Rakovina děložního čípku: Bude možné samovyšetření?

Ze statistik vyplývá, že až 40 % žen nechodí na pravidelné gynekologické kontroly. Ty přitom mohou včas odhalit rakovinu děložního čípku, která je v počátečním stádiu dobře léčitelná. Nový projekt by to mohl změnit.

Preventivní prohlídky u gynekologa jsou důležité. Zdroj: Profimedia.cz. Preventivní prohlídky u gynekologa jsou důležité. Zdroj: Profimedia.cz.

Nepodceňujte pravidelné kontroly u lékaře

Prevence je v případě rakoviny děložního čípku zásadní. Přesto na ni řada žen nedbá. Lékaři se shodují na tom, že úspěšná léčba rakoviny děložního čípku se odvíjí od včasného zachycení. Důvody, proč ženy na pravidelné prohlídky, na které mají nárok, nechodí, mohou být různé. Mnohdy je na vině ostych, nedostatek času nebo zkrátka jen zapomenou.

Smutné statistiky může vylepšit moderní způsob samovyšetření v pohodlí a soukromí domova. Tuto novinku, která již funguje v zahraničí, představil v loňském roce projekt Kopretina. V jeho rámci bylo v prvotní fázi osloveno 10 tisíc žen, které si domácí samovyšetření vyzkouší zdarma.

Tyto ženy, ve věku 30 až 65 let, dostaly testy i s podrobným návodem. Samovyšetření, které zabere 10 minut, může podle odborníků odhalit i přednádorový stav, který při cytologickém vyšetření není patrný. Výsledky se dozví do 20 dnů od odeslání vzorku. Projekt zaštítila Nadace pro výzkum rakoviny ve spolupráce s Ústavem molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Samovyšetření rychle a pohodlně z domova

Ředitel nadace k tomu dodává, že každá žena si může sama provést stěr z děložního hrdla a sliznice, podobně jako to dělá gynekolog v ordinaci. Cílem projektu je zjistit, jaká bude odezva u samoodběrového vyšetření, a to u různých skupin žen. Výsledky poskytnou unikátní data, se kterými mohou dále pracovat zdravotní pojišťovny, státní správa a další odborné společnosti. Získané údaje by mohly zlepšit stávající screeningový program rakoviny děložního čípku.

O rakovině děložního hrdla diskutujete na eMiminu

Chodíte na pravidelné kontroly a líbila by se vám možnost samovyšetření?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
11.3.20 21:56

@7.straka ja ho mam zadara pislali postou :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
57
11.3.20 18:44

No, těžko říct.
Já chodila pravidelně na preventivky a kdybych jednou jedenkrát nepřišla o dva měsíce dřív než jsem měla, protože jsem chtěla vědět zda jsem ok na další dítě, tak už bych tu dneska nebyla.
Neboť díky tomu, že do mně lékař kouknul a udělal hned i cytologii tak mi zachránil život. Tahle „škodná“ dokáže být zrádná a někdy ten rok mezi prevenci může být dlouhý. Takže ano, proč ne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1366
11.3.20 10:51

Tohle má IMHO smysl v zemích, kde je nedostatek lékařů nebo jsou daleko. Dojít si jednou ročně na gyndu není snad takový problém. Ty, které se zanedbávají si domácí test sotva udělají, protože zase nebude zadarmo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
33109
9.3.20 13:10

Tento test není pro ty, které nechodí na gyndu proto, „aby jim něco nenašli“. Ty se nebudou testovat ani doma.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1784
7.3.20 09:18

@Maminanamatersky já bych to nezavrhovala. Ve světě už tyto projekty běží s velkým úspěchem. Jenom u nás se tupě lpí na cytologii, od které se už postupně upouští. Jasně, gyndař může zkontrolovat i jiné věci (otázka jestli a jak to udělá), ale screening rakoviny děložního čípku je možný tímto způsobem. Odběrové soupravy jsou blbuvzdorné a testy citlivější než cytologie. A k tomu se nemusí provádět každý rok.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6.3.20 08:56

Jo, tak odted bude jeste min zenskych chodit na gyndu, kdyz si to muzou,,udelat" samy doma.. Otazkou je, jak kvalitne :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit