Šetrné ke zdraví: Proč nakupovat EKO, BIO a farmářské potraviny?

Článkový seriál

Složení a cena nepatří mezi jediná kritéria, podle kterých si vybíráme potraviny. Stále více zákazníků zajímá také jejich původ. Co se skrývá za označeními BIO a EKO? A proč bychom místo po výrobcích z dovozu měli občas sáhnout po těch z domácí farmářské produkce?

* Vydejte se pro čerstvé ovoce a zeleninu na nejbližší trhy... Nebo na Rohlik.cz. Zdroj: Shutterstock, Inc.

BIO – etiketa etiky a ekologie


Označením BIO výrobce garantuje, že daná potravina byla vyrobena podle zásad kontrolovaného ekologického zemědělství. Zvířata chovaná na maso netrpí v průmyslových velkochovech, ale žijí ve volných výbězích s dostatkem místa. Při produkci rostlinných výrobků se nepoužívají žádné chemikálie, jako jsou pesticidy, herbicidy a umělá hnojiva.

Na pultech obchodů si můžeme pořídit celou škálu BIO potravin. Neznamená to však, že BIO = zdravé. Vedle ovoce, zeleniny nebo mléčných výrobků či celozrnného pečiva existují i BIO křupky, sladkosti a další pochoutky, které bychom si měli dopřávat jen v omezené míře.

EKO – etiketa pro zelenější planetu


Výrobky s označením EKO řeší spíše důsledek jejich používání, jsou tedy ekologicky šetrné. A to jak k životnímu prostředí, tak i k lidskému zdraví. Označení EKO zdobí etikety různých čisticích prostředků, pracích gelů, kosmetiky nebo třeba barev.

Ekologické prostředky jsou přírodního původu a na rozdíl od těch chemických obsahují snadno odbouratelné látky. Nezatěžují tak vodní toky a celkově šetří životní prostředí. Kromě toho nejsou testované na zvířatech a nezpůsobují alergie – i proto je řada maminek používá při péči o svá miminka a děti. Přesnou definici EKO a BIO výrobků definuje zákon.

BIO potraviny jsou šetrné k přírodě i ke zdraví. Zdroj: Shutterstock, Inc.BIO potraviny jsou šetrné k přírodě i ke zdraví. Zdroj: Shutterstock, Inc.

Pro zásoby na farmu


Všímáte si země původu potravin, které kupujete? Třeba exotické ovoce cestující přes půl světa za sebou nechává obrovskou ekologickou stopu. Navíc se sklízí ještě zelené, dozrává ve speciálních komorách, a tím ztrácí část vitamínů.

Šťavnaté mango nebo banány sice v českých luzích a hájích nerostou, zato tu máme spoustu jiných sezónních potravin. Farmářské trhy zažívají obrovský boom, ale i na pultech supermarketů si vyberete suroviny z lokální produkce.

České domácí jogurty, mléko, uzeniny, vejce nebo těstoviny zařazuje do své nabídky i řada e-shopů s potravinami. Třeba na Rohlík.cz najdete celou sekci farmářských potravin. Stejně tak si tu můžete vyfiltrovat kritérium BIO nebo „bez plastového obalu“. Hned uděláte něco pro zelenější planetu i pro svůj dobrý pocit.

Máte doma děti do 12 let nebo miminko teprve čekáte? Zaregistrujte se do dětského klubu Rohlíček a vybírejte z bohatého sortimentu pro mrňousky včetně EKO a BIO drogérie. Členové klubu mohou využít slevy a speciální nabídky nebo doručování zdarma od neděle do čtvrtka od 10 do 16 hodin.

Nakupování na Rohlíku ekologicky. Stačí si vyfiltrovat BIO nebo bez plastového obalu. Zdroj: Rohlík.czNakupování na Rohlíku ekologicky. Stačí si vyfiltrovat BIO nebo bez plastového obalu. Zdroj: Rohlík.cz

Kupujete BIO potraviny a kosmetiku nebo EKO drogérii pro sebe nebo pro své děti?

Článek vznikl ve spolupráci s Rohlik.cz.

Váš příspěvek
Uživatel je onlineLeo44
Kecalka 162 příspěvků 1 inzerát 15.04.19 09:30

Zase reklama na Bio atd… Možná až lidi na to budou mít pořádně finance tak si to koupí. Já si raději koupím 3 salátové okurky po 10,– než jednu Bio za 25,–

Meily
Kecalka 493 příspěvků 15.04.19 08:57

Njoo reklama :nevim: ale dokavad k nám rohlík nedováží, tak mě to nezajímá :lol:

Vložit nový komentář