Sezona klíšťat zdaleka nekončí

Zdraví a krása

Vysoké teploty a srpnové sucho vedly k tomu, že se letní aktivita klíšťat postupně snížila. S podzimním ochlazením se ale klíšťatům zase začne dařit. To potvrzuje i doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování.

Dejte si pozor na opětovný výskyt klíšťat

„Zvýšení aktivity klíšťat lze očekávat už od září, a to do té doby, dokud vnější teplota neklesne pod 5 °C. Podzimní měsíce obvykle přinášejí nárůst výskytu klíšťaty přenášených nákaz. Například loňský říjen byl kvůli skvělé houbařské sezóně počtem postižených klíšťovou encefalitidou jedním z nejhorších za posledních deset let," říká odborník.

Malé parazity rozhodně nepodceňujte. V České republice je jejich výskyt plošný a k přisátí infikovaného klíštěte může dojít v kterémkoliv kraji. Klíšťata přenášejí dvě častá onemocnění – klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. Obě onemocnění mohou zanechat dlouhodobé následky. Lymeská borrelióza je bakteriální onemocnění, léčitelné antibiotiky, klíšťová encefalitida je virová nákaza a účinná specifická léčba u ní stále není k dispozici. Terapie se zaměřuje pouze na mírnění příznaků probíhající infekce a s původcem nákazy si musí poradit organismus sám vlastními silami.

Očkování jako důležitá prevence

„Záleží na tom, jak dlouho klíště zůstane přisáté. Zatímco k přenosu lymeské borreliózy dochází až po 24 hodinách, a pravděpodobnost, že přisáté klíště bude na těle objeveno je vyšší, k nákaze viry klíšťové encefalitidy stačí přisátí trvající dvě hodiny,“ upozorňuje Rastislav Maďar a dodává: „Za tuto dobu se nezřídka ještě ani nevrátíme z procházky domů. Proto tolik apelujeme na prevenci očkováním."

Lidé však očkování proti klíšťové encefalitidě často podceňují a neberou dané riziko vážně, očkováno je pouhých 24 % obyvatel. Pro některé může být hlavní důvod finanční, přestože zdravotní pojišťovny na očkování přispívají. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 800 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně. Přehled příspěvků jednotlivých pojišťoven najdete na www.pozorkliste.cz.

„Měli bychom se inspirovat v Rakousku, v zemi srovnatelné s Českou republikou, kde je výskyt infekčních klíšťat podobný jako u nás. Díky vysoké proočkovanosti přesahující 80 % se tam počty nakažených pohybují řádově v desítkách případů za rok, zatímco u nás jsou jich za stejné období stovky," uzavírá docent Maďar.

Zajímá vás cokoliv ohledně očkování proti klíšťatům? Zeptejte se doc. MUDr. Rastislava Maďara, PhD. v Poradně o klíšťové encefalitidě.

Témata článku

Váš příspěvek