmy se brání tím, že je pro ně každý „výpadek“ problém, který musí nějak řešit.

Na prvním místě bych doporučovala se zamyslet nad tím, jak péči o děti obstarám. Jsem na to sama, zapojí se manžel anebo příbuzní, můžu pracovat z domova?

U pohovoru by pak žena neměla zbytečně rozmazávat počet dětí, ale jasně a stručně formulovat svoje potřeby a možnosti. Hlavně se soustřeďte na to, co nabízíte a ukažte zájem.

Tohle souvisí i s životopisem. Jak do něj ideálně vyplnit léta, kdy žena byla na mateřské a rodičovské?

Žádná „ideální cesta“ neexistuje. Jen taková, se kterou žena sama bude spokojená. Některé ženy po zkušenostech s diskriminací uvádět mateřskou vůbec nechtějí a já tomu úplně rozumím. Na druhou stranu mi nepřijde úplně fér psát, že jste posledních 8 let pracovala pro nějakou firmu, když jste z toho 6 let byla na rodičovské dovolené.

Druhou možností je mateřskou a rodičovskou dovolenou uvést, buď jako stručnou poznámku, nebo naopak rozepsat, čemu jste se věnovala a co nového jste se naučila.

Ženy během rodičovské často volí podnikání namísto zaměstnání. Kde hledat informace, zdroje pro vzdělání, případně i pomoc?

Ohledně povinností podnikatele je dobré se podívat na oficiální portály státní správy, obrátit se na úřady (různé obory mohou mít různé požadavky), případně se poradit s účetní. Pomoci může také zkušenější podnikatel z oboru, který vás zajímá. Zapátrejte mezi známými nebo například v komunitách na Facebooku.

Užitečné jsou různé programy pro začínající podnikatele, kde vám zkušenější mentoři pomohou vyladit váš projekt. Na úřadu práce si zjistěte, zda nemůžete využít nějaké rekvalifikace nebo finanční podpory.

Lucie Václavková vystudovala ekonomiku, management a marketing na VŠE v Praze, několik let tam přednášela a zabývala se zkoumáním HR postupů. Během rodičovské pomáhala v neziskovkách jiným ženám hledat uplatnění v pracovní sféře. Nyní je na volné noze, školí, pořádá kurzy a publikuje podcasty.

Tipy pro získání a udržení znalostí, které Lucie doporučuje

Kde se učit on-line

Kde se učit off-line

 • Portál Naučmese, jehož heslem je “kdokoliv může naučit kohokoliv cokoliv”. Kromě volnočasových témat nabízí i kurzy z oblasti marketingu, podnikání, osobního rozvoje, IT a mnoha dalších, a to po celé České republice.
 • Pokud vás láká svět IT mohu vřele doporučit krátkodobé i dlouhodobé kurzy od Czechitas, kde se můžete naučit programovat, kódovat, pracovat s daty a mnoho dalšího.
 • Neziskovky, které pomáhají př restartu kariéry Women for Women, Aperio, Attavena, Spiralis, GLE. Aktuální projekty najdete na stránkách EKS.

Kde hledat informace

 • Portály státní správy
 • Portál MPSV – informace o službách úřadu práce, rekvalifikaci, nezaměstnanosti
 • Czech Point
 • Česká správa sociálního zabezpečení

Užitečné zdroje

Přidejte se do facebookových skupin

O návratu do práce na eMiminu diskutujete

Jak řešíte nebo budete řešit návrat vy?

Autor:

Máma, markeťačka, blogerka… píše, tvoří a ráda propojuje lidi. Ve volném čase cestuje, maluje a píše o tom blog DIY projekty. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
13291
10.4.19 13:48

@ivabozi Jako je to jistě ušlechtilý cíl, ale myslím si, že trochu mimo v zemi, kde nám už dnes temer nic nepatří a která se stala pracovní kolonií západních zemí. Chyba nastala už těsně po revoluci a otázka je, jestli se s tím dá něco dělat. Osobně považuji za největší ostudu tohoto státu zdravotnictví a školství. Prace sestřiček a učitelů je stejně ušlechtilá a významná jako cíl paní Lucky, ovšem řídí se tabulkami a s tím prostě nepohnete. Je to práce důležitá a není možné, aby se všichni sebrali a šli si budovat kariéru do jiného oboru.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
8.4.19 10:17

@MartinaIrena Martino, jedna věc je sehnat práci, druhá je sehnat práci, která nás bude bavit a budeme spokojené s podmínkami. A o to se právě Lucka snaží. Má zkušenosti s maminkami, takže ví, jaký potenciál se v nich skrývá a snaží se je navést na cestu, která jim bude co nejvíc vyhovovat. Mějte krásný den, Iva :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
13291
5.4.19 22:38

Tak já myslím, že v dnešní době sehnat práci není opravdu žádný problém. Nabídek je všude, že by je jeden mohl přehazovat vidlemi, ale za dost mizerné peníze.

 • Zmínit
 • Nahlásit