Hlavně se nebojte lékaře, říká odborník na křečové žíly

Zdraví a krása

O žilním onemocnění se příliš nemluví a nepěkně vypadající žíly na nohách se snažíme v tichosti schovávat. Jaké ale představují riziko pro naše zdraví a kdy je dobré vyhledat odbornou pomoc? Na naše otázky odpovídá MUDr. Roman Peschout - zástupce primáře Gynekologicko-porodnického oddělení, Nemocnice Jihlava.

Co všechno si máme představit za slovy „žilní onemocnění“?

Všechna onemocnění, které souvisí s žilním systémem. Nejčastěji se jedná o chronické potíže ve smyslu žilní nedostatečnosti nebo třeba i hemeroidů.

Je pravda, že se žilní onemocnění týká starších lidí nebo pomoc vyhledávají i mladí?

Záleží, co si můžeme představit pod pojmem starší člověk. :) Je ovšem pravdou, že problémy s žilní nedostatečností mohou mít i lidé mladší.

Co přesně jsou metličkové žíly?

Někdy se metličky nazývají mikrovarixy. Jedná se o drobné namodralé žilky, které se objevují pod kůží pacientů a mnohdy nepůsobí příliš esteticky, zejména tehdy, pokud pacient má typově světlou kůži. Je to jedna ze známek žilní nedostatečnosti.

Jedná se pouze o kosmetickou záležitostí, nebo představují i zdravotní riziko?

Je to známka, že se již něco děje se žilním systémem. Někdy to bývá první varovaní, aby se člověk věnoval žilnímu systému - zejména upravil svojí životosprávu.

Je jejich odstranění bezpečné, nemůže dojít ke komplikacím?

Každý zásah do lidského těla má své komplikace. Proto je vhodné se před operací poradit se specialistou, ke kterému má pacient důvěru. Ten se pokusí vždy vybrat operaci s co největším efektem při co nejmenším riziku.

Jak poznáme křečové žily a co přesně znamenají pro naše tělo?

Někdy to mohou být i nenápadné příznaky, jako je tíže nohou (zejména na konci dne), křeče v dolních končetinách, pocit neklidných končetin nebo otoky v oblasti kotníků, které se objeví po celodenní aktivitě. Často ale reakce přichází, až jsou žíly viditelné a vystouplé.

Mohou křečové žíly zmizet nebo je nutná operace?

Jednou poškozený žilní systém je poškozený navždy. V začátcích často vystačíme i dlouhodobě s léky, které ovlivňují žilní stěnu, při zhoršování ale se většinou pacienti operaci nevyhnou.

A co léky a mastičky z lékárny, je možné zbavit se křečových žil díky nim?

Většinou jenom zmírňují příznaky a uleví od potíží.

Trpí na křečové žíly ženy častěji než muži a proč?

Častěji ženy. Souvisí to nejčastěji s těhotenstvím, s vlivem hormonů na žilní stěnu. Debatuje se otázka i vlivu hormonální antikoncepce.

Existuje vůbec prevence proti zánětu křečových žil?

Ano, zdravý životní styl. Cvičení, úlevové polohy, nekouřit, dostatečně zavodňovat organismus, nosit volnější spodní prádlo, udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost. Po poradě s praktickým lékařem i volba vhodné léčby žilní nedostatečnosti.

Říkal jste, že dalším častým problémem jsou otoky nohou. Jak poznáme, kdy jde o otoky z únavy nebo dlouhého stání a kdy jde o skutečný problém?

Problém je většinou tehdy, pokud otoky přes noc nezmizí. Pokud na otok zatlačíme a kůže není pružná. Pokud je otok spojen s nějakým dalším onemocněním.

Jak se dlouhodobé otoky léčí a na co se má pacient připravit?

Pacient by měl upravit životosprávu. Je vhodné používat kompresní punčochy, je možné aplikovat i lymfodrenáže. Pacient většinou užívá léky, které ovlivňují jak žilní stěnu, tak i lymfatickou drenáž.

Pokud máme oteklé nohy nebo podezření na křečové žíly, máme jít za praktickým lékařem nebo rovnou vyhledat specialistu?

Nejlépe za praktickým lékařem, který v začátcích poradí se základní léčbou a může pacienta nasměrovat i ke specialistovi. Většinou praktický lékař vidí výsledky specialisty, a tak může dobře pomoci s výběrem.

Co byste vzkázal všem, kteří přemýšlí nad návštěvou odborníka?

Ať se nebojí. :) Důležité je i hodně se ptát, zejména tehdy, pokud je pacientovi cokoliv nejasného. A nejprve je vždy nutné začít u sebe, úpravou životosprávy, i když to někdy bývá i nejtěžší.

Trápí vás metličkové žily, otoky noho nebo vystouplé žily? Ptejte se v naší nové poradně na žilní onemocnění.

Váš příspěvek
admin
Extra třída :D 11739 příspěvků 11.06.18 13:14

@M_Vladim

Hezký den,

více se můžete pana doktora ptát v poradně na žilní onemocnění, odpoví Vám během pár dní. :kytka:

adminka Zuzi

M_Vladim
Echt Kelišová 8499 příspěvků 11.06.18 11:30

Ani jednou jsem nezaznamenal zmínku o dědičných vlohách. Jak je to?
Jak je nákladná léčba u specialisty?

Vložit nový komentář