Lékařka odpovídá: 10 palčivých otazníků kolem neplodnosti

Snažíte se otěhotnět a nedaří se? Máte otázky, na které nedostáváte jednoznačné odpovědi? Vybrali jsme deset nejčastěji se opakujících otázek, které se objevují v našich diskusích, a položili jsme je MUDr. Kateřině Bláhové, vedoucí lékařce IVF na klinice GENNET Praha 1.

* Lékařka odpovídá na dotazy týkající se neplodnosti. Zdroj: Profimedia.cz

1. Nemohu delší dobu otěhotnět. Pomohly by mi lázně? A kdo mi je napíše?

V některých indikovaných případech jsou lázně doporučovány, například po APPE (chirurgickém odstranění slepého střeva, pozn. red.), operacích na ovariích, dále i při opakovaných neúspěších v centru asistované reprodukce. Lázeňskou péči vám musí doporučit obvodní gynekolog, doporučení podává praktický lékař a je nutné schválení revizním lékařem. Ne vždy dojde ke schválení žádosti. Schválen může být jen příspěvek, který hradí vaše zdravotní pojišťovna, ale náklady na ubytování a stravování si platíte ze svého.

2. Může za zhoršenou plodnost a neplodnost chronický zánět močového měchýře?

Obecně platí, že chronický zánět se častěji vyskytuje u žen. Je to dáno anatomickou stavbou močového ústrojí. U žen je močová trubice kratší a je lokalizována v blízkosti gynekologických cest i konečníku. Muži tedy mají močovou trubici delší a bakteriím trvá déle, než proniknou do močového měchýře, kde vyvolají infekci. U žen může chronický, neléčený zánět močových cest opravdu způsobit až neplodnost. Proto je důležité, aby každá zánětlivá ataka byla důkladně zaléčena.

3. První dítě se nám narodilo pomocí intrauterinní inseminace (IUI) a chtěli bychom druhé. Kdy je ideální začít?

Pokud u vás nebyla zjištěna příčina neplodnosti, u které se nedoporučuje spontánní koncepce, doporučuji vyčkat šest měsíců pravidelného nechráněného pohlavního styku, a teprve při neúspěchu se objednat na konzultaci do IVF centra. Samozřejmě záleží na věku. Jestli je vám více než 35 let, stačí vyčkat pouze tři měsíce a při neúspěchu se objednat do centra asistované reprodukce.

4. Jaký vliv má akupunktura na otěhotnění?

Odborné studie prokázaly, že použití akupunktury jako pomocné metody může pozitivně ovlivnit výsledek léčby nebo snahy o graviditu. Akupunktura reguluje hormonální funkce v těle, zvyšuje průtok krve ve vaječníku, a tím pádem zlepšuje šance na uchycení vajíčka. Taktéž se podílí na relaxaci svalového napětí, celkově zmírňuje napětí a odbourává stres. Velmi efektivní se jeví kombinace akupunktury a čínských bylin. Akupunkturu bych doporučovala jako jednu z možných podpůrných metod při plánování gravidity a u IVF léčby před a po embryotransferu.

Akupunktura může pozitivně ovlivnit výsledek léčby nebo snahy o graviditu. Zdroj: Profimedia.cz.Akupunktura může pozitivně ovlivnit výsledek léčby nebo snahy o graviditu. Zdroj: Profimedia.cz.

5. Již přes rok nemohu otěhotnět. Jsem obézní, může to mít vliv?

Obezita se stala celosvětovou epidemií. Má vliv na všechny tělesné funkce včetně reprodukčního zdraví. Výskyt obezity je v populaci neplodných žen vysoký a její asociace s neplodností je dobře známá. Obézní ženy mají vyšší výskyt poruch menstruačního cyklu a anovulace. Je u nich zvýšené riziko časných potratů a těhotenských komplikací. Mají snížené šance na těhotenství jak v cyklu přirozeném, tak asistovaném. Ideální je, aby body mass index nebyl vyšší než třicet. I malá redukce váhy má pozitivní efekt na úpravu menstruačního cyklu a zvyšuje šanci na těhotenství.

6. Kdy mám nárok na IVF? Je mi 25 let a s přítelem se snažíme již několik měsíců. Gynekolog mi říká, ať to zkoušíme dál…

Ze zákona vyplývá, že nárok na IVF mají ženy s oboustrannou neprůchodností vejcovodů od 18 do 39 let, ostatní ženy pak od 22 do 39 let. Hrazeny jsou tři nebo čtyři cykly za život, záleží na počtu přenesených embryí v prvních dvou cyklech umělého oplodnění.

7. Když absolvuji více cyklů IVF, znamená to vyšší úspěšnost?

Více cyklů nemusí jednoznačně znamenat větší úspěšnost, ta je vysoce individuální. Záleží na věku ženy, s věkem totiž klesá úspěšnost umělého oplodnění. Také na důvodu neplodnosti, životním stylu a podobně.

8. S manželem se již čtyři měsíce snažíme o miminko. Kdy mám zajít za gynekologem, že to nejde?

Diagnóza sterility je obvykle stanovena, pokud se páru nedaří spontánní koncepce při pravidelném nechráněném pohlavním styku v plodné dny do šesti až dvanácti měsíců, nebo pokud není žena schopna donosit životaschopný plod. Čím je žena starší, tím dříve by měla potíže s otěhotněním začít řešit. Vzhledem k tomu, že úhrada léčby neplodnosti od zdravotní pojišťovny je do 39. narozenin, neměly by tyto ženy návštěvu centra asistované reprodukce dlouho odkládat.

9. Kolik stojí léčba neplodnosti?

Ze zdravotního pojištění jsou hrazeny jednak stimulační léky do výše 2 250 jednotek na cyklus a dále odběr vajíček a oplození IVF. Pokud má žena větší spotřebu léků, platí za jednotky nad limit plnou cenu. Pár také doplácí za speciální laboratorní metody, které mohou být využity, např. intracytoplasmatická injekce spermie do vajíčka (ICSI), předvýběr spermií (MFSS), nebo použití dárcovských spermií a prodloužená kultivace. Výše doplatku nad rámec zdravotního pojištění se tedy může pohybovat přibližně mezi dvaceti až čtyřiceti tisíci korun, v závislosti na spotřebě léků a vybraných laboratorních metodách.

10. Prodělala jsem čtyři přerušení těhotenství v mládí, teď nemohu přijít do jiného stavu. Je to neplodnost?

Opakované zákroky v dutině děložní, včetně umělého ukončení těhotenství, mohou vést k poškození endometria, tedy děložní sliznice. Pokud není sliznice v děloze dostatečně vysoká a dutina děložní není dostatečně prostorná, nemá embryo vhodné podmínky k nidaci, nebo-li uhnízdění. V tomto případě tedy může neplodnost souviset s předchozími interrupcemi. Je však možné provést vyšetření, kterému se říká hysteroskopie. Kamerou se ověří, jak vypadá dutina děložní. Je-li nález v pořádku, pak nemožnost otěhotnět pravděpodobně s předchozími zákroky nesouvisí.

MUDr. Kateřina Bláhová, vedoucí lékařka IVF. Zdroj: Gennet Praha 1.MUDr. Kateřina Bláhová, vedoucí lékařka IVF. Zdroj: Gennet Praha 1.

MUDr. Kateřina Bláhová

Vedoucí lékařka IVF na klinice GENNET Praha 1

MUDr. Kateřina Bláhová vystudovala fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Je držitelkou I. a II. atestace v oboru Gynekologie a porodnictví. Zkušenosti získala na gynekologicko-porodnické klinice VFN v letech 1997–2015. Od roku 2015 působí na jedné z klinik GENNET.

Klinika GENNET byla založena v roce 1996 jako centrum lékařské genetiky. Zakladatel kliniky MUDr. David Stejskal patří stále mezi stěžejní členy lékařského týmu. GENNET Praha 1 poskytuje veškerá nutná vyšetření nezbytná pro léčbu neplodnosti. Dále nabízí nejnovější testy z oblasti genetiky, imunologie a andrologie. Další pobočky najdete v Praze 7, Liberci a Londýně.

Máte další otázky týkající se snažení o miminko a neplodnosti? Zapojte se do diskuse v soukromých skupinách na eMiminu.

Přečtěte si také