Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem, míní vývojářka z Manufaktury

Eva Horčíková ve svém zaměstnání uplatňuje svůj vřelý vztah k přírodě, bylinkám i zvířatům. Od roku 2009 totiž vyvíjí kosmetiku pro značku Manufaktura. Přečtěte si, co radí dodržovat při péči dětskou pokožku.

Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem, míní vývojářka z Manufaktury Eva Horčíková se věnuje vývoji kosmetiky už přes 30 let. Zdroj: Manufaktura.

Evo, jak jste se dostala k vývoji kosmetiky? Vždy vás lákal tento obor?

Ano, na gymnáziu jsem se zajímala o přírodní vědy, hlavně biologii. Nejvíc mě to táhlo k botanice a chemii. Letní prázdniny jsem strávila na brigádě v Botanickém ústavu AV ČR v krásném prostředí Průhonického zámku. Zjistila jsem, že tato práce je sice zajímavá, ale není pro mě dost akční a praktická. Rozhodla jsem se studovat chemii na potravinářské fakultě Vysoké školy chemicko-technologické, a to na Ústavu mléka a tuků, kam kosmetologie spadá.

Láska k přírodě ve mně ale zůstala, takže cesta k vývoji kosmetiky byla jasnou volbou. Sice jsem zpočátku své kariéry začínala výrobou bytové kosmetiky a autokosmetiky, ale i to mi dalo mnoho cenných zkušeností.

A jak dlouho se věnujete výrobě klasické kosmetiky?

Už více než 30 let a stále mě to neomrzelo.

Co vás na práci vývojářky nejvíce baví?

Baví mě, že se obor kosmetologie stále vyvíjí. Na trhu se objevuje čím dál více zajímavých ingrediencí, které prošly náročnými testy účinnosti, a stále je tak co objevovat a učit se něčemu novému. Mám ráda i napětí, které pociťuji, když čekám, jaký bude výsledek. Protože i když v laboratoři provedete všechny možné testy, tak nikdy nemáte jistotu, že v provozních podmínkách to dopadne stejně dobře.

Výroba kosmetiky je zajímavý obor. Zdroj: Manufaktura.Výroba kosmetiky je zajímavý obor. Zdroj: Manufaktura.

Vývoj nové kosmetiky vnímám trochu jako alchymii. Povězte, co je při vývoji nových kosmetických kousků nejnáročnější?

Řekla bych, že hlavně skloubit všechny požadavky – originalitu, účinnost, šetrnost k pokožce, příjemnou vůni, aby byl výrobek vhodný pro vegany, krásně zabalený, aby měl co nejvíce přírodních ingrediencí bez obsahu nežádoucích surovin, dobře a co nejšetrněji konzervovaný a hlavně bezpečný. Máte pravdu, že to alchymie trochu je. Někdy je těžké splnit vše, protože musíte vědět nebo si otestovat, které ingredience jsou kompatibilní, jestli je lze společně zapracovat, zda nesnižují účinnost viskozitu, stabilitu a tak dále. Testování je kolem nových výrobků mnoho, ale s tím vším si celý náš vývojový tým spolu s marketingem dokáže poradit.

Současným trendem je domácí výroba kosmetiky. Jaký na to máte názor, Evo?

Chápu, že je to pro ženy a dívky lákavé téma, ale musím upozornit, že je to trend riskantní a nebezpečný. Ačkoliv se to může zdát jako jednoduchý až banální proces, není tomu tak. Už jen skutečnost, že doma v kuchyni nemohou být dodrženy vhodné hygienické podmínky jako při profesionální výrobě. Dále v domácích podmínkách obvykle nedokážeme přesně navážit ingredience, které jsou zastoupeny ve výrobku v nízké koncentraci, jako například éterické oleje nebo konzervační látky. Je to logické, když se člověk v tomto oboru nepohybuje, nemůže to znát, a obecné formulace z internetu nenahradí odbornou laboratoř. Může pak snadno dojít k podráždění pleti nebo k mikrobiální kontaminaci výrobku a následně pak ke zdravotním komplikacím. Kosmetika pak může pleť dráždit a způsobit alergickou reakci.

