Odsouhlaseno: Školky od roku 2020 nemusí přijímat dvouleté děti

O čem všichni mluví

V únoru jsme vás informovali o tom, že Václav Klaus ml. podal žádost o zrušení povinnosti, kterou měly mít od roku 2020 mateřské školky. Ta jim ukládala, že musí přijímat děti už od dvou let věku. Nyní poslanci tento kontroverzní zákon zrušili – školky tedy tuto povinnost mít nebudou.

* preview-lightbox-shutterstock_73788550.jpg

Školky nemusí přijímat dvouleté děti

Poslanci dnes schválili, že od roku 2020 nebudou mít mateřské školy povinnost přijímat dvouleté děti. Tuhle změnu školského zákona navrhli poslanci ODS v čele s Václavem Klausem mladším, který prohlásil, že dvouleté děti do školky nepatří.

Školkám se tak skýtá možnost se rozhodnout, zda chtějí přijímat dvouleté děti, nebo ne. Ještě před rozhodnutím si vedení a personál mnohých školek stěžovaly na to, že na tak maličké děti nemají zařízení a stát jim ke změnám nepřipravil podmínky.

Jedna z učitelek mateřské školky nám už před časem řekla: „Každá školka to má jinak, u nás je při počtu 21 dětí 15 dvouletých. Vloni jsme byly s kolegyní jen dvě, letos máme na pomoc chůvu. I tak je to velice náročné. Snažíme se každému z dětí dát maximálně individuální přístup, ale nejde to. Změny byly nutné také ve vybavení, musel se dokoupit přebalovací pult atd. A navíc na dvouleté dítě je ve školce příliš mnoho vjemů, které ještě nechápe. Nehledě na to, že odpoutání od maminky je mnohdy těžké pro tříleté, natožpak pro dvouleté děti.“

Mezi rodiči panovaly různé názory. Některé maminky měly dobrou zkušenost s nástupem dětí do školky ještě před dovršením tří let. Jiné zastávaly názor, že dvouleté děti mají být s rodiči nebo případně s rodinnými příslušníky, s čímž souhlasili i mnozí odborníci z řad psychologů.

Maminky na eMiminu si už o této změně povídají v diskuzi

Dvouleté děti nakonec do školek nepatří? - názory deMerteuil 88

Jak tuhle změnu vnímáte vy? A máte zkušenost s dáváním dětí do školky před třetími narozeninami?

Témata článku

Váš příspěvek
VeronikaV31
Ukecaná baba ;) 2203 příspěvků 11.07.18 13:23

@starostlivama­minka od toho jsou tzv.batolecí třídy, pro děti 2-3 roky, mají 2 učitelky a 2 chůvy, u nás je toto z 5 školek ve 3 školkách, berou omezené množství dětí. město na zákon nedbá toto jede už 2.rokem..holt někde maminka nemůže zůstat s dítětem 3 roky doma

eumedon
Extra třída :D 13772 příspěvků 11.07.18 08:06

@těho: Jojo, když někomu něco dovolíme (rozhodnout se pro „dvouletou mateřskou“ - co je to ta „dvouletá mateřská“? Dvouletý RP?), tak je přece logické, někdo jiný musí povinně zadarmo nést náklady jeho rozhodnutí (mateřské školy anebo jejich učitelky).

Příspěvek upraven 11.07.18 v 08:06

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.07.18 05:52
Taky jsme měli díky školce jiné dítě

unavené, otrávené, že někam musí (i když pak se u ta líbilo), nastoupil ve 2 letech 10 měsících do malé soukromé školičky. Výsledek? Za 3 měsíce x krát nemocný, následn i ten menší. A lepší výsledek? Začal zadržovat stolici, následně přestal jíst. Následky šílené, holac a spol máme dodnes. Operace kakání je opravdu operace i na několik dní a dost často dost šílená. Jasně vyroste z toho, ale nevím, zda jsme kvůli babským radám udělali dobře :roll: .
No teď je další rok doma, není pro něj problém celodenní výlet na druhou stranu republiky vlakem, jen jsem zvědav, co nastane v září

