Maminka samoživitelka: Žijeme z měsíce na měsíc, bez brigád bych nás neuživila

Nikdy nevíme, co nám osud přinese. Opravdu náročné to mívají maminky, které zůstaly s dětmi samy. Potýkají se s neplacením alimentů i problémy s hledáním práce. Karolína, která má čtyři děti, o tom ví své.

* Samoživitelky to nemají snadné. Zdroj: Profimedia.cz.

Karolíno, jste maminkou čtyř dětí. Zůstala jste na ně sama. Povězte, jak je to s alimenty a zajímají se o ně jejich otcové?

Ve své péči mám tři děti. Nejstarší Ondrášek, kterému je 8 let, žije se svým otcem a jeho matkou. Neměl rád mého bývalého přítele a chtěl k tátovi. Bohužel vztah ke mně se z jeho strany narušil a chce zůstat s otcem. Snažím se ho alespoň navštěvovat, co to jde.

Pětiletá Elizabetka tatínka nezná, protože o ni nejeví zájem. Nechtěl ani platit alimenty, tak jsem to musela řešit přes asociaci vyzivne.cz, kde mi vše schválili a zařídili pomoc. Od té doby mi exekutor posílá měsíčně stanovenou částku ve výši 1 000 Kč. Není to mnoho, ale aspoň něco. S otcem Sabinky, které budou v srpnu 4 roky, je to jako na houpačce. Když má náladu, tak za ní přijede, ale také se třeba měsíc neukáže. Alimenty má stanovené na 2 000 Kč měsíčně, ale občas mi dá půlku, někdy třeba jen pětistovku.

Nejmladší sedmiměsíční Laurinka byla neplánované miminko. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem se jí nedokázala vzdát. Tatínek o ní ví, ale nestará se a nepřeje si být uvedený v rodném listě. Takže alimenty neplatí vůbec.

Zleva Sabinka, Laurinka a nejstarší Elizabetka. Zdroj: Karolína Danišková.Zleva Sabinka, Laurinka a nejstarší Elizabetka. Zdroj: Karolína Danišková.

Věřím, že je to velmi náročná situace. Pomáhá vám alespoň stát?

Stát mi nepomáhá vůbec. Pobírám mateřskou, ale přestěhovala jsem se do míst, kde sociálka nepřispívá na nájem. Takže to musím řešit sama. Je hodně těžké s penězi vyjít. Mám rodičovskou ve výši 10 000 Kč plus alimenty, které činí na obě holky 3 000, na nejmladší nedostávám žádné. Z toho musím 10 tisíc odvést na nájem a 1 500 Kč na elektřinu. Zbytek mám na jídlo a ostatní výdaje. Musela jsem začít chodit na brigády, abych to vůbec zvládala. Problém je s hlídáním.

A co ostatní výdaje? Sama za sebe vím, že děti toho potřebují mnoho. Vy máme navíc dohromady čtyři.

Nejvíce náročné jsou Vánoce a narozeniny. Ostatní děti mají oslavy v hernách, dostávají plno dárků a krásné dorty. Já dětem nic z toho zajistit nemůžu, i když se snažím. Vloni na Vánoce jsem holkám koupila jednoho malého plyšáka… a to bylo vše.

Nejtěžší na tom je, když si holky hrají u sousedky a vrátí se s pláčem, že holčička odvedle má spoustu hraček a kolik toho dostala od Ježíška nebo k narozeninám. Musím jim pak vysvětlovat, že tatínek dal přednost kamarádům a zábavě a že nemáme korunky na to, abychom si mohli dovolit tolik hraček. Taky mě mrzí, že nemůžu vzít děti na výlet nebo třeba na koupaliště. Nemám peníze na kroužky, aby holky mohly dělat to, co je baví, a rozvíjet se.

Vím, že jste na rodičovské. Přesto zkoušela jste hledat práci, třeba z domova?

Zkoušela, ještě než se narodila Laurinka, chtěla jsem jít na hlavní pracovní poměr. Ale hned po měsíci jsem musela jít na ošetřovačku, protože dcera onemocněla, a tak jsem zůstala doma. Zaměstnavatel mi dal následně výpověď. Pro mě jsou lepší brigády, sice nemám tolik peněz, ale na přežití do dalšího měsíce to stačí.

A co rodina, nepomůže? Alespoň s hlídáním?

Ano, rodina mi pomohla, dokud to šlo. Ale bohužel nejde to pořád. Babička si třeba vzala děti na víkend nebo na prázdniny, abych já mohla chodit na brigády. Také si vzala půjčku, abych měla na kauci na byt. To jí ale samozřejmě splácím. Maminka se před osmi lety odstěhovala do Anglie a je moc daleko a s otcem se nestýkám. Jsem tedy více méně na děti sama. Pomáhá mi kamarádka, která děti občas pohlídá, abych mohla na brigády. Bez ní bych to nezvládla.

