Radana Labajová ze skupiny Holki: Rakovina v rodině mě donutila nepodceňovat prevenci

Podle statistik onemocní rakovinou v Česku každý třetí člověk. Ženy, které nesou genetickou mutaci BRCA1 a BRCA2, mají toto riziko několikanásobně vyšší. Rakovinou prsu jsou ohroženy až desetkrát více a u rakoviny vaječníků dokonce třicetkrát. S touto mutací se lidé už narodí, ale jen málokdo vůbec tuší, že ji má. Jednou z nositelek tohoto genetického onemocnění je Radana Labajová – členka dívčí skupiny Holki.

Radana Labajová ze skupiny Holki: Rakovina v rodině mě donutila nepodceňovat prevenci Rada se synem Theodorem. Zdroj: Radana Labajová.

Radano, jak jste vy sama zjistila, že máte mutaci BRCA?

Po smrti mámy jsem dostala doporučení zajít na genetické testy. Na výsledek jsem čekala pět měsíců. Letos v únoru jsem si bohužel vyslechla, že jsem nositelka vysoce rizikového genu BRCA2, který mnohonásobně zvyšuje riziko rakoviny prsu a vaječníků.

Chodila jste na pravidelné prohlídky ještě předtím, než jste zjistila tuhle diagnózu? Mám na mysli především screening prsou.

Ne, přiznám se, že jsem k sobě byla poměrně nezodpovědná. Dokud se u nás v rodině neobjevila řada závažných onemocnění, nenapadlo mě, že bych mohla mít nějaký problém.

To chápu. Když jste zjistila, že jste nositelkou genu, který značně zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny, rozhodla jste se pro nějakou prevenci?

Většina lékařů doporučuje ženám s touto mutací podstoupit chirurgické odstranění vaječníků a vejcovodů (adnexektomie – pozn. red.) a také odstranění prsů (mastektomii – pozn. red.). Já jsem se rozhodla pro adnexektomii, kterou už mám za sebou a na mastektomii teprve čekám.

S rakovinou prsu nyní bojuje její sestra. Zdroj: Radana Labajová.S rakovinou prsu nyní bojuje její sestra. Zdroj: Radana Labajová.

Rakovinu prsu prodělala řada vašich blízkých. V současné době s ní bojuje vaše sestra. Jak se člověk vyrovnává se skutečností, že i on má k tomuto onemocnění vysoké předpoklady?

Když jsem se dozvěděla o sestřině nemoci, pár dnů jsem byla jako opařená. Pak jsem si uvědomila, že já jsem zdravá nositelka genové mutace BRCA2 a mám možnost podstoupit preventivní zákroky, které výrazně sníží riziko onemocnění. A tak jsem začala hledat informace a zjišťovat, co všechno můžu udělat pro to, abych zůstala zdravá.

Takže jste se rozhodla neponechat nic náhodě. Podstoupila jste už jednu operaci, kdy vám lékaři odstranili vaječníky a vejcovody. To chtělo hodně odvahy, že?

Asi ano, ale moc jsem o tom nepřemýšlela a přepnula na „autopilota“. Byla jsem nešťastná z úmrtí mé maminky, do toho onemocněla má sestra. Nebyl čas nad tím přemýšlet. Můj doktor, se kterým jsem operaci řešila, měl skvělý přístup a tím mé obavy hodně zmírnil.

Jak vnímáte tyto operace ženských orgánů, co se psychiky týče? Mnoho žen se u podobných zákroků bojí, že s nimi ztratí svou ženskost.

Měla jsem stejné myšlenky a musela jsem si to sama v hlavě srovnat. Ženské z nás nedělají jen prsa a vaječníky. Stále jsem žena a kromě toho, že už neporodím dítě, je vše stejné. I po sexuální stránce je to v pořádku. :-)

Přečtěte si také: Nový lék až o 70 % snižuje riziko, že se vrátí nádor na vaječníku »

Radano, co byste doporučila ženám, v jejichž rodině se rakovina prsu objevila?