Takže příznivcem laické domácí kosmetiky rozhodně nejsem, protože ta může být velmi nebezpečná. Nelze ale nic namítnout proti domácím maskám z ovoce a zeleniny, jogurtu, medu, rostlinných olejů, které ženám vyhovují, ihned je spotřebují a neuchovávají.

Podle Evy je výroba domácí kosmetiky riskantní. Zdroj: Manufaktura.Podle Evy je výroba domácí kosmetiky riskantní. Zdroj: Manufaktura.

Jak se vyrovnává český výrobce kosmetiky, který distribuuje pouze v Česku a na Slovensko, se současnou situací? Jaký už teď vnímáte dopad koronaviru na prodej a zájem o kosmetiku?

Samozřejmě ten dopad je obrovský. Obchody jsou nyní zavřené a kosmetiku prodáváme jen prostřednictvím e-shopu. Naštěstí máme již delší dobu v nabídce antibakteriální gel na ruce, o který je nyní pochopitelně velký zájem. Vyrábíme jej momentálně každý den, ale potýkáme se s nedostatkem klíčových surovin i obalů, takže v laboratoři s kolegy stále testujeme jiné možnosti a každý z nás se snaží uplatnit i své nadstandardní vztahy s některými dodavateli, abychom v této těžké době pomohli.

Zaměřuje se Manufaktura také na dětskou kosmetiku?

Ano, nabízíme řadu kosmetických výrobků pro děti, kterou jsme letos inovovali. Kosmetika prošla dermatologickými testy na dobrovolnících s citlivou pletí a obstála na výbornou. Abychom děti upoutali, zaměřili jsme se i na design obalu s motivy hravých zvířátek, které navrhla mladá česká animátorka Alžběta Göbelová.

V dětské řadě máme vlasový šampon, mycí a koupelovou emulzi, tělový olej a dětský výživný krém na tvář a tělo, který je mastnější a chrání pokožku při nepříznivých vnějších vlivech. Dětská kosmetika, kterou nabízíme, je vhodná i pro nejmenší dětí do tří let včetně miminek.

Co je podle vás důležité při výběru dětské kosmetiky?

Pokožka kojenců a malých dětí má své specifické vlastnosti, které mohou za její jemnost a citlivost. Je tenčí než pokožka dospělých a snáze prostupná. Bariérová funkce kůže je nedostatečná, vyžaduje opatrnost a speciální péči. Proto je důležité vybírat kvalitní dětskou kosmetiku, která obsahuje co nejjemnější ingredience.

A stejně jako u dospělých platí, že každé dítě je jiné, má jiné nároky a potřebuje kosmetiku, která mu bude vyhovovat. Například u dětí s atopickým ekzémem je vhodné používat tenzidové mycí přípravky jen minimálně nebo vůbec. Stačí omývat pouze čistou vodou, protože ekzematická kůže je obzvláště citlivá na sebemenší odmaštění a tím i dehydrataci. Rodiče by tedy měli používat dětskou kosmetiku s rozmyslem a střídmě.

Lidé vám často pokládají otázky ohledně kosmetiky a péče o pleť. Na co se vás nejčastěji ptají a jsou mezi nimi i muži?

Zákazníci se nejčastěji ptají na složení výrobků. Další témata dotazů nám chodí ve vlnách podle toho, co se řeší aktuálně v médiích. Dříve byly časté dotazy na palmový olej, testování na zvířatech, nyní se lidé zajímají o veganskou kosmetiku a samozřejmě také dezinfekční gely a hygienu rukou.

Muži se ptají málokdy, ale nedávno měl jeden náš zákazník technický dotaz. Měl pocit, že u balzámu po holení v balení v airless 50 ml je v dávkovači zbytečně velký obal k obsahu 50 ml. A začal vypočítávat objem válce podle rozměrů obalu a snažil se dokázat, že klameme spotřebitele a prodáváme vzduch. Zapomněl ale na to, že na dně dávkovače zaujme určitý prostor píst, který vytlačuje náplň směrem vzhůru. I takové dotazy občas řešíme. :-)

Podle čeho vybíráte kosmetiku?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...