Máte při tom všem vůbec nějaký čas sama na sebe?

Dá se říct, že skoro žádný čas sama pro sebe nemám. Když už mám hlídání, jdu pracovat. Naštěstí Elinka se Sabinkou jsou už větší a pomohou mi. Jsou zvyklé být hodně samostatné, protože musí. Nejvíc pozornosti samozřejmě vyžaduje nejmladší Laurinka. I když je to hodně náročné, jsem moc ráda, že děti mám. Dodávají mi sílu jít dál.

Nakonec jste se obrátila na projekt Fandi mámám. Jak jste na něj narazila a jak konkrétně vám pomohl?

O projektu jsem se dozvěděla od kamarádky, která zůstala sama s dvojčátky. Koukla jsem se na jejich webové stránky a přečetla si pár informací o projektu a řekla si, že to zkusím. A jsem ráda, protože Fandi mámám funguje tak, že ostatní rodiče posílají pomoc. Dostala jsem spoustu věcí: plenky, sunary, přebalovací podložku, hračky a další.

Je hezké vidět, že jsou mezi námi lidé, kteří dokážou pomoci. Nejsem na tom sama finančně dobře, ale teď se chystám poslat do projektu věci, které jsou holkám malé a mohou je využít další maminky, které to potřebují. Ta vzájemná solidarita je úžasná.

Karolíno, ještě mi řekněte, jak zvládáte současnou karanténu?

Dost špatně. Nemůžeme na hřiště, takže děti nevybijí energii, a po finanční stránce je to opravdu šílené. Vše se zdražilo a v obchodech pořádně nic nekoupíte. Vnímám ale i určitá pozitiva. Užívám si více dětí, hrajeme spolu hry, začala jsem šít roušky a snažím se pomáhat ostatním lidem.

Upřímně… mám nyní největší strach o Sabinku, kterou si občas otec vezme. Bojím se, aby se dcera nenakazila, protože její otec se mnou nekomunikuje a já vůbec nevím, s kým se stýká a kam ji vezme.

Matky samoživitelky patří mezi sociálně nejslabší skupinu

Jednou ze zakladatelek Fandi mámám je Žaneta Slámová. Podle ní počet neúplných rodin v Česku atakuje hranici 200 tisíc a toto číslo se každoročně zvyšuje. Podle analýz Českého statistického úřadu tvoří 90 % z nich matky samoživitelky. „Maminky, které zůstanou s dětmi samy, tvoří chudobou ohroženou skupinu. Potýkají se často s neplacením alimentů a následně s materiálním nedostatkem. Mnohdy nemohou sehnat práci ani podnájem,“ vysvětluje.

Problém vnímá především v zaměstnavatelích, kteří matkám nevychází vstříc. Ženy, které pečují o děti se zdravotními problémy dlouhodobého rázu a jsou odkázány na pomoc státu a okolí, často živoří. „V neposlední řadě je třeba poukázat na předsudky vůči samoživitelkám ve společnosti. Nemají potřebné materiální zázemí, jsou vyčleněné z kolektivu, trpí psychickými problémy,“ uzavírá Žaneta.

Alimenty a život samoživitelek rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Alimenty

8.7.20 10:59
177

Maminky samoživitelky s 2 dětma

4.6.19 10:28
19

Maminky samoživitelky - rady

3.2.14 08:00
70

Jaký je váš názor na pomoc státu maminkám samoživitelkám?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Katastrofaobecna
4.5.20 18:04

@jitkaag Ženským hrabe z karantény? To jako opravdu?
Vždycky takový článek otevřu s tím, že jsem ochotná pomoci. Ale pak se dočtu o ženě která si pořídila x dětí s x chlapy, nebo o ženě která se rozhodla nechat si nemocné dítě a i když věděla, že je to genetické šla do dalšího a má tak dvě nemocné děti a nebo nějaký podobný příběh.

Osud je nevyzpytatelný, ale když mi každý článek ukazuje, že si za to ti lidi mohou sami, nevím co na to říci, hmm mají to blbý. Blbé je, že to pak schytávají ty děti.

 • Nahlásit
392
23.4.20 20:05

@chs.jasmin
Prý bydlí v nějaké oblasti, kde sociálka na nájem nepřispívá. Ale hned o pár řádků dál píše, že si příbuzná musela vzít na ní půjčku, aby měla na kauci na byt. To je trošku zvláštní, ne? Kromě toho, sociálka z Mimořádné okamžité pomoci by měla přispívat na nějaké aktivity pro děti. Navíc děti nemusí mít narozeniny v herně a pěkný dort se dá s trochou šikovnosti a za málo peněz upéct i doma.

