Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Článkový seriál

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

V motorickém vývoji můžete děťátku pomoci, ale jen správnými aktivitami. Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc.V motorickém vývoji můžete děťátku pomoci, ale jen správnými aktivitami. Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc.

Když vaše dítko na dortu sfoukne první svíčku, otevírá se mu nová etapa vývoje. Čeká ho rok, kdy bude trénovat samostatný pohyb, začne si vytvářet slovní zásobu a také poznávat vlastní emoce.

Plyšový míč od Fisher-Price bude bavit kluky i holky.Plyšový míč od Fisher-Price bude bavit kluky i holky.

Velkou roli hraje chuť objevovat nové věci. Když dětem dáte dobré podněty, procvičí si při hře motoriku i smyslové vnímání. Poutavé jsou v tomto období pestrobarevné hračky, jakou je zpívající fotbalový míč z řady Směj se a Poznávej!, který při třesení, mačkání a kutálení hraje veselé písničky. Vhodný je i pro děti, které si pohybem nejsou tak jisté, protože se o něj nemohou v případě pádu uhodit.

Mamí, pozor, jdu!

Některé děťátko tzv. uteče roku, jiné si na samostatnou chůzi troufne až třeba okolo čtrnáctého měsíce. To ale vůbec nevadí, všechno má svůj čas. Než se drobkovi podaří první krůčky, musí mít dostatečně vyvinutý pevný opěrný systém.

Dagmar Lisá, které můžete pokládat dotazy i v naší Poradně fyzioterapie dětí a dospělých, varuje: „Dítěti se v chození nesnažte pomáhat a ukazovat mu, že to jde i po dvou. Pokud dítě začne chodit v rozmezí 12. až 16. měsíce, tak je to v pořádku. Čas zas tak velkou roli nehraje, s výjimkou extrémů, kdy dítě chodí příliš brzy, což bývá často na úkor kvality.“

A dále doplňuje: „Nebo když chodí příliš pozdě, protože se jeho pohybová koordinace k tomu správně nevyvinula. Není úplně lehké poznat, kdy je vhodné problém řešit. Měl by se totiž řešit už dřív, když dítě třeba nechce být na bříšku, neleze po všech čtyřech, nestaví se přes nakročení jednou nohou apod. Okolo roka už totiž začíná být vidět ta špička ledovce, základ problému však vznikl už dřív. Nikdy není ale pozdě na to to řešit. Samozřejmě vždy platí, že čím dříve, tím lépe.“

Nenechte se znepokojit tím, že při chůzi po schodech ještě malý chodec nestřídá nohy, ale jednu upřednostňuje. To je zcela v pořádku, protože si zatím není tak jistý, aby mohl používat obě nožky stejně. Než si troufne na složitější povrchy, nechte ho, ať správnou chůzi nejprve natrénuje na rovině.

Dříve kačer, teď třeba veselý telefon.Dříve kačer, teď třeba veselý telefon.

Dřív za sebou děti při chůzi tahaly dřevěného nebo plastového kačera. V současnosti je nabídka hraček, které si váš drobek může vzít s sebou na procházku, daleko širší. Třeba usměvavý telefon od Fisher-Price.

Hračky tohoto typu nabízejí spoustu interaktivity a veselých zvuků, takže je s nimi legrace nejen venku, ale i doma. Z vývoje hrubé i jemné motoriky a stimulování smyslů tak dělají zábavu, která neomrzí.

Co píšou maminky na eMiminu o motorice svých dětí?

Kterou rukou bude psát?

Při jídle se často pozná pravák, nebo levák.Při jídle se často pozná pravák, nebo levák.

Během druhého roku života už většinou rodiče rozpoznávají, zda mají doma praváka, nebo leváka. Mnohdy je prvním ukazatelem lžička. Dítě sice ve dvou letech jí svým způsobem, což znamená, že jídlo se rozhodně nenachází jen na talíři a v puse, ale i všude okolo. Nicméně i tahle zábava k vývoji patří a dítě by o ni nemělo být ochuzeno. Učí se díky ní samostatnému stravování a procvičuje také motoriku.

To, jakou ruku a nohu bude dítě upřednostňovat, se formuje už před narozením. Leváků je podstatně méně než praváků a v minulosti časté přeučování bylo škodlivé. Pokud jsou děti nuceny psát a kreslit slabší rukou, dochází k nadměrnému zatížení jedné poloviny mozku. Leváci přeučení na praváky mívají problémy například s únavou, mluvením, jemnou motorikou a pamětí.

Fyzioterapeutka upřesňuje: „Lateralita se vyvíjí kolem 18. měsíce věku. Dítě klidně mohlo v prvním roce života používat či preferovat pro úchop více jednu ruku a před druhým rokem života najednou druhou. V průběhu prvního roku života se nejedná o lateralitu, ale upřednostňování, které je dáno spíše tím, jaká strana je koordinačně šikovnější, na jakou stranu mělo dítě predilekci, pokud mělo apod.“

A dále Dagmar Lisá, vedoucí fyzioterapeutka a zakladatelka Be Balanced s.r.o., vysvětluje: „Nenechte se ani znepokojit, když dítě ruce střídá. Jednou chytí tužku do jedné, jindy do druhé. Nechte ho prozkoumat, co mu bude vyhovovat více. Nemusí mít totiž preferenci jedné ruky jasně vyjádřenou a může mu trvat déle než ji objeví.“

Mají doma maminky z eMimina leváky, nebo praváky?

Jak probíhaly pokroky vaše děťátka?

Článek vyšel ve spolupráci s Fisher-Price.

Váš příspěvek