těho
Stálice 87 příspěvků 10.07.18 23:45

Argumentovat tady tim ze dvoulete dite ma byt s matkou je nesmysl. To ze se povinnost zrusila driv nez zacla platit zadnemu diteti nepomuze ani by neuskodila kdyby se nezrusila. Kazda matka si stejne sama rozhodne jestli dite do nejake formy skolky ve dvou letech da nebo ne, nebo klidne i driv nez dvou letech. Cele je to jen o tom jestli do statni zadarmo nebo do soukrome za penize. Takze zase jenom zviditelnovani Klause a jemu podobnych a placani o h… ucitelky ve skolkach to logicky odmitaji ( proc delat vic za stejny penize) a matky co dite nekam dat potrebuji by pochopitelne uvitaly aby to bylo zadarmo. Jak uz v jednom prispevku zaznelo logika by byla aby povinnost od dvou let platila kdyz se umoznuje dvouleta forma materske

starostlivamaminka
Povídálka 20 příspěvků 10.07.18 21:24

Píšu z pohledu učitelky v mateřské škole a myslím, že je dobře, že byla zrušena povinnost přijímat tyto děti, ale přesto je možnost tyto děti příjmout třeba v případě, že je dítě bez plen a z velké části samostatné v jídle a oblékání. Ve chvíli kdy by byla povinnost brát 2leté děti, tak tam budeme mít opravdu malé děti, co jsou ještě kojené, na sobě mají plenu a do školky se vezou v kočárku. A vemte to z pohledu učitelky, která má ve třídě minimálně 25 dětí (často až 28) ve věku od 2 do 7 let. Místo aby se věnovala výchovně vzdělávací činnosti s předškolními dětmi bude přebalovat. Na procházku nebude moct jít dál než do nejbližšího okruhu školky, protože 2leté dítě vožené v kočárku dál neujde a navíc je už v 11 hodin unavené a o hodinu později u oběda už mu padá hlava do polévky. Navíc v případě, že máte ve třídě dvouleté dítě musíte odstranit nebo uzamknout nebezpečné hračky, které pro ně nejsou určené, což by byly skoro všechny hračky a nevím, jak se dá uhlídat aby se 2leté dítě nedsotalo třeba k 5letému dítěti, které si s takovou hračkou hrát může. Nemluvě o tom, že by toho zneužívaly ty matky, které do práce nemusí a jen si chtějí od dítěte odpočinout a proto ho tam odvedou už 6:30 (přičemž 6:15 už ťukají na dveře) a vyzvednou si ho 16:30 (kdyby to šlo, tak ještě později). Takového dítěte je mi vyloženě líto, protože je na něm vidět, že tam být nechce, je nešťastné, brečí, chce mámu, protože ve většině případů 2leté dítě nic moc jiného než mámu nepotřebuje.

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16968 příspěvků 03.07.18 13:19

@luloinka
No konečně tu bejkárnu zrušili. Všechny moje děti šly/půjdou do školky ve 4 letech a i podle učitelek je to lepší.
Kdyby tu „bejkárnu nezrušili“ tak by šly do školky ve dvou letech? A nebo proč to vůbec píšeš, když se tě to netýká? Že jsi jako něco lepšího? Nemá se každá maminka tak dobře, aby si to mohla dovolit. Jsou ti ukradené? Tak to potom ano. :zed:

MartinaTru
Kecalka 131 příspěvků 02.07.18 10:49

Smutné, zase na to doplatí hlavně samoživitelky co od otců neviděli ani korunu. Já mám v plánu začít se školkou cca 2,5 letech a vrátit se do práce. Už tedˇ mi docela hrabe a 4 roky bych určitě doma nebyla…Naštěstí si z mého platu soukromou školku dovolit mohu. Ale jde o princip do špatné situace se může dostat během chvilky každý a bude muset pracovat i maminka Tímto jí trochu podkopávají nohy…

eumedon
Extra třída :D 13772 příspěvků 02.07.18 07:43
@VeronikaV31 Když má někdo rodičák do 2 let dítěte a stát toto umožňuje tak by měl umožňovat nástup těchto dětí do školky nebo jeslí

Stát ale umožňuje (tedy nezakazuje) nástup dětí do školky nebo jeslí od 2 let.
Zrušený zákon v podstatě zakazoval provozovat školku od 3 let, pokud současně nebude mít v nabídce hlídání dětí od 2 let.