 • Zmínit
 • Nahlásit
26969
23.4.20 19:56

@jitkaag
O 4 děti se nestará. Jen o tři.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2216
23.4.20 18:42

@jitkaag pardon, ale muj nazor, ze pani mela vic myslet na antikoncepci neni rozhodne zpusobeny hrabanim z karanteny! Takze pani, ktera ma deti se 4mi tatinky se zastavate a nas ostatni odsuzujete, ze nam hrabe. Super.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12290
23.4.20 14:09

No to je tedy neštastně uchopený článek.

Paní by měl někdo říct, že jsou příplatky na bydlení, kdy stát přispívá nebo platí plnou výši bydlení, že existují azylové domy, domy na půl cesty. Ze se dá sehnat jak dárek, tak oblečení pro děti - budto stačí internet, nebo se domluvit s azylovým domem, kde většinou mají právě i potřeby pro rodiče samoživitele :nevim:

Nerozumím ani zadlužení rodiny kvůli rozhodnutí paní… Nicméně přeji lepší zítřky, aby se paní odrazila odedna a aby hodně žen do podobné situace neupadlo.

No nesudme, když nevíme, že ano? :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
392
23.4.20 13:48

@jitkaag
To, že si ženská udělá čtyři děti s různými otci a navíc s takovými, kteří za nic nestojí, u mě normální není. Měla přemýšlet a používat antikoncepci. Není přeci složité si každý den vzít jeden prášek, ne? Ušetřila by si takové starosti. Raději mít jedno nebo dvě děti, které budou dobře zabezpečené, než čtyři děti, které nemají nic.

 • Zmínit
 • Nahlásit
44
23.4.20 13:00

Karolíno, máte nádherné děti

Karolíno, držte se. Být v současné chvíli sama se 4 dětmi Vám ani trošku nevzávidím. Už jen starat se o 4 děti je náročné, natož s finančními problémy. Jsem ráda, že jste našla pomoc a společenství, které Vás šmahem neodsuzuje. Děti máte nádherné, držím palec. A gratuluji k odvaze se podělit o svůj příběh.

K diskuzi pod článkem:
Obecně předsudky jsou velkým problémem této společnosti, 4 věty, 1 pohled a každý vás zná skrz naskz a umí vás ohodnotit. Copak je některá z nás ráda hodnocena (tedy jinak než pozitivně)? Copak je některá z nás ráda odsuzována?

Přeju téhle společnosti, aby se přestala vzájemně soudit. Bude nám pak skvěle.

--

A děvčata v diskuzi:
Do Karolíny se opíráta, o tatínkách ani slovo. Samy víte, že ženská sama od sebe zpravidla neotěhotní. Samy sebe sklovem navzájem místo podpory. To jsme ženský?
Jste tu fajn, ale je vidět, že už nám z karanté=ny lehce hrabe všem.

Peace :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
392
23.4.20 02:07

Šílené. Svojí vlastní blbostí si udělala čtyři děti, každé má s jiným otcem (vadným kusem) a ještě bude lamentovat, že jí nikdo nepomůže. Slovo antikoncepce jí asi také nic neříká. Fakt si myslím, že pro takové případy by měly být prášky zadarmo. Člověk by měl před tím, než si udělá děti, přemýšlet. Hlavně nad tím, kolik jich dokáže uživit, pokud s nimi zůstane sám. A ne fňukat nad tím, že stát nic nedá a žádný z otců se nestará.

Příspěvek upraven 23.04.20 v 02:10

 • Zmínit
 • Nahlásit
2863
22.4.20 23:26

Toto není typická samoživitelka. Typická samoživitelka má 2 děti, chlap odešel za jinou. Ona pracuje a nestíhá, v horším případě řeší, že nedostává alimenty nebo jsou nízké. Ale je hodně spokojených samoživitelek. Ohrožení chudobou u nich znamená, že je ke dnu pošle nemoc nebo úraz, prostě ztráta možnosti pracovat. To je noční můra mnoha z nás.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2208
22.4.20 22:34

"Nesuď nikoho, dokud neujdeš míli v jeho botách.“ - je v tomhle případě fakt úplně mimo.
Tohle je hodně špatná reklama, z vyloučený lokality, matka v Anglii a fotka mi taky nepřijde věrohodná. A jestlipak platí alimenty na kluka, kterej už je aspoň dost velkej aby utekl a má jako jedinej, možná, normálního otce.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1633
22.4.20 20:49

Tady je mi líto Taky těch dětí.. Navíc, když má děti jen rok od sebe, tak si tím nechala i propadnout část rodicaku.. Za svou situaci si může sama, a to jinak nerada soudím druhé..
A to, že otec nejmenší nechce být v rodném listě, tak po něm nic nechci?? Sidi tím své děti

