Dítě na svatbě: Štěstí, nebo pohroma?

Výchova dětí

Celý sál čeká v napětí na nevěstino "ano", ale do hrobového ticha se místo slečny v bílém ozve nepřehlušitelný jekot vašeho potomka. Přesně takhle vypadá pro mnoho svatebčanů s dětmi jejich největší noční můra. Vyplatí se vůbec s sebou dítě brát? A pokud ano, jak to zařídit, abyste si ji užili jak vy, tak vaše ratolest?

*

Když je rozhodnutí na vás

Na většině svateb vám snoubenci ve volbě doprovodu nechají volnou ruku, a to znamená jedno. Rozhodnutí, zda jít, nebo nejít s potomkem, je na vás. Na úvod to pozitivní: svatby jsou dobrou příležitostí pro to, aby se dítě socializovalo a zvyklo si na větší společnost. Vy si nebudete vyčítat, že jste se připravila o pěkné vzpomínky na čas strávený se svou ratolestí.

Je potřeba ale dopředu vědět, že svatby jsou netradiční a náročnou událostí, která může překvapit nejen vás, ale i vaše dítko. „S dcerou jsem si tak „užila“ svatbu jako host.“ píše elda v diskusi Svatba s dvouměsíčním miminkem. „Usměvavý nenáročný kojenec se změnil ve řvoucí hysterku, jakmile jsme vlezli do restaurace s hudbou a plnou lidí. Naštěstí to bylo v místě bydliště, takže bylo kam utéct.“

Ideálním řešením je v tomto případě kompromis. Pokud se svatba odehrává blízko vašeho domova, zajistěte si hlídání a dítko přiveďte jen na pár hodin. Pokud ne, pomáhá, pokud máte po ruce ještě jednu osobu, která na děti dohlédne. Spojit se můžete třeba s dalším hostem-rodičem, se kterým se u dětí prostřídáte, a vám tak neutečou všechny důležité momenty.

Byla jsem s roční dcerou na svatbě- už od ranních příprav a vydržela s námi celý den. Obřad byl venku, před hostinou jsem ji uspala v kočáru a večer v sedm jsme ji odvezli domu, kde už na ni čekal můj táta s manželkou. Uspala jsem ji a vrátili jsme se na svatební party, kde jsme byli až do třech hodin.

Když jste nevěsta a děti na svatbě chcete

Nejste host, ale nevěsta a bez dětí si svůj den D neumíte představit? Pak na malé hosty myslete už při plánování. Nejenže si den užijí s vámi, ale předejdete také zbytečným zádrhelům. Při svatební hostině myslete na dětské stolečky a židličky. V jídelním lístku, případně na rautu, ověřte, zda se najdou jídla, která zvládnou i menší děti. Nabídnout můžete samozřejmě také dětský kout, možnost hlídání nebo drobné dárky pro malé hosty. Největší úlevou pro hosty-rodiče bude, pokud zařídíte místnost, ve které si děti budou moci odpočinout. Sežeňte několik polštářů a deky na spaní, aby se sem děti mohly ve večerních hodinách uložit a rodiče si v klidu užili volný večer.

Za dospěla jsem na žádné svatbě nebyla, když nepočítám vlastní. Jinak jsme ale chodili s rodiči. Vždycky tam bylo plno dětí různého věku a vyhráli jsme se všichni. Byla vyhrazená jedna místnost, kde byly matrace a tam se potom děti ukládaly, takže když jsme byli unavení, šli jsme spát a rodiče se bavili.

Když jste nevěsta a děti na svatbě nechcete

Svatba je váš den a neměla byste si vyčítat, pokud malé hosty na té své nechcete. V takovém případě byste ale měli informovat hosty dopředu, aby o situaci věděli a včas si mohli zajistit hlídání. O tom, že na svatbě prosíte účast bez dětí, můžete dát vědět už v pozvánce. Vyplatí se ale kontaktovat každého rodiče zvlášť a v klidu mu svou situaci objasnit. Připravte se ale na to, že i tak někdo s dětmi na svatbu dorazit může - třeba kvůli ztrátě hlídání. V tomto případě druhému nic nevyčítejte a nenechte se ve svatební den zbytečně rozhodit.

Jak jste to na vaší svatbě měli vy? Dejte nám vědět v komentářích.

Témata článku

Váš příspěvek
Huk
Zasloužilá kecalka 614 příspěvků 12.8.17 20:05

Jinak k tématu - je to den D nevěsty a ženicha. Pokud to chtějí mít bez dětí (retro, ve vojenských hadrech nebo na sněhu), je to jejich svaté právo, ale musí počítat s tím, že to někdo psychicky „nedá“ a nepřijde.
Ale s ničím takovým jsem se dosud nesetkala. Děti naopak dovedou svatbu pěkně okořenit a když jsou vyfešákované, tak na fotkách je to naprosto luxusní. A zařídit pro ně nějakou zábavu není žádná velká věda a v nákladech na svatbu se rozpustí.