Pokud se rakovina objeví u více členů rodiny, je určitě namístě vyžádat si genetické vyšetření. Kritéria pro podstoupení testů nejsou podle mě správně nastavená. Je potřeba být v tomto ohledu aktivní, zeptat se svého ošetřujícího lékaře, jestli na testy máte nárok. A pokud zjistíte, že ne, tak k sobě buďte zodpovědné a choďte na pravidelná vyšetření ke gynekologovi a také na screening prsou. Zdraví máte jen jedno.

Mně osobně přijde, že se na důležitost preventivních gynekologických prohlídek zapomíná. Co si o tom myslíte?

Vnímám to stejně. Podle mě je problém v nedostatečné informovanosti společnosti o této problematice. Většina žen vůbec neví, na jaké další preventivní prohlídky mají nárok. Nevědí, na koho se mají obrátit, kde získat potřebné informace, jaká jsou kritéria pro testování. Celý svět ví, že rakovina existuje. Kde kdo se účastní charitativních pochodů nebo běhů, ale tím nedůležitějším – prevencí, se zabývá jen málo organizací a lékařů. Bohužel.

Pojďme teď trochu odbočit. Jste maminkou, máte syna. Přestože u mužů není mutace BRCA tak závažná jako u žen, opatrnost je potřeba. Doporučíte jednou synovi, aby si nechal udělat testy, zda i on nenese tuto mutaci?

Ano, syn má na testování nárok a jednou to bude na něm, jestli test podstoupí, nebo ne. Já samozřejmě budu doufat, aby se rozhodl pro testování.

Radana je členkou skupiny Holki. Zdroj: Radana Labajová.Radana je členkou skupiny Holki. Zdroj: Radana Labajová.

Kolik je vlastně synovi?

Theovi bude jedenáct a chodí do páté třídy.

Jak zvládáte období příchodu puberty?

Vzpomínám si, že ještě před dvěma lety říkal: „mami, já nikdy nebudu puberťák. Já se k tobě nechci chovat ošklivě.“ To mu vydrželo asi půl roku a pak přišel s tím, že se jeho osud naplnil a pubertu už nezastaví. :-)

Ale musím říct, že náš syn je úžasný. Zbožňuji na něm vše a nic bych neměnila. Má rád lidi, je to veselý společník. Líbí se mu hudba, hraje na klavír, kreslí, rád čte, ale ze všeho nejraději hraje PC hry. To je asi to jediné, čím mě dokáže naštvat, když vysedává u počítače hodiny a vzteká se, když ho vyháním. Myslím si, že náš vztah je zdravě proložený respektem a kamarádstvím a já si strašně moc přeji, aby to tak bylo vždycky.

Zapojila jste se do projektů s Pacientskou organizací Veronica, Nadačním fondem Hippokrates a Onko Unií. Proč?

Protože dělají osvětu, dokážou poradit, jaké zákroky a proč podstupovat. A také jim záleží na tom, aby ženy věděly, na jakou prevenci mají nárok. V tom vidím obrovský přínos.

Přečtěte si názor odborníka

Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice na Bulovce k tématu říká: „Přibližně u 5–10 % pacientů víme, proč nádory vznikají. Je to na základě dědičné dispozice – genetického defektu. V gynekologii jde především o riziko vzniku rakoviny vaječníků, prsů a děložní sliznice.“ Dodává, že za touto dědičnou dispozici jsou nejčastěji zodpovědné mutace genů BRCA1 a BRCA2.

V České republice nese tuto genetickou dispozici každý 750. člověk. Sledování všech žen s mutacemi genů BRCA1 a BRCA2 – zdravých i s onkologickou diagnózou, by mělo probíhat ve specializovaných onkogynekologických poradnách. Pravidelné sledování dosud zdravých žen s mutací nezabrání vzniku nádoru, ale včasné odhalení a zahájení léčby, výrazně zvyšuje šance na uzdravení.

Mutaci BRCA rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

BRCA a těhotenství?

Anonymní
11.4.19 12:29
4

BRCA1 pozitivní - další dítě?

2.2.17 21:01
16

Chodíte na pravidelné preventivní prohlídky?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...