Další papírování navíc: Samoživitelé musí dokazovat, že žijí sami

Samoživitelé musí od 1. července 2020 úřadům dokazovat, že žijí s dětmi sami v domácnosti. Jedině tak mohou dostat příspěvek na bydlení. Důvodem je zamezení zneužívání těchto dávek. V řešení je také jednorázový příspěvek ve výši 6 tisíc korun.

Další papírování navíc: Samoživitelé musí dokazovat, že žijí sami Samoživitelé mají kvůli koronaviru řadů potíží. Zdroj: Profimedia.cz.

Byrokracie v papírování se ještě prohlubuje

V červenci letošního roku vzešla pro rodiny, ve kterých vychovává dítě pouze jeden rodič, nová povinnost. Pokud žádají o příspěvek na bydlení, který přidělují Úřady práce, měly by doložit, že žijí samy. V praxi to znamená, že musí vyplnit kromě trvalého pobytu a adresy pro doručování také informaci o tom, které osoby s nimi skutečně v domácnosti žijí. Na příspěvek na bydlení mají nárok pouze samoživitelé žijící v nájmu.

Úředníci mohou požadovat i nájemní smlouvu druhého rodiče, jako potvrzení, že ex partner bydlí jinde. Právě v tomto směru vnímají samoživitelé největší problém. Podle ředitelky Klubu svobodných matek Dany Pavlouskové se tak rozchází teorie s praxí. „Často se stává, že bývalý partner s maminkou vůbec nekomunikuje nebo prostě nemá dobrou vůli svou nájemní smlouvu předložit. A v takovém případě je žadatelka o příspěvek v podstatě diskvalifikována,“ vysvětluje. Dodává, že podle novely zákona by v takovém případě mělo nastoupit osobní šetření domácnosti ze strany úředníků. Ti jsou ale natolik přetížení, že na to nemají dostatečné kapacity.

Nesplněním tohoto bodu však mohou samoživitelé ztratit nárok na příspěvek na bydlení. Aby papírování nebylo málo, musí ještě předložit soudní rozhodnutí o svěření dítěte do péče (v případě rozvodu) a stanovení vyživovací povinnosti otce.

Zkušenosti s žádostí o příspěvek na bydlení má také trojnásobná maminka Markéta z Prahy. Poté, co odešla od manžela, musela jít se třemi nezletilými dětmi do pronájmu. Ceny podnájmu se v hlavním městě pohybují hodně vysoko. „Musela jsem podat žádost na Úřadu práce. Obnášelo to spousty papírování – smlouvu o nájmu bytu, vyplnění papíru o vyloučení zatím ještě současného manžela z bytu. A to i přesto, že tam nikdy nebydlel. Chtěli po mně evidenční list, který musel podepsat majitel bytu, aby bylo vidět, kolik čeho platím. Předložila jsem papíry i za děti, kde je psáno, kolik peněz mi manžel posílá,“ vypočítává Markéta.

Až polovina samoživitelů se kvůli krizi zadlužilo

Starostové a nezávislí navrhují pro samoživitele jednorázový příspěvek ve výši 6 tisíc korun jako kompenzaci období koronavirové epidemie. Podle průzkumu Klubu svobodných matek přišla pětina samoživitelů o práci a třetině klesl měsíční příjem pod 10 tisíc korun.

Až polovina z nich se dokonce musela zadlužit. „Je to narůstající trend. Když jsme situaci mapovali v květnu, byla to třetina samoživitelů. V srpnu už dokonce polovina. To považujeme za alarmující. Řada rodičů půjčky splácí nepravidelně nebo nejsou schopni je splácet vůbec a s tím souvisí riziko vlny exekucí,“ upřesňuje Dana Pavlousková.

Podle údajů Českého statistického úřadu žije v Česku téměř 200 tisíc neúplných rodin. Pokud by všechny dostaly kompenzaci ve výši 6 tisíc korun, stát by to vyšlo na 1 miliardu. Ministryně financí Alena Schillerová s tímto návrhem nesouhlasí. Poukazuje na zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun, zvýhodněné ošetřovné v době uzavření škol a kompenzační bonusy. S postojem ministryně financí Dana Pavlousková souhlasí. „Je pravda, že v důsledku krize by to řadě samoživitelům pomohlo, nicméně se jedná o jednorázovou finanční injekci a ne o dlouhodobé systémové řešení, které by naopak samoživitelé potřebovali," říká.

Klub svobodných matek se snaží situaci neúplných rodin zlepšit několika projekty. V současné době probíhá akce Back to school, v rámci které platí dětem z neúplných rodin školní potřeby, obědy ve školkách a školách a také zájmové aktivity.

O životě samoživitelů diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Ošetřovné na starší dítě u samoživitele?

25.3.20 11:48
31

Maminky samoživitelky v podnájmu

12.4.13 13:09
105

Souhlasíte s návrhem jednorázového příspěvku pro samoživitele ve výši 6 tisíc korun?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...