Příspěvek upraven 02.07.18 v 07:44

VeronikaV31
Ukecaná baba ;) 2203 příspěvků 02.07.18 07:03

@luloinka ve 4 letech je to nejlepší? to by mě zajímalo pro koho. dcerka bude mít při nástupu do školky 2 roky a 8 měsíců, těší se na děti, na účitelky, je rozumově i vzhledově starší,mluví,na záchod chodí sama,nají se sama, s vrstevníky se stýká skoro každý den, ale prostě se s námi nudí, byť vymýšlíme různé programy, neustále ji zaměstnáváme.kdyby se mnou měla být doma tak se asi zblázní, nemáme zahradu, jsme v bytě,babičky máme, ale nedávám ji moc na hlídání, na co, jsem rodič a umím se o dítě postarat. Když má někdo rodičák do 2 let dítěte a stát toto umožňuje tak by měl umožňovat nástup těchto dětí do školky nebo jeslí(ano, ty jesle které se dříve rušili ve velkém se zase vracejí, protože někteří rodiče si nemůžou dovolit být doma do 4 let věku dítěte,musí se vrátit do práce

ještěřice
Kecalka 188 příspěvků 81 inzerátů 01.07.18 20:02

Vždyť to jsou koko.., když je dvouletá mateřská, musej počítat s místama pro dvouleté děti. Né všechny matky si mohou dovolit být s dítětěm 4 roky doma. Praha 13 zřídila celou jednu novou školku pro 120 dvouletých dětí. A myslim, že to je dobrý krok.

eumedon
Extra třída :D 13772 příspěvků 01.07.18 14:29

Když zákonem uložíte, že každý, kdo nabízí dobro A, musí k němu přibalit i dobro B (ponechme nyní stranou, zda B je opravdu dobro), tak nepřibude nutně dobra B, ale je také dobře možné, že ubude dobra A.

Co by se mělo stát se školkou, která z jakýchkoliv důvodů (kapacitních, personálních) nemohla po roce 2020 poskytovat službu „hlídání odložených dvouleťáků“?

Provozovatel by ji musel zavřít! Čímž by vznikl nedostatek míst pro tří a víceleťáky!

Příspěvek upraven 01.07.18 v 14:30

luloinka
Zasloužilá kecalka 625 příspěvků 30.06.18 21:13

No konečně tu bejkárnu zrušili. Všechny moje děti šly/půjdou do školky ve 4 letech a i podle učitelek je to lepší.

Normalnimatka
Povídálka 49 příspěvků 7 inzerátů 30.06.18 12:14

stejnak je to jen takový jako „naoko“ změna…oni sice povinnost nemaj teď, ale stejně prostě záleží, kolik se do školky přihlásí tříletejch a vícletejch a když jich je málo, tak prostě vezmou dvouleťáka, protože přijít o pár dětí je strašnej rozdíl v tom, kolik dostanou peněz. a i kdyby tu povinnost naopak měli, beztak daj přednost těm starším a dvouleťáky duplněj ten zbytek.
ale jinak to podepisuju. dvouletý nemaj ve školce do dělat. když už teda je to fakt nutný (u samoživitelek, který to jinak nezvládnou), pak se maj zařídit instituce tomu přizpůsobený.

