Náhradní mateřství? Ano, když selžou ostatní metody

O čem všichni mluví

Myslíte, že jste o surogátním mateřství nikdy neslyšeli? Určitě ano – surogátní neboli náhradní mateřství je jednou z metod, díky které se neplodné páry mohou dočkat svého vlastního potomka.

Dotazy na téma surogátní mateřství zodpovídá MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., vedoucí lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic Olomouc.

Zdroj: Alexandr Satinský, MAFRA

Co přesně znamená pojem surogátní mateřství?

Surogátní neboli náhradní mateřství je postup, kdy je embryo biologických rodičů zavedeno do dělohy náhradní matky pomocí metod asistované reprodukce. Náhradní matkou se stává žena, která přijme do svého těla embryo jiné ženy s tím, že je po porodu ochotna dítě odevzdat genetickým rodičům. Surogátní mateřství je poslední nadějí pro páry, které nemohou počít a donosit potomka přirozenou cestou.

Jak je to v České republice? Kdy mohou bezdětné páry využít pomoc náhradní matky?

České právo surogátní mateřství nezakazuje. Tato metoda je však kontroverzní a diskutovanou záležitostí a ani dnes nejsou názory na surogátní mateřství jednotné.

Surogátní mateřství se stále považuje za výjimečný způsob početí. O náhradní matce mohou uvažovat pouze ty ženy, které z vážných zdravotních důvodů nemohou dítě odnosit, například kvůli vrozené vadě dělohy či její úplné absenci.

Velkou část žen z žadatelských dvojic tvoří i pacientky, které za sebou mají onkologickou léčbu. Z pohledu onkologického onemocnění jsou již v pořádku, avšak vedlejší účinky léčby způsobily, že jejich děloha není schopna uhnízdění embrya či donošení plodu. Ve všech případech se k léčbě vyjadřuje i etická komise.

Co v jiných státech, jsou místa, kde je tato metoda zakázaná?

Ve světě lze najít různé právní úpravy, od úplného zákazu náhradního mateřství až po povinnost smluvně upravit vztah mezi náhradní matkou a budoucími rodiči, včetně dohledu soudu. Například v zemích jako je Rusko, Ukrajina, Indie, Jihoafrická republika nebo v mnohých státech USA je náhradní mateřství právně neproblematické a v praxi často využívané. Naopak zcela zakázáno je například ve Francii, Rakousku, Německu, Švédsku a Dánsku, z mimoevropských zemí například v Jižní Koreji.

Zdroj: Kritsada Namborisut / Shutterstock, Inc

Náhradní matku vybírá lékař nebo si ji zvolí pár, který touží po dítěti?

Náhradní matku nevybírá klinika, ale pár zcela samostatně, protože právní vynutitelnost surogátního mateřství zde neexistuje.

Jaké jsou povinnosti náhradní matky? Co musí splňovat?

Samozřejmostí u surogátní matky je její dobrý zdravotní stav, ale i dostatečně právně ošetřená dohoda mezi ní a budoucími rodiči. Součástí dohody je obvykle i finanční kompenzace předpokládaných nákladů náhradní matky vynaložených v průběhu jejího těhotenství, porodu, respektive šestinedělí.

Náhradní matka se zaváže ke zdravému způsobu života, pravidelným těhotenským kontrolám, informování budoucích rodičů a také k tomu, že dítě po porodu předá do péče otce. O tom, zda je potencionální náhradní matka z pohledu zdravotního vhodná, rozhoduje lékař centra, který ji vyšetří.

Psychologické pohovory nejsou běžnou součástí těchto vyšetření. Některá centra však doporučují psychologické pohovory před každým využitím náhradního mateřství.

Zdroj: Photographee.e / Shutterstock, Inc

Jaký je tedy vztah biologického páru k plánovanému dítěti?

Důležitým bodem náhradního mateřství je i vztah k plánovanému dítěti. Předem daný je vztah muže a dítěte. K oplodnění vajíčka biologické matky spermií muže z žadatelského páru dochází v laboratorních podmínkách. Díky tomu muž může být v rodném listě uveden jako biologický otec.

Ke vzniku embrya je použito vajíčko ženy z žadatelského páru. Využitím vajíčka ženy z žadatelského páru však nedochází automaticky k právu na biologické mateřství. V případě matky je problém složitější a opět je vše řešeno dohodou, jejíž součástí je i to, že se náhradní matka po porodu novorozeného dítěte vzdá. Tím se umožní ženě z žadatelského páru dítě adoptovat. Adopcí dojde k jejímu zapsání do rodného listu dítěte.

Co když matka během těhotenství nebo po narození dítěte změní názor? Kdo má pak na dítě zákonný nárok – je to rodička nebo biologická rodina?

Surogátní mateřství je eticky i právně komplikovaný postup, který nese svá rizika. Teoreticky největším rizikem pro biologické rodiče je právě fakt, že náhradní matka se po porodu odmítne dítěte vzdát. Podle českých zákonů je totiž matkou žena, která dítě porodila.

V České republice sice nejsou doposud zaznamenány žádné soudní spory ohledně neodevzdání dítěte nebo odmítnutí dítěte náhradními rodiči, nicméně tyto právní problémy jsou známy z jiných, zejména mimoevropských států. Každý pár by se měl proto náležitě informovat o přísných pravidlech surogátního mateřství a vyhodnotit, zda je ochotný celou situaci přijmout se všemi podmínkami a úskalími.

Zdroj: Fdgfoto / Shutterstock, Inc

Mají neplodné páry také jiné možnosti řešení neplodnosti?

U většiny párů, které mají problémy s plodností, mohou pomoci velmi jednoduché léčebné metody asistované reprodukce. Hojně využívanou metodou léčby neplodnosti je v současnosti dárcovství vajíček. Jedním z preventivních řešení je i tzv. social freezing. Tato metoda se využívá u žen i mužů a spočívá ve zmražení vlastních zdravých vajíček či spermií pro budoucí využití. V případě neúspěchu se pak přistupuje k metodám složitějším.

Jak nahlížíte na surogátní mateřství vy jako lékař?

Na náhradní mateřství je pohlíženo z mnoha úhlů. Avšak pro páry, které se dlouhodobě marně snaží o miminko, může být metoda náhradního mateřství jedinou šancí mít vlastní dítě. Kliniky, které u nás program náhradního mateřství umožňují, včetně té naší, mají dané indikace, kdy je možné tuto metodu aplikovat.

Z lékařského hlediska je zákrok totožný s klasickým procesem umělého oplodnění. Já osobně tento názor sdílím a nemám žádný problém s využitím náhradního mateřství v případě, kdy ostatní metody IVF nelze využít.

Co si o náhradním mateřství myslíte vy? Napište nám do komentářů.

Váš příspěvek
Pennya
Ukecaná baba ;) 1372 příspěvků 6 inzerátů 03.02.18 22:52

A co když se u konce těhotenství nebo dokonce po porodu zjistí že je dítě nějak postižené a matka si ho odmítne převzít,..no pak dostane jedině ty alimenty na to dítě, protože otec je vlastně v RL že..

Pady2
Kelišová 6606 příspěvků 03.02.18 12:05

Mělo by se to v zákonu nějak ošetřit, aby to byla závazná smlouva…také jsme o tom uvažovali, ale to riziko, že by náhradní matka dítě nepředala a manžel jí ještě platil výživné (protože on je vedený jako otec), to jsme nedali a raději se dali cestou adopce…

I když vím, že i tady na e-miminu je řada prověřených náhradních maminek..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.02.18 14:57

Nevím, je to opravdu kontroverzní. Jako „objednavatelka“ bych se bála, jestli se ta náhradní matka chová ke svému tělu tak jak by měla (žádné léky, alkohol…), prostě svěřit své dítě úplně cizí osobě, to bych asi nezkousla. Taky nevím, zda bych k narozenému dítěti měla ten správný mateřský cit, kdybych věděla, že vyrostlo v děloze jiné ženy, jiná žena ho porodila… Nevím, nevím. Jsem na tohle asi moc citlivka. A jako druhá strana? Mám za sebou tři těhotenství a tři porody. Nebyla to vůbec sranda. Porody byly hrozné, všechny vyvolávané. Ale odměnou mi bylo pokaždé krásné miminko, které bylo moje a dělalo mi radost. Po porodu jako náhradnice by mi miminko nezbylo. Nevím, zda bych byla ochotná to pro někoho absolvovat. Za peníze určitě ne. Asi bych to udělala jen pro někoho, na kom mi hodně hodně záleží. A takových lidí je sakra málo, bohužel.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.02.18 13:10

…škoda jen. že není „náhradní mateřství“ více „ošéfováno“ právně. Zcela zlegalizováno - klidně bych z toho nechala udělat byznys pro třetí strany (např. kliniky). Kdyby existoval nějaký oficiální seznam náhradních matek a „bio párů“, kde by si lidé mohli vybrat… A pak podepsat nějakou smlouvu - ve které by byly všechny rizika… :think: Bylo by to ideální a pro mnoho lidí by to byl SEN (i pro mě - konec konců… :-) ).

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34415 příspěvků 01.02.18 06:10

Hezký článek :potlesk:

Vložit nový komentář