Nespíme spolu po tom, co se nám narodilo dítě

Chvíle, kdy po porodu od lékaře dostanete zelenou, nutně neznamená, že se váš sex obratem vrátí takový, jaký byl před narozením dítěte. Jak je to s milováním po porodu?

Nespíme spolu po tom, co se nám narodilo dítě

Snížené libido je po porodu zcela běžné. Podle babycentre.co.uk až 20 % žen má po třech měsících jen malou chuť na sex a dalších 21 % chuť na sex ztratilo úplně. Nejedná se tak o výjimečný stav a už vůbec ne o něco, za co byste se měla stydět.

4 důvody, proč NE-chcete sex po porodu

Odmítavý postoj k sexu ovlivňuje mnoho faktorů. Pozitivní ale je, že s porozuměním partnera a správným přístupem k sobě samé, všechny dříve či později odezní.

1) Únava

Nejčastější důsledek péče o novorozence, který vyžaduje celodenní pozornost. Pro matku může být podobná situace fyzicky i psychicky vyčerpávající. Pokud se naskytne volná chvíle, chce si žena odpočinout a sex posouvá na nižší stupeň priorit.

Péče o dítě je náročná. Je proto normální, že žena s dítětem potřebuje pomoci. Nebraňte se proto pomocné ruce a nestyďte se o ni požádat. Pokud máte “méně chápavého” partnera, požádejte ho o pomoc přímo. V případě, že je otec dítěte vytížený, obraťte se na svou rodinu, blízké přátele nebo chůvu. S chvilkovým hlídáním vám mohou pomoci již od samých začátků. I hodina pro vás samotnou vám pomůže, abyste se cítila lépe.

V případě, že opravdu nemáte nikoho, kdo by vám pomohl, srovnejte si priority. Je důležitější „naklizený“ byt, nebo více energie pro vás a vaše miminko? Poté, co si odpovíte, si dopřejte spánek spolu s vaším miminkem.

2) Rekonvalescence po porodu

Vaše tělo se po porodu stále hojí. Uvědomte si, že v něm po celých devět měsíců probíhaly změny, které byly během okamžiku z velké části ukončeny. Mimo to přichází změny nové, především ty hormonální.

Při těchto potížích se spolehněte na čas. Netlačte na své tělo a dejte mu prostor, aby se se vším vyrovnalo. Pokud vše proběhlo v pořádku, brzy se vrátí k normálu. Jestli i po dlouhé době obavy z průběhu hojení přetrvávají, pomůže vám váš gynekolog.

3) Strach z prvního milování po porodu

Mnoho žen vědomě nebo podvědomě vnímá strach z prvního sexu po porodu. Pokud byl váš porod komplikovaný, často tento stav trvá déle a je naprosto v pořádku, že se na sex necítíte.

V případě strachu z bolesti zpomalte. Mazlete se a užívejte si blízkost druhého bez určitého očekávání, kam povede. Pokud se fyzicky stále necítíte, že jste na sex připravená, zvažte orální nebo manuální stimulaci a požádejte partnera, aby se vyhnul vagíně.

Pokud se již cítíte připravená, experimentujte s různými polohami, u kterých lze kontrolovat hloubku penetrace. Diskomfort při prvních milování po porodu sníží lubrikant.

4) Psychika

Problém nepředstavuje pouze strach z bolesti, ale i psychická stránka. Mnoho novopečených maminek vnímá negativně změny těla po porodu. Cítí se méně přitažlivé, nedokáží se uvolnit, a tak se vědomě i nevědomě vyhýbají sexu. Určitou roli může hrát i podvědomý strach z dalšího těhotenství.

Pravdou je, že byste na na známky mateřství na svém těle měla být hrdá. Jde o přírodní proces, kterým více či méně viditelně, prochází každá matka. Svěřte se se svým pocitem partnerovi, uvidíte sama, jak moc jsou vaše představy daleko od pravdy.

Autor:

Šéfuje naší divoké kanceláři o dvaceti ženských. Věnuje se především designu webu eMimino.cz a dohlíží, jestli všechno běží hladce. více

Témata článku

Přečtěte si také

PORADNA: Nechce svatbu. Mám vydržet?

Vy podáte dotaz, my vám na email pošleme odpověď s praktickými tipy. Rady píše dětská psycholožka a maminka tří dětí Klára Marušincová. Svou otázku nám tentokrát poslala uživatelka z eMimino.cz.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2248
17.1.17 13:38

@Fikcia Kde se dají najít takové děti? Obě holky byly jako novorozeňata sice schopné spát celou noc, ale přes den maximálně dvě hodiny, a to až do tří měsíců, kdy se jim ten spánkový režim přes den nějak ustálil. Asi si nepřečetly příručky pro maminky, kde se píše, že miminka spávají i 18 hodin denně.

Naše frekvence je neměnná, s malými variacemi vzhledem k spánku dítěte. Po prvním porodu to ovšem byla katastrofa, za to všeak může bezvadné vedení porodu v nemocnici, z toho plynoucí poranění a následné zdlouhavé a bolestivé hojení

 • Zmínit
 • Nahlásit
702
17.1.17 11:03

@Dorriana no to mi povídej :-D u nás jsem to taky byla já kdo v šestinedělí začal,,ukecávat", ne že by chlap neměl chuť ale bál se aby mi neublížil. No ale dlouho odolávat nezvládl :mrgreen: a sex teď je stejně čaato nebo snad častější než před dětmi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
17.1.17 10:27

@Fikcia... 2

Pooracuji, omylem jsem to odeslala…
No prostě morál na sex už není, obrovská únava a teď ještě k tomu nemoc.
Jinak mimi je zdravá a veselá holka.
Ven chodím i hory jsme zkusili ve 3mes 2X a spalo se líp. Ale doma návrat do nespánku. Jinak je hodná a to největší štěstí, co mám. :srdce:

 • Nahlásit
Anonymní
17.1.17 10:22

@Fikcia

Nevím, kde jste četla / slyšels, že mimino po kojení spí 5hodin??? To moje přes nespí skoro vůbec :( do 2mes jsem měla šílené bolesti u kojení každé 1,5-2h trpěla jsem neuvěřitelnou bolesti (zánět v prsu oproti tomuto byla procházka ruzovym sadem), a to nemluvím o prvním týdnu spánku jen cca 4h v noci a zákaz jít ven, pze jsme neměli 3kg. Pak spala jen v kočárku venku nebo na mě u prsa… Teď nespí už ani moc v tom kočárku, prostě se zajímá o svět… Nemám čas na sebe, jsem ráda, když si dám sprchu… Pak občas pohlida partner… Úklid a vaření v rychlosti… Únava neskutečna! Jo na sex chuť mám

 • Nahlásit
263
17.1.17 08:17

@Hanka1 Noo… dnes je to asi v módě…Opravdu nevím, co je na péči o dítě, které se potřebuje nakojit a pak spí třeba i pět hodin. To si my ženy samy děláme, že ze sebe děláme po porodu netýkavky a pak se divíme, že si chlapi brzo najdou milenky…

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.1.17 00:12
:think:
 • Zmínit
 • Nahlásit
648
16.1.17 21:30

@luloinka Taky jsme nedodrželi a muž za to opravdu nemohl. Teď jsou to 3 měsíce a když to není alespoň 2× týdně, tak je to se mnou k nevydržení. :D Asi jsem divná. Sex mi fakt chyběl. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
16.1.17 15:41

Před porodem 3× týdně, což je zhruba 156 styků do roka.
Po prvním porodu během 1 roku 3×. Následujíích 7 let asi 20× do roka. Jo není to jako to bývalo.

 • Nahlásit
19569
16.1.17 13:18

Ja nevim, to je ted nejaky trend delat z matek hekny, ktere vycerpa jedno maly mimino tak, ze nesexuji. 8o

A prijde mi, ze tohle snad vymysleji „redaktorky“ materskych webu/casopisu od pc, ktere paradoxne ani zadne deti nemaji ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
702
16.1.17 11:28

Haha, my nečekali ani na tu zelenou od doktorky :mrgreen: ani u jednoho jsme šestinedělí nedodrželi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1468
16.1.17 09:31

Myslím si, že u žien, ktoré koja svoje miminko, majú veľký vplyv na libido hormóny.

 • Zmínit
 • Nahlásit
maminka2017
16.1.17 08:36

Máme to stejné, jako před dětmi.

Příspěvek upraven 16.01.17 v 09:32

 • Nahlásit
 • Upravit