Djudik
Nováček 5 příspěvků 30.06.18 02:44

Ahoj devcata,tak ja tedy nevim co se to dnes s temi detmi deje??? Takove chovani neznam,je mi 55 let,mam 2 dcery,2 vnuky,oba sice chodi do skolky,ale vetsinu roku premluvi rodice a muzou byt se mnou aspon pul mesice doma,jsem v invalidnim duchodu. Nejenze uzijeme spoustu legrace,dodavaji mi silu a radost do zivota,bez problemu u nich uvarim i poklidim,pomahaji mi,vse je ucim hrou,neposlusnost nemam rada,takze je-li potreba zavcas potrestam a je klid,jsem stastna,za ty chvile s nima a oni porad chteji byt radsi doma nez ve skolce s cizimi,mam pocit,ze pokud dite neposloucha tak hodne doma a posloucha bez problemu ve skolce,znamena to,ze doma nemate bohuzel potrebnou autoritu,dneska se propagovanim demokracie vytvorilo stado neposlusnych deti,ktere maji z rodicu srandu a mimo domov si to nedovoli,trestejte spravedlive a okamzite,trvejte na vyplneni svych prikazu,smozdrejme tech co maji smysl a chvalte a hladte ihned,kdyz si to zaslouzi a budou vas milovat,budou poslouchat a hlavne bude zivot o hodne hezci a ne byt stastne
jen ve chvili,kdyz nacpu dite do skolky,samozdrejme se to netyka tech co proste musi dat dite do skolky,aby mohly obstarat penize na zivobyti,jinak myslim,ze vetsina matek,kdyby mohla by byla s detma doma,jen bohuzel v dnesni dobe muz vetsinou dlouhodobe rodinu neuzivi a zruseni jesli je DOBRE,kdy jindy ma byt miminko s rodinou a mezi svymi,nez kdyz je male??????????­??????????????????

ivito
Kecalka 208 příspěvků 29.06.18 20:31

@miska liska To píšeš o mém synovi ne?Mám doma to samé,do soukromé školky jsme syna začali dávat v jeho 2,5letech 8× měsíčně na 4hodiny a opravdu je to lepší…synovi se ve školce líbí,domů chodí unavený,žádné následky na něm nevidíme. :mrgreen:

miska liska
Nováček 2 příspěvky 29.06.18 16:27

mam spoustu znamych v cizine kde je materska vetsinou 4 mesice. malokdy dele. Vzdycky jsem je litovala a rikala si jak strasne je poslat tak male dite do skolky. Moje dite vecne nespi, ma problem vypnout, je velice zlobive nevim si s nim rady a doktorka ho posilala na ruzne neurologicke vysetreni ze kdovi jestli neni autista. Jako ale matka jsem samosrejme denne pozorovala ze maly potrebuje nonstop peci neboli pozornost, kterou bylo pro me tezke dat kdyz jemu 6 hodin za 24h spanek staci za to ja jsme unavena a je pro me tezke fungovat. clovek nema cas ani silu uklizet natozpak varit s ezavesenym ditetem na noze ktere vecne jen breci a je nespokojene. je to strasne vycerpavajici a verte nebo ne radeji byhc sla do prace nez byt v teto cvokarne doma. nas denni program: dite vstane samosrejme se spatnou naladou jako vzdy, kope skrabe je nespokojene z neznameho duvodu. chce pit mlicko .udelam mlicko tesi se na nej jak blazen uplne to jde videt na obliceji skace jak opice stestim. dam mu mlicko. lehne si na zem zacne stenat. uz mlicko nechce. chce ale nejspise jsem to neudelala jak si predstavoval stylem jakym si predstavoval. takze pul hodiny scena nakonec si mlicko rad vypije . po te se nalada lepsi. chce snidani. opet to same stena radosti jak ji pripravuje dam mu ji a zase nechcce ji a stale dokola nakonec si ji s radosti vezme. pak si vezmu snidani i ja padam hlady. snayim se mit nejake nadobi po snidani nejde to chce mou pozornost vesi se na nohy a nyni uz i taha sukne. vzdavam to jdu za nim. pohrajeme si asi hodinu a pak se nenaoadne vzdaluji a delam zto nadobi s tim ze musim pomalu zacit varit obed. chvilku mi da pak to zmerci a vsechno nanovo. nakonec s emi podari udelat obed. vidi to citit to chce to rikam pali to pockej. ne pan to musi mit okamzite ani o vterinu pozdeji. ok. tady mas a uvidis ze pali. sahne na to. pali spali se. ma spatnou naladu. moc dobre vi co znamena pali a stejne to dela. pak to konecne prestane palit, ji opet scena ze to nechce za chvili zase chce cely den to same. chce spat. nejde mu to. cim vice chce spat tim vice bojuje aby nezaspal. muzu ho uspavat v kocare drndat v houpacce nosit na rukou nebo v nositku. to dite proste nevypne. zpