Rozhovor s MUDr. Dvořákem o problematice HPV

Rakovina děložního čípku a další nemoci spojené s lidskými papilomaviry (HPV) jsou často probíraný problém – mezi kamarádkami u kávy i v médiích. Jak to s HPV skutečně je jsme se vyptali osoby nejpovolanější, místopředsedy České gynekologicko-porodnické společnosti a předsedy Sdružení soukromých gynekologů MUDr. Vladimíra Dvořáka.

Rozhovor s MUDr. Dvořákem o problematice HPV Jak to s HPV skutečně je. Zdroj: Shutterstock

Pane doktore, je opravdu rakovina děložního čípku tak rozšířený problém?

Ve věkové skupině 15 až 44 let je nádor děložního čípku druhou nejčastější onkologickou příčinou úmrtí u žen. To platí u nás i ve světě. U nás na ni každý rok zemře kolem 400 žen. U žen, které zodpovědně chodí na gynekologické kontroly, se často podaří na počínající problém včas přijít. Bohužel, ne všechny ženy na pravidelné prohlídky chodí. Nejlepší je kombinovat sekundární prevenci (pravidelné gynekologické prohlídky) s dnes již dostupnou primární prevencí – očkováním proti HPV onemocněním.

Co všechno dokáže HPV v našem těle natropit?

Nejzávažnější jsou samozřejmě různé druhy nádorů. Nejčastější z nich je rakovina děložního čípku, ale vyvinout se může i nádor zevních rodidel či pochvy, u mužů rakovina penisu, u obou pohlaví pak rakovina řiti a nádory v oblasti hlavy a krku. Papilomaviry navíc způsobují i jiné choroby než rakovinu, například respirační papilomatózu nebo genitální bradavice. Genitální bradavice a respirační papilomatóza se často vracejí a kvůli potřebě opakovaných zákroků (u respirační papilomatózy v celkové anestezii) představují pro postižené značnou zdravotní a psychickou zátěž, přinášejí frustraci a narušují intimní život.

Jak se vlastně papilomaviry nakazíme?

Nejčastěji pohlavním stykem, je to dokonce vůbec nejčastější pohlavní nákaza. K přenosu dochází při sexuálním kontaktu, ovšem i tom nekoitálním. Stačí kontakt s pohlavními orgány, orální sex a podobně. V průběhu života HPV infekce postihne většinu sexuálně aktivních lidí. Infekci často přemůže imunita daného jedince, jen u menší části nakažených se rozvine onemocnění. Pokud se pomocí očkování podaří předejít nákaze, nemohou se následně rozvinout ani nemoci spjaté s HPV.

Mámy se často ptají, jestli očkování nemůže ublížit?

Očkování proti HPV nese srovnatelná rizika jako jiná očkování, nebo spíše nižší. Očkovací látky totiž neobsahují oslabené viry, ale pouze jejich uměle vytvořené kopie – ani teoreticky se tedy člověk nemůže očkováním nakazit. Nejčastější komplikací je zarudnutí nebo pobolívání v místě vpichu, to ale není nic vážného. K tomu se očkovací látky velmi přísně testují. Vakcíny proti HPV dostalo již přes 200 milionů lidí.

Pro koho má význam očkování a pro koho ne?

Největší význam má pro mladé dívky, které zatím neměly možnost se s HPV setkat a chtějí se chránit. Nicméně očkování je pro dívky a ženy ve věku 9–45 let a pro chlapce a muže ve věku 9–26 let. Z vakcinace mají prospěch i ženy, které již žijí pohlavním životem. Například ženám, které podstoupily nebo právě podstupují tzv. konizaci (tedy odstranění části čípku děložního pro přednádorové změny), Česká gynekologická a porodnická společnost doporučuje očkování proti HPV, protože právě zmíněné ženy jsou k HPV infekci vnímavé a mohou se v budoucnu nakazit dalšími typy HPV.
Je důležité si uvědomit, že očkování onemocnění předchází, ale nedokáže ho léčit – tedy ženy, které již mají karcinom způsobený HPV, z očkování užitek mít nebudou.
Zdůrazňuji, že i po očkování je potřeba chodit na prohlídky k lékaři, protože očkování nezabrání všem problémům gynekologické povahy, které se mohou objevit. A dodám, že ve vyspělém světě je trendem očkovat i chlapce – ať už kvůli ochraně před zmíněnými genitálními bradavicemi či rakovinou penisu nebo řitního otvoru, tak proto, aby nenakazili své budoucí partnerky.

Autor:

My píšeme, vy čtete. Pokud chcete zapřáhnout naše klávesnice, posílejte své tipy na info@emimino.cz. více

Témata článku

Přečtěte si také