Huk
Zasloužilá kecalka 614 příspěvků 12.8.17 20:00

Maličko off-topic, ale pořád ke svatbě…když vím, že má někdo svatbu ze svatebního oznámení, např. kolegyně z práce ho pověsí na nástěnku, nebo ho dá někdo z přátel na FB…můžu přijít pogratulovat na obřad (jasně, na hostinu se necpu :jazyk: ) protože o něm VÍM nebo čekám na osobní pozvání/až dorazí oznámení poštou?

DanielaD
Ukecaná baba ;) 2051 příspěvků 9.8.17 21:12

Záleží na mnoha okolnostech, počasí, nálada dítěte, jak je dítě vychované.

ASAndrea
Ukecaná baba ;) 1226 příspěvků 9.8.17 11:11

Měli jsme s manželem svatbu, když synovi bylo 10 měsíců, a bylo to super :palec: akorát se stavěl na nožky, pořád s někým „chodil“ po sále. Co se týká obřadu a focení - to prospal :hug: svatebčané nám říkali, že malého máme taky z půjčovny, kdo byl hodný, s tím šel, na všechny se usmíval…no problem…

Diana110618
Nováček 1 příspěvek 9.8.17 08:57

Na všechny svatby chodím s dětmi a nikdy nerušily-stačí šátek a prso a je klid :palec:

luloinka
Zasloužilá kecalka 656 příspěvků 9.8.17 07:10

@LAlezane byli jsme na svatbě mé sestřenice když byl dcerce čerstvě rok. Celou dobu pohoda, pak se oddávající zeptal ženicha,,berete si zde přítomnou…" a naše malá na celou síň zařvala mohutné NÉÉÉ :lol: jakoby rozuměla. A nikdo z toho nedělal aféru a dotyční manželé na to naopak i dnes, po letech, vzpomínají se záchvaty smíchu :mrgreen:

luloinka
Zasloužilá kecalka 656 příspěvků 9.8.17 07:06

Bez svých dětí bych nešla nikam. Chcete mě na svatbě? Ok, ale s dětmi. Fakt se mi nelíbí tohle vyčleňování dětí. To dříve nebývalo. Prostě se pozvala celá rodina a nikdo nic neřešil.

fančule
Kecalka 158 příspěvků 9.8.17 06:19

@LAlezane je to jednoduche. Na svatbu bez svych deti bych proste nesla. Bez napadani, krivd apod. - ale i bez diskuzi.
Jinak my byli na svatbe i s nasimi rocnimi dvojcaty, nikoho ani nenapadlo, ze by to bylo jinak. Spis ty rodiny propojili - deti zborily ostych, byla s nimi spousta legrace.

LAlezane
Ukecaná baba ;) 1389 příspěvků 9.8.17 01:13

@Ivana007 ty na to máš svaté právo na své vlastní svatbě, a každá jiná má zase svaté právo rozhodnout se jinak. Víš, senilní babička ti asi nezačne ječet na celý kostel, nepřišlápne nevěstě šaty při pochodu uličkou a ani jí nepozvrací šaty při „ano, beru“. A stejně jako jsou ženské, které se na to v pohodě povznesou, protože děti mají rády, a postupem času se tomu zasmějí, tak jsou prostě i páry, které takové nejsou a svatební den jim to zkazí na věky věků. Fakt je nutné kvůli „skvělé příležitosti k socializaci dítěte“ nějaké holčině zkazit vzpomínky na celý život…?

Mimochodem, v článku postrádám jedno zásadní doporučení: totiž aby svatbu bez dětí, kterou si přejí budoucí manželé, nebrali dotyční rodiče jako osobní urážku :roll:
Hodnou v lepším případně nerespektování (typické americké RSVP a ručně dopsané děti pod upozorněním, že svatba bude pozdě večer a pro děti nevhodná), v horším skutečného psychického napadání a vyhrožování budoucím manželům. V Americe je tenhle fenomén o hodný kus dál než u nás, a ty historky, co budoucí manželé s pozvánkami kvůli dětem zažívají, jsou občas naprosto šílené. 8o

Ivana007
Kecalka 194 příspěvků 8.8.17 22:18

Děti patří k životu, stejně jako senilní babičky a děděčkové. Nikoho bych nevyčleňovala, jen aby neyl na obtíž, nebo nerušil.

Vložit nový komentář