 • Zmínit
 • Nahlásit
26969
22.4.20 20:35

@Káťa19
A proč? Ona osm let nedělá nic jiného, že rodí děti a nachází si nové chlapy. Kdyby zůstala s druhým a používala antikoncepci, do takového srabu se nedostane. A tím i její děti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
26969
22.4.20 20:32

@ivabozi
Stačí jedno slovo: kondom. Ale ono je lepší rodit jedno dítě za druhým. Skvělá antikoncepce.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2216
22.4.20 20:25

@Káťa19 Nikdo tu nikoho neurazi 8o Ale ono by taky chtelo, aby ta pani trochu prozrela, jinak tech deti muze mit za par let zase o trochu vic. A nebude to jednoduche ani pro ni, ani pro ty deti, ktere za nic nemuzou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18241
22.4.20 19:59

"Nesuď nikoho, dokud neujdeš míli v jeho botách.“
Ať to bylo, jak chce, paní se o děti stará a neodstrčila je. Holčičkám je holt líto, že nedostavají hračky jako jiné děti, což je pochopitelné. Ty děti za to nemůžou. Místo toho aby každá z nás, která může projit skříně plné oblečení a pokojíčky narvané hračkama, se kterýma už si děti nehrajou a takovým maminkám je poslala, tak tady budeme odsuzovat a urážet? :roll: :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
560
22.4.20 19:07

No, zarazil mě nízký věkový rozdíl mezi prostředními dětmi. Během roka se stihla rozejít s otcem druhého a počít s dalším třetí dítě? To je opravdu fofr, Když je mezi nimi rozdíl +/- rok. A ještě plánovaně, když neplánovaný bylo až to čtvrtý.
Chápu, že to má těžký, ale za tohle si může sama. Je sama na mimino a hned zabřezne znova s jiným chlapem. Tohle opravdu nechápu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
22.4.20 18:48

@Russet To ano, ale asi se lehko radí někomu, kdo se v téhle situaci nenachází, vyrůstal v plnohodnotné rodině, má podporu rodiny odmalička… prostě nevím, jak to je, tak neodsuzuju, ani nejsem vůči mamince a jejím dětem nepřející.

 • Zmínit
 • Nahlásit
26969
22.4.20 18:12

@ivabozi
Jednou se člověk splést může. Ale vybrat si během 8 let 4 vadné chlapy, to chce fakt kuráž.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
22.4.20 16:44

Holky, není asi nutné někoho šmahem soudit. Každá maminka si zaslouží pomoc, o svoje děti se stará, nevzdala se svojí role… :andel:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2670
22.4.20 14:45

Hehe, tady toto je opravdu skvělá pomoc pro samoživitelky, ukázat to na takovém skvostném případě. Co chlap, to dítě, chválím. Chudáci děti, ani neví, kdo je jejich otec. A dost možná ani matka.

 • Zmínit
 • Nahlásit
14846
22.4.20 13:46

Pochopila jsem dobře, že co ditě, to jiný otec? 8o
Já nevim eMimino, ale tady není koho obdivovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
818
22.4.20 12:37

Maminky samozivitelky jsou určitě chudáci a a obdivuji je. ALE tady se opravdu zvolil ten nejhorší možný případ. 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
430
22.4.20 12:21

Chudáci děti, opravdu mi bylo zle, jen když jsem to četla. Matka si namrska jedno za druhým, každé jiného tátu a jeste si dovolí knucet, že stát neplatí!

 • Zmínit
 • Nahlásit
2619
22.4.20 11:31

Hlavně si postěžovat, že stát, tedy my co platíme daně, nechceme pomáhat :roll: Na tohle opravdu nejde nic slušného napsat, takový článek mně spíš nas.ere, než abych dotyčnou litovala :think: Ano, může se stát, že chlap odejde, ale 4×?

 • Zmínit
 • Nahlásit
2208
22.4.20 11:01

A maminka v Anglii..

 • Zmínit
 • Nahlásit
5043
22.4.20 10:19

Neskutečné…ale holt i takové blb.ky jsou mezi námi :zed: Když budou všechny děti najednou ve škole, jak to chce utáhnout?

 • Zmínit
 • Nahlásit
18344
22.4.20 09:53

No jo no - ten “luxus” pořídit každému svému ditku vlastního otce holt není pro každou. Spis by paní mela zainvestovat do sterilizace nebi funkční antikoncepce.

Dorazilo mne - petileta sveho otce nezná, s otcem čtyřleté je to jako na houpačce… :zed:

A fňukat, ze deti nemaji oslavy v hernách s dorty? To jako vazne? :pocitac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2216
22.4.20 09:34

4 deti za 8 let (z toho 3 za 5 let) a kazde s jinym otcem? Tady by stat mel pomoct asi nejvic antikoncepci.

 • Zmínit
 • Nahlásit