Tamara Klusová: U porodů jsem měla nadstandardní přístup, přeju si, aby ho měly všechny maminky

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Tamaro, byla jste vždycky přesvědčená o tom, že budete mít velkou rodinu?

Vzhledem k tomu, že já sama jsem ze čtyř dětí, asi jsem kdesi v mojí hlavě tušila, že nebudu mít jedno dítě. Zároveň bych ale lhala, kdybych tvrdila, že odjakživa vím, že chci a budu mít tři děti.

Často se mě moje kamarádky, nebo lidé na sítích ptají, jak to všechno můžu zvládat. Odpovídám, že to miluju. Mě prostě baví být mámou… Baví mě si hrát s dětmi a naplňuje mě čas, který jim věnuju. Tím však nechci říct, že jsem nějaká supermatka.

Myslím si, že jsou ženy, které mateřství od prvního momentu prostě baví a naplňuje a pak jsou ženy, které si tu cestu k téhle roli hledají postupem času…

Obojí je krásný proces a sebepoznání.

Působíte jako žena, která má neustále spoustu energie. Ale každá maminka ví, že někdy je mateřství velmi náročné, zvlášť při třech dětičkách. Jak „dobíjíte baterky“?

Nejvíc dobíjím baterky spánkem a bytím s Tomem o samotě. Jdeme do sauny, na jídlo, nebo si jen hrajeme na turisty v Praze. Touláme se, pijeme předražený kafe na Praze 1 a kocháme se tou krásou, kterou člověk v té zběsilé každodennosti nestíhá nacítit.

Stojíte u vývoje projektu Ať žijí, který chce vytvořit školicí centrum pro porodní asistentky. Proč vás zaujal?

Přijde mi absolutně klíčové, jak se rodíme na svět. Děsí mě, kolik porodů končí císařskými řezy. Samozřejmě, že nemám na mysli řezy, kdy je o život maminky nebo děťátka. Projekt Ať stojí! je pro mě vybudováním mostu mezi dvěma extrémními břehy , které představují porody doma a porody v nemocnicích.

Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou, která tady už dávno měla být. Jen musíme fyziologické porody odbatikovat a sejmout z nich nálepku „alternativní“ a nalepit na ně nálepku „přirozené“ nebo dokonce „obyčejné“. Děkuju Asociaci pro porodní domy a centra za energii, odhodlání a otevřenost.

Pro projekt jste vytvořila video, čím jste se inspirovala?

Hlavní inspirací byl obrázek betlému. Pracovně jsem jej i tak nazvala – Porodní betlém. Šlo mi o to vytvořit bezpečný a zdravý obraz zrození.

Začíná záběrem na děťátko v bříšku, pak na maminku, tátu, porodní asistentky a lékaře. Každý z nich je důležitým článkem celého procesu a každý z nich promlouvá za svoji úlohu u porodu. Každý z nich něco přináší miminku, jako tři králové a lid malému Ježíškovi.

Vychází vaše podpora tohoto projektu z vlastní negativní zkušenosti při některém z porodů?

Já jsem rodila všechny své děti v Podolí a prožila jsem tam tři krásné porody. Měla jsem ale absolutně jiný přistup, protože jsem měla osobní vztah s porodní asistentkou přímo z podolské porodnice. Takže když poslouchám cizí prožitky a porody ze stejného místa, jsou to jako dva jiné světy.

Proto si přeji, aby taková péče byla normou… Pro všechny maminky.

Kdyby byla možnost, volila byste porod v porodním domě? A proč?

ANO! Pokud bych měla opět tak krásné a zdravě probíhající těhotenství, jako s mými předchozími dětmi, neváhala bych ani minutu.

Pro rodiče malých dětí jste připravila Knihu života. Co vás k jejímu vytvoření přivedlo?

Jsem druhorozenou dcerou mých rodičů a v době, kdy jsem já byla miminko, narodil se i třetí sourozenec. Byla hektika, stěhovali jsme se a v tu dobu rodiče neměli foťák. Takže já sama nemám žádnou fotku sebe jako miminka. Proto jsem byla odhodlána svým dětem vést fotoalbum potažmo fotoknihy.

Když jsem však hledala knihu, která není jen o zubech, váze nebo ustřižených vláscích v obálce, žádnou jsem nenašla. A tak jsem se vrhla do tohoto projektu. Nikdy bych ho však nedokončila nebýt mého vážného zranění nohy, které mě na dva měsíce upoutalo na lůžko, a já tak mohla tvořit a tvořit.

Jsem obrovsky vděčná za to, jaké lidi a příběhy mi tato kniha přináší. Raduju se z ní a z každé reakce lidí, kteří si ji zamilovali a tvoří do ní ten jedinečný příběh jejich dětí.

Děkuji za rozhovor.

Co říkáte na možnost rodit v porodním domě?

Autor:

Jana napsala knihu Mámou s humorem. Věnuje se také vlastnímu blogu. Píše sice pro řadu online magazínů, její srdcovou záležitostí ale zůstává eMimino. více

Témata článku

Přečtěte si také

Blog Zrzky: Úlovky z Bazaru za hubičku

Blog Zrzky: Úlovky z Bazaru za hubičku

Hrdá máma malé Klárky a miminka Jakuba miluje jógu, severské detektivky a nakupování v bazaru. Jako expertka na módu z druhé ruky vybírala i v Bazaru eMimino.cz. Co jí padlo do oka?

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2625
19.11.19 18:26

@Veronelit 8o hele, ale svůj názor mít můžeme, že jo. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
28994
19.11.19 12:36

@Veronelit

Budeš asi nový TROLL, že, protože nevěřím tomu, že bys byla tak nechytrá… ;)

Za prvé, aby ten porodní dům byl funkční, tak by musel být hned vedle klasické porodnice, aby v případě problémů byla žena do 5 minut na sále anebo dítě na přístrojích na JIP, protože v opačném případě to tam bude končit žalobama ze strany rodiček a její rodiny.

Anebo by se musel postavit velký areál se vším tímto a na to asi nebudou peníze a personál, pořád vidím jako nejlepší udělat třeba pár placených pokojů v klasické porodnici navíc a tam třeba za příplatek jim k porodu zabubnovat na šamanský buben anebo pouštět zvuk vodopádů…

Vždyt už dnes se tam můžeš domluvit na čem chceš a jak jsem psala, já jsem třeba měla porod bez zásahů za 2 hodiny a za to, že doktorka pak na závěr přišla, jsem byla moc ráda.

A za druhé, máš tam velkou chybu, porodem vlastního dítěte se žena nestává ženou, jak Ty píšeš, ale matkou a to znamená, že už nejsem jen JÁ, JÁ, JÁ (já chci takhle rodit atd.), ale MY a je potřeba brát ohledy na to dítě, nevidět jen sebe.

A k tomu ses zřejmě ještě nedopracovala, že… ;)

Příspěvek upraven 19.11.19 v 12:37

 • Zmínit
 • Nahlásit
17477
19.11.19 12:16

@Veronelit zato ty jsi tu právě předvedla všeobjímající lásku k celému světu :roll:. Zapomínáš, že každý má právo na svůj názor a některé z nás stojí nohama na zemi a nelítají hlavou v oblacích a nevymýšlejí nesmysly, které nemohou fungovat. Označuješ tady diskutující za zlé a závistivé a máš pocit, že si sama vidíš do úst? Zlato, žena se ženou stává ve chvíli kdy se narodí sama, pokud na to, aby se cítila ženou, potřebuje porodit děti, pak je něco hodně špatně a měla by řešit především sama sebe, protože někde udělala příroda chybu :*

 • Zmínit
 • Nahlásit
2397
19.11.19 12:12

@Veronelit Podívej, nebylo by lepší angažovat se přímo v těch nemocnicích, než vyhazovat další miliardy za porodní domy? Nebudou pak ty peníze chybět někde jinde, kde je situace mnohem kritičtější? Navíc, jak bys zabezpečila v těch porodních domech dostatek personálu, když už teď je ho nedostatek? Přirozený porod se dá dělat i v porodnicích, to není o prostředí, ale o lidech. Píšeš, že ty ženy vynakládají spoustu práce a úsilí, ale co když vidím, že je to hrozně neefektivní a s jejich snahou v této podobě nesouhlasím nebo k ní mám velké výhrady? Nemůžu se ozvat?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1
19.11.19 11:16

