7 tipů jak se zbavit stresu a pořádně si odpočinout

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.

Co znamená slow living/life?

Podle Carla Honore – tvůrce pojmu „slow life“ – je základem spokojenosti dělat věci pomaleji, protože je tak děláte lépe a s radostí. Slow living znamená zvolnit tempo (hlavně ve volném čase) a prohloubit tak intenzitu svých prožitků. Když si uvědomíte, že je vám v daný moment dobře, budete ve své činnosti pokračovat s větší radostí. Váš postoj k životu se změní a přinese vám více uspokojení, a to ať už jste se svými blízkými, provozujete svoje koníčky, nebo relaxujete. Zpomalte a osvoboďte se tak od stresu.

Zpomalte a udělejte si život příjemnějším. Zdroj: decoDoma.czZpomalte a udělejte si život příjemnějším. Zdroj: decoDoma.cz

1. Prodlužte své rituály

Tohle je nejsnazší způsob, jak se hodit do klidu. Například pokud rádi v klidu snídáte, o víkendu zůstaňte u stolu třeba hodinu nebo si snídani dejte rovnou v posteli. Vychutnejte si každý okamžik, vždyť takový luxus nemáte denně.

2. Hýčkejte se a relaxujte

Nebuďte neustále online a dopřejte si chvíli soukromí. Užijte si voňavou koupel, přečtěte si knížku, která vás vtáhne do svého světa, a nechte starosti odplout. K dokonalé atmosféře si ještě zapalte svíčku s uvolňující vůní.

3. Najděte si čas na šálek čaje a kávy

V zaměstnání je káva každodenní doping. Mnohdy ani nevíte, že vám na stole stojí už čtvrtý hrnek. Doma to ale můžete udělat jinak. Vezměte si váš nejhezčí hrneček, připravte si lahodný nápoj a nechte na chvíli všechno stranou. Pokud máte tu možnost, tak si alespoň jednou týdně zajděte do cukrárny nebo kavárny a popovídejte si s někým milým.

Dejte děti manželovi a dopřejte si chvilku pohody. Zdroj: decoDoma.czDejte děti manželovi a dopřejte si chvilku pohody. Zdroj: decoDoma.cz

4. Jděte ven

Pohybové aktivity a pobyt v přírodě patří k tomu nejlepšímu, co můžete udělat pro svou fyzickou i duševní pohodu. Jen tak se toulejte, nekoukejte do mobilu a nesledujte čas. V létě si třeba lehněte do trávy a pozorujte oblohu a v zimě se zabalte do teplé deky a pozorujte klidnou hladinu rybníka. Stačí si ukrást i pár minut a budete se cítit jako vyměněná.

5. Vytvořte si místo pro vlastní odpočinek

Najděte si doma kouteček jen pro sebe. Ponořte se do polštářů a čalounění, přineste si svůj oblíbený pléd a v tichosti relaxujte. Myšlenky nechte plynout a uvědomte si, že i když máte třeba jen pět minut, tak je to vašich pět minut.

Vyzdobte si místečko k odpočinku podle svého vkusu. Zdroj: decoDoma.czVyzdobte si místečko k odpočinku podle svého vkusu. Zdroj: decoDoma.cz

6. Propadněte koníčkům

Všichni jsme je v dětství měli, stačí se vrátit v čase a vzpomenout si. Pokud se žádnému z nich nevěnujete, je čas dát jim znovu šanci. Sbírejte bylinky, které potom použijete v kuchyni. Hrajte šachy s přáteli, začněte se učit háčkovat nebo absolvujte kurz vaření. Učení a pokroky v nové dovednosti vás naplní radostí.

7. Pěstujte rostliny

Sledujte, jak vaše květiny rostou a prospívají, a to díky vám. Je to terapie, která vás zbaví únavy. Nezáleží na tom, jestli jsou to orchideje, nebo kaktusy… stačí o ně pečovat s láskou.

Zdroj: decoDoma.czZdroj: decoDoma.cz

Užijte si svůj čas pro sebe ve stylu slow living

Na e-shopu decoDoma najdete heboučké plédy a hřejivé deky, ve kterých můžete příjemně relaxovat. Povlaky na polštářky pro pohodlné lenošení. Napínací potahy na sedačky i křesla, které dají vašemu nábytku druhý dech. A samozřejmě také celou řadu doplňků pro útulný domov.

Prozkoumejte e-shop decoDoma >>

Témata článku