Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky odpovídá MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. z Ústavu farmakologie, 3. lékařské fakulty UK v Praze.

MUDr. Jiri Sliva, Ph. D.MUDr. Jiri Sliva, Ph. D.

Kdy by měl rodič zpozornět v případě zdravotního stavu dítěte?

Každý rodič zná své dítě nejlépe a každé dítě i dospělý reaguje na změny svého zdravotního stavu jinak. Na obecné úrovni lze říci, že pozoruje-li cokoliv podezřelého, ať jde o náhlou změnu chování či vysoké horečky, je vždy vhodné/nezbytné situaci konzultovat s pediatrem. Nezapomínejte to ale vnímat v širším kontextu (i v závislosti na věku dítěte). Platí, že „časté nemoci jsou časté“, ale současně nesmí být podceňovány.

Jaké jsou hlavní příznaky horečky u dětí?

Z vlastní zkušenosti víme, že zvýšená teplota nemusí dítěti působit na první pohled výraznější potíže. Při horečce však dítě bývá rozmrzelé, plačtivé, unavené, má menší chuť k jídlu, zarudlé tváře, je opocené a u malých dětí se často objevuje také průjem. Horečku doprovází zrychlení srdeční frekvence, zrychlené dýchání, horká a suchá kůže zejména na hlavě a trupu. Při těžších případech zase chladná kůže rukou i nohou.

Znamenají studené nohy a ruce vždy počínající horečku?

Jestliže se vyskytují samostatně (bez ostatních výše zmíněných příznaků), pak nikoliv. Nejčastěji jde o přirozenou reakci našeho těla na nižší teplotu okolního prostředí, kdy se uskromňuje průtok krve periferními částmi s cílem zachování krevního průtoku (tepla) v centrálních a životně důležitých částech těla. Na vině mohou být i nemoci spočívající ve zhoršené průchodnosti cév (snížená činnost štítné žlázy). Ty však většinou postihují až dospělou populaci.

Jaký je rozdíl v příznacích a léčbě chřipky a nachlazení?

Pro chřipku není typická rýma, naopak typické jsou vysoké horečky (až s třesavkou, zimnicí) a bolesti „celého těla“. V obou případech jde o virové onemocnění, a léčba je proto ve většině případů pouze tzv. symptomatická. U chřipky lze apelovat na možnost preventivní vakcinace, u těžších forem onemocnění jsou k dispozici cíleně působící antivirotika. Oběma stavům společná je častá potřeba využití látek snižujících horečku, tzv. antipyretik.

Jaká je kritická teplota, kdy kontaktovat lékaře?

O horečce mluvíme teprve od 38 °C. Do této hodnoty jde pouze o tzv. subfebrilii. U dětí ve věku do tří měsíců je třeba vyhledat lékaře prakticky kdykoliv. Jděte k němu také, pokud horečka trvá několik dní nebo se objeví kterýkoliv z dalších příznaků, jako jsou poruchy hybnosti, ztuhnutí šíje, ochablost dítěte, krvavé skvrnky na kůži/sliznicích, při mramorované kůži, průjmu a zvracení. Stejně tak při vysoké horečce trvající přibližně 24 hodin.

Horečka rodiče vyděsí, ale ne vždy je dobré ji hned potlačovat. Zdroj: Profimedia.cz.Horečka rodiče vyděsí, ale ne vždy je dobré ji hned potlačovat. Zdroj: Profimedia.cz.

Jaká bolest se při horečkách u dětí projevuje?

Nejčastěji jde o bolest v krku, hlavy a bolest uší.

Kdy a jak horečku účinně srazit?

Léčba by měla být aplikována tehdy, když dítě začíná horečka omezovat. Pokud například vesele pobíhá po pokoji, netřeba mu dělat zábaly ani aplikovat antipyretika. Zvýšení tělesné teploty v dětském věku je nejčastěji infekčního původu. Je proto potřeba na něj nahlížet jako na obrannou reakci těla, které bojuje proti nepřátelským bakteriím a virům. Zvýšením teploty jim totiž doslova „zavaří“ a mikroorganismy postupně přestávají být schopny se dále množit. Proto není vhodná antipyretická léčba při teplotě do 38 °C. Když je teplota vyšší, pak je vhodné využít obklady, zábaly a jiné, a také antipyretika – v dětském věku jsou dostupné volně prodejné léčivé přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Vždy je potřeba dodržovat zvýšený příjem tekutin!

Je rozdíl při užívání ibuprofenu a paracetamolu?

Každá látka působí odlišným mechanismem. Výsledný pokles horečky i nástup účinku je ale u obou látek srovnatelný, stejně tak při krátkodobém užívání i jejich bezpečnost.

Jaké druhy bolesti děti zažívají nejčastěji?

Nejčastěji jde o bolest v krku, břicha a uší.

V médiích proběhly zprávy v souvislosti s užíváním ibuprofenu při onemocnění COVID-19. Jak je to s ním ve skutečnosti?

O problému užívání ibuprofenu referovala dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO) s odkazem na prohlášení francouzského Ministerstva zdravotnictví. Poplašná zpráva o jeho nevhodnosti však nebyla nijak podložena, k čemuž se okamžitě vyjádřily všechny příslušné odborné společnosti. V návaznosti na to WHO toto své prohlášení na druhý den stáhla. Možná by tomu mohlo být dokonce naopak, neboť ibuprofen má na rozdíl od paracetamolu navíc i protizánětlivé účinky a nově se ukazuje, že nemocní s COVIDem-19 mohou výrazně profitovat z užívání protizánětlivě působících kortikosteroidů. Bohužel však jde zatím pouze o hypotézy bez potřebných relevantních klinických důkazů. Platí tedy, že i u onemocnění vyvolaných koronaviry si jsou obě látky rovnocenné.

Jak s horečkou u dítěte bojujete vy?

Témata článku

Přečtěte si také