Porody v porodnich domech je nápad ktery tady už dávno chybel. V nemocnicích není taková pece která je pro maminky potreba. Jsme ve vyspělé době tak je potřeba klást důraz na důležité věci a nezapomínat na důležité lidi jako je maminka a dite. Co jsem četla za ty nehezke komentare. Ptám se proč kritizujete praci a úsilí žen ktere delaji to co delaji s láskou a vírou a delaji užitečnější vec nez ty zeny ktere negativně píši a uráží jinou práci. Porod je ciste ženská záležitost tak nechápu jak zena muze shazovat jinou ženu. Co pak jste zeny tak zle a zavistive ze uz si nevidíte ani do ust. Nevidíte ze se to tyka i vas. Žena se rodí porodem vlastního ditete…pripade některých komentářů příroda udelala někde chybu… :*

 • Zmínit
 • Nahlásit
3006
16.11.19 08:38

@Kajuli prý učí holčičky na základkách, jak správně menstruovat. Ta její moudra, no je to úsměvné :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2248
16.11.19 01:37

@Veveří to je běžné, mladá žena porodí a s placentou vyleze i pocit, že má patent na rodičovství. Bohužel s každým dalším dítětem se tento fenomén násobí :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2397
15.11.19 09:13

Tahle dáma je mi krajně nesympatická už od pohledu. A pak, když se ještě člověk začte do všech těch jejích oduševnělých mouder a patetických keců…no, gratuluji všem, kteří to zvládli dočíst. :lol:
Tím nechci říct, že situace v porodnictví by neměla prostor, kam se dál zlepšovat a vyvíjet, ale porodní domy to nespasí. BTW u svého porodu jsem zažila porodní asistentku - starou brécu a mladou, moc příjemnou doktorku. A byla jsem fakt ráda, že ta doktorka se mnou byla po celou dobu porodu a měla na sále nad porodní asistentkou hlavní slovo. Z čehož vyplývá, že je to vše jen o lidech.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3006
15.11.19 06:09

Kdo je Tamara Klausová? Poslední dobou dává rozhovory možná až příliš často. Je mi nesympatická její nepřirozená přemoudřelost, nevím, na co si hraje :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
15.11.19 04:09

Viděla jsem před několika lety porod Vietnamky, která má českého manžela a žijí ve Vietnamu. I když uplatili tamější doktory docela dost velkou částkou peněz, aby měli lepší péči, paní rodila někde na zemi na špinavé chodbě a doktor k ní přišel až když tlačila, jinak si jí tam nikdo celou dobu absolutně nevšímal, jídlo musela mít vlastní z domova. Nic strašnějšího jsem nikdy neviděla. Neříkám, že přístup českých doktorů a sester by nemohl být lepší a např. nemocniční strava je naprosto nevhodná pro nastávající a novopečenou maminku, ale myslím, že ve srovnání se světem je to to lepší, co existuje. Je to o lidech, jinak možnosti a čistota a postupy máme na vysoké úrovni.

 • Nahlásit
35461
14.11.19 19:12

Moment. Jaképak má tato dáma vzdělání a praxi v oblasti gynekologie, porodnictví, psychologie, že se cpe do školení porodních asistentek??? 8o Nevím, co právě tento typ lidí z porodu dělá. Porod vždy byl, je a bude přirozenou součástí života a určité obavy jsou snad na místě, protože je spojen s velkou zátěží ženy i dítěte a to je prostě fakt a popřít ho nemůžou ani kněžky. Myslím si, že právě takoví tydýti, kteří riziko popírají, namísto aby pouze přijali patřičná opatření k jeho eliminaci, jsou to nejhorší, co může psychiku rodičky napadnout. No, možná nějaká pragmatická školená asistentka jim zcela přirozeně a obyčejně naliská. :andel:

