Čas si krátím na seznamce. Je to nevěra?

Virtuální flirtování, seznamka nebo dokonce sex po internetu. V dobách, kdy nebyly počítače, byla definice nevěry poměrně jasná. S nástupem internetu se změnilo nejen to, jak se seznamujeme, ale i... podvádíme? Nebo děláme z virtuálních vztahů zbytečnou vědu?

Čas si krátím na seznamce. Je to nevěra?

On-line flirtování je tak snadné, že to zvládne skutečně každý,“ tvrdí Stacy Kaiserová, psycholožka, vztahová specialistka a sloupkařka magazínu US Today. Právě to, že je další přátelství, flirt nebo dokonce vztah pár kliků na dosah, podle Kaiserové způsobuje to, že vztahy navazujeme rychleji než kdykoliv dříve. To, že on-line vztahy jsou nejen snadné, ale i návykové, potvrzují i vědci z The Open University. Je ale chatování opravdu nevěrou tak, jak ji známe?

Žádný důvod k rozvodu

„Asi takto, pokud bych přišla na to, že si manžel on-line zvedá sebevědomí na seznamkách (chatech), nadšená bych nebyla, ale rozhodně by to nebyl důvod k rozvodu,“ komentuje situaci FreeLady12. Podobně to mají i další uživatelky v diskusi Píšu si na seznamce. Je to nevěra? Pro mnoho lidí se o nevěru v pravém slova smyslu nejedná, dokud nezačne virtuální vztah přerůstat i do reálného života. Hranicí, kdy už on-line vztah nelze považovat jen za fantazii, jsou zpravidla telefonáty, setkání nebo sex.

Nevěra ve stádiu přípravy

Právě nejasné hranice mezi virtuálním a reálným životem, se mohou později stát problémem. P-terka píše: „Klasická nevěra to ještě být nemusí - záleží na obsahu korespondence. Každopádně je to hra s ohněm a rozhodně bych se do ní nepouštěla, pokud si nemíním radikálně rozkopat dosavadní vztahy. Jak výstižně komentuje ppalea: Řekla bych, že je to nevěra ve stádiu přípravy.“

Ne vždy však musí dojít hned na setkání. Podle mě je nevěra všechno, co nechci, aby se dozvěděl můj partner/manžel. Nebo o čem vím/přemýšlím, že by se mu asi nelíbilo, vzbuzovalo by to otázky a pochybnosti atd.„ píše uživatelka DMartina. “Takže z tohoto pohledu, ano, psaní na seznamce by pro mě znamenalo nevěru."

Pokud tápete, co je a co není správné, stačí snadný test: představte si, že jste v kůži svého partnera. Jak se cítíte?

On-line nevěra podle odborníka

Nad otázkou, jestli je možné považovat virtuální vztahy za nevěru, si lámou hlavu i akademici. Psychology Today tvrdí, že do velké míry hraje roli pohlaví. Zatímco muži žárlí více, pokud jde o sexuální nevěru, ženy hůře snáší nevěru emocionální. Obě pohlaví se ale cítí méně zraněna, pokud se partnerův vztah odehrává pouze ve virtuální rovině. Jednoduše řečeno, virtuální nevěra má ve vztahu menší váhu než ta „skutečná“.

I virtuální vztahy se počítají

„On-line aférky“ se přesto nevyplácí bagatelizovat. Než nad virtuálním románkem mávnete rukou, popřemýšlejte, co si chatováním s cizí osobou nahrazujete.
Kromě nespokojenosti s dosavadním partnerem to může být i pocit nudy, zevšednění, zanedbání… Snažila bych se takové rozpoložení řešit s reálným partnerem, ne kdesi na seznamce,“ píše pe-terka.

„On-line aférky“ se přesto nevyplácí bagatelizovat. Než nad virtuálním románkem mávnete rukou, popřemýšlejte, co si chatováním s cizí osobou nahrazujete.

Zkuste zjistit, co vám virtuální vztah přináší, a pokuste se danou věc přenést i do vašeho reálného života. Bojíte se stereotypů nebo hledáte někoho blízkého? Virtuální vztah o vaší situaci řekne více, než si myslíte. Tady ale „práce“ nekončí. Abyste svůj vztah změnila, je nutné o svých problémech a potřebách říci svému partnerovi.

Co znamená on-line nevěra pro vás, nám dejte vědět v komentářích.

Témata článku

Přečtěte si také

PORADNA: Nechce svatbu. Mám vydržet?

Vy podáte dotaz, my vám na email pošleme odpověď s praktickými tipy. Rady píše dětská psycholožka a maminka tří dětí Klára Marušincová. Svou otázku nám tentokrát poslala uživatelka z eMimino.cz.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
131
21.2.17 14:10

Přikláním se k názoru, že to je jakási příprava na nevěru. Protože pokud člověk svého partnera miluje a je s ním spokojený, nemá přeci důvod lítat po seznamkách. A pokud spokojený není, pak to logicky dělá a je to už krůček od skutečné nevěry. Upřímně mě by to zklamalo úplně stejně jako v reálu.

  • Zmínit
  • Nahlásit