Příspěvek upraven 14.11.19 v 19:13

 • Zmínit
 • Nahlásit
2248
14.11.19 15:01

@robinka V tom jsem s tebou zajedno, myslím, že stavění nových věcí to nespraví, stejně tak ale nebude v pohodě přebarvení porodních sálů na meruňkovou a nové kachličky v koupelně. Bohužel přerod porodnictví bude prostě ještě trvat, já jen doufám, že dcery budou mít porody pěkné i bez toho, aby musely půlku těhotenství zjišťovat poměry v té které porodnici.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1326
14.11.19 14:33

@Kajuli Mne je to celkem fuck. Tuhle životní kapitolu mam zdárně za sebou a vlastně me tyhle debaty uz unavuji. Jen jsem chtěla rict, že nechapu, proč ryt do něčeho, co funguje, namisto napr. opravy vadného. Proste nechapu tuhle lobby a potřebu se neustále ke všemu neg. vyjadřovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2248
14.11.19 12:59

@robinka když si vezmu tvé argumenty- v zemích, kde je novorozenecká mortalita stejná jako u nás se třeba 3 dny vydržet nemusí, jakto? Však dříve se také psalo pěstním klínem a stačilo to :roll:

Mně je srdečně jedno jak si kdo rodí, co mi ale jedno není je zastrašování rodičů, zpochybňování jejich zákonných práv a zásahy do porodu, které nejsou nutné. Hodně žen, co se rozhodne třeba pro ambulantní porod je bohužel už dopředu nachystáno „bojovat“, naštěstí přibývá porodnic, kde nejsou sto let za opicemi. A když přijede třeba domarodička (a to to vůbec nemusí být plánované, kamarádka v 38tt překotný porod, miminko se narodilo za paniky tchyně a tchána při procházce před barákem) do nemocnice, mnohdy si vyslechne tolik věcí, až z toho jde hlava kolem.
K problematice porodů u nás má krásnou přednášku Martin Nemrava, jmenuje se Jak nerodí muži, vřele doporučuji. Svým vystupováním a projevem je pro porodnickou osvětu stokrát přínosnější, než tahleta profi manželka

 • Zmínit
 • Nahlásit
18646
14.11.19 12:39

Tvl tahle madam se taky musí vyjádřit ke všemu…

 • Zmínit
 • Nahlásit
14259
14.11.19 12:17

@Janli Naprostý souhlas :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
28254
14.11.19 11:32

@edding400
Je to asi tím, že je vidět a nestydí se mluvit do všeho. Naposledy jsme si mohli počíst o tom, jak její děti blinkají. No bóže. To už jsme zažili. Ale nestačili jsme o tom napsat na instáč teda.

 • Zmínit
 • Nahlásit
28254
14.11.19 11:31

@Ba412
Tak já o porodním plánu slyšela, koketovala jsem i s myšlenkou mít dulu, ale nakonec jsem tam chtěla jen partnera, který tam chce být. Nenutila jsem ho. Skončilo to akutní sekcí, takže sláva, že to nebylo doma nebo na paloučku za zvuku bubnů při pokusu o hypnoporod.

 • Zmínit
 • Nahlásit
770
14.11.19 11:29

@robinka

Ono to i bude tim, ze kdekdo si plete nemocnici s hotelem :lol: to je porad jen „ja chci“…

 • Zmínit
 • Nahlásit
327
14.11.19 11:28

A tak zase jí podvádí partner, každej má něco.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2625
14.11.19 10:49

@Russet nevím jestli média vyhledávají ji či je to spíš naopak…no paní Tamara je ráda za každičkou pozornost.

 • Zmínit
 • Nahlásit
881
14.11.19 09:47

@Russet no moje přání u porodu bylo

 • zdravá já i dítě
 • mít to pokud možno co nejrychleji za sebou


O tom, že to může bolet jsem věděla a nečekala jsem žádnou procházku růžovou zahradou nebo euforii.

 • Zmínit
 • Nahlásit
28254
14.11.19 09:09

@Janli
Taky si myslím, že stačí ještě víc zpříjemnit prostředí klasických porodnic, umožnit ženě vyslovit svoje přání a respektovat, pokud to situace dovolí. Když slyším, kolik českých lékařů umí uplné zázraky, nemám dojem, že bychom se měli tak špatně :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
28254
14.11.19 09:07

@edding400
Mně přijde, že tato žena je odbornice na vše. Nevím, jestli je to tím, že jí teď média dost vyhledávají a ona se ke všemu vyjadřuje. Snad si brzo vyberou jinou oběť, jinak na mě za chvíli vykoukne i z konzervy od tomatu. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1326
14.11.19 08:22

@Janli Tentokrat 100% souhlasím. Moje porody v jedné z největších ceskych porodnic = dobra zkušenost. Porody velmi těžké, přístup profesionální. Buďme rady za to, co tu máme, a nehledejme porad chyby. Důležité je zdravé dite, pro to se dělá v CR maximum. A 3 dny se vydržet dají. Zdravotnictví selhává na uplne jinych frontách, než je gynekologie a porodnictvi, ale některým bio-eko aktivistkam a remcalum se stejně nezavdecis.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17477
14.11.19 08:00

Já porodní domy nějak nepobírám… proč? Stejně tam bude muset být porodník, operační sál, anesteziolog…proč utrácet peníze a stavět duplikáty porodnic, který se sice budou jmenovat jinak, ale bude to furt to samý. Proč radši nepodpořit rozvoj porodnic, kde je všechno zázemí už dávno vybudované? Ale na tom by nebylo tak hezky vidět jména mecenášů a nejde se tak okatě plácat po ramenou, že? Tahle dáma je důkazem, že krásný a přirozený porod se dá prožít i v porodnici.

 • Zmínit
 • Nahlásit
881
14.11.19 07:31

Ja rodila pred 30 lety v porodnici taky jen s asistentkou a bez zasahu do porodu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2625
14.11.19 04:44

Propagovanoup knihu jsem viděla, fakt nevím, ale přijde mi tak nějak odflaknuta. Nekoupila bych si ji.
Pokud jde o porodní domy, neuniklo paní Tamare, že u nás vznikla tzv. Centra porodní péče, kde se rodí jen s PA, např. na Bulovce. Můj porod v Podolske porodnici také probíhal jen s asistentkou… Takže proč tolik humbuku? To se spolu s knezkou od Janečka daly dohromady ty pravé 🙄 🤣…

Příspěvek upraven 14.11.19 v 04:44

 • Zmínit
 • Nahlásit
28994
13.11.19 14:48

Já osobně, pokud bych šla do porodního domu, tak by musel být propojený s nemocnicí…

Aby prostě třeba při akutním císaři anebo nějaké jiné komplikaci byl člověk do 10 minut na sále, aby tam byl někdo, kdo zvládne zresuscitovat novorozence, jinak mi to přijde jako hazard se zdravím…

 • Zmínit
 • Nahlásit
770
13.11.19 14:45

@Monulie

Ale to bude i ten porodni dum. Stejne bude nekde za rohem cihat doktor/ka, kdyby se neco podelalo a nebudeme si mazat med kolem pusy, stat se to muze. I v prostredi jako z romanu D. Steelove vystrizene.

 • Zmínit
 • Nahlásit
770
13.11.19 14:30

Myslite tedy, ze by bylo lepsi, aby porodni domy vznikaly jako soukroma zarizeni, tim padem postavena z penez investoru? Dokazete si predstavit, jak to vypadalo? Asi jako nynejsi ivf kliniky, kde se plati i za sahnuti na kliku. A zase se bude rvat, jak to stejne neni dostupne. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2248
13.11.19 12:03

Tak ono by to „odbatikování“ porodních domů šlo snáze, kdyby je nereprezentovala zrovna tahle „supermatka“ s profesí manželka zpěváka a Janečkova ezoblbka :roll:

Velice se mi líbí systém nastavený v Holandsku a byť díky diabetu nespadám do kolonky bezrizikové těhotenství (což je vtipné v kontrastu s tím, že úderem první doby porodní už to nikoho nezajímá, protože při porodu jako takovém jsem stejně riziková jako běžná zdravá rodička), poslední dva porody jsem měla úžasné, bezzásahové, i bez osobního vztahu s porodní asistentkou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
367
13.11.19 10:25

@Micaella22 já jen „si myslim“, ;) že porodní asistentky mají v českých dostat větší prostor a lékař být poblíž v případě potřeby. prostředí dělá psychice dost, nemocnice je prostě pořád nemocnice

 • Zmínit
 • Nahlásit
28994
12.11.19 15:17

@katintheBOx63

Vidíš to, takhle jsem nad tím nepřemýšlela… :)

Jen mě to obveselilo, protože pamatuju, že na rádiu, myslím Blaník, se dost řešilo, že Klus nebude hrát v rádiích, co mají něco společného s Babišem… :nevim:

Jinak jsem už párkrát přemýšlela, jak to budou vnímat a snášet ty děti, až trošku odrostou anebo budou dospívat, že byly od mala tahány médii a jejich fotky všude, třeba já bych to dost špatně snášela, kdyby mi tohle udělala moje rodinka.

Myslím si, že na některé děti…ted píšu všeobecně … to nebude mít dobré dopady…

 • Zmínit
 • Nahlásit
12.11.19 14:56

@free333 Maji to klasicky podnikatelsky pokryte z obou stran - Klus zabezpecuje Babišovi odpurce a Klusova jeho sympatizanti :mrgreen: Hlavne je, ze to sype od obou stran.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27032
12.11.19 09:15

@Kaileee
Mně je teda krajně nesympatický i Klus… :mrgreen:
Ohledně Babiše - k tomu taky chovám antipatie (to jen tak na vysvětlenou, že nejsem Babišovec, ale i tak mi Klusovi nejsou sympatičtí, i když se v tomto shodneme)

Nicméééně - každý jsme nějaký a tak to má být. Nemusíme si být sympatičtí všichni navzájem. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
28994
12.11.19 05:50

Docela mě překvapuje, že Klusovi už přispívají i na Babišův server, nepůsobil náhodou Klus jako jeho odpůrce? :think:

Jinak si myslím, že tu máme pořád pomalu nejlepší zdravotní péči na světě, ze své zkušenosti vím, že když porod probíhá normálně, tak do něj nikdo nezasahuje.

 • Zmínit
 • Nahlásit
28254
11.11.19 20:16

Od té doby, co jsem zjistila, že tato superžena, co rozumí všemu, kámoší s p. Janečkem a jeho partnerkou, mi je ještě nesympatičtější.

Jinak bych řekla, že by mělo být místo, kde by ženy mohly porodit podle svých představ a s lékařským dohledem na dosah. Já bych nejspíš bez lékařského zásahu neporodila.

Příspěvek upraven 11.11.19 v 20:28

 • Zmínit
 • Nahlásit
2711
11.11.19 18:07

@Monulie a do ted jako probihaly porody jak? Si myslite, ze nez se postavi porodni dum, tak tu budou vsichni porad trpet nebo co? :P I ve spitale to davno neni utrpeni. Zalezi jak je kdo zhejckanej.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2711
11.11.19 18:04

No jo, spoluprace s miliardarem, co stavi porodni domy z kapes obyc lidi, jelikoz na to delaji sbirky… ubohy. Napakujou se na tom vsichni, jen ti obyc lidi budou zas jen platit a platit. Ta musi cpat svoje porody, kojeni vsem a vsude :roll: :poblion:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3766
11.11.19 15:46

Se divím, že Tamara, zapřísáhlá odpůrkyně Babiše, dala rozhovor zrovna emiminu…
mi je teda krajně nesympatická

 • Zmínit
 • Nahlásit
433
11.11.19 14:14

Fandím, porodní domy už tu měly dávno být.

 • Zmínit
 • Nahlásit
367
11.11.19 12:30

Fandím a doufám, ze ty porodní domy budou brzo normou… i když my už to letos nestihnem. ;) snad budem mít aspoň štěstí nejen na odborný, ale i empatický personál, co dá mně i miminu volný průběh.

 • Zmínit
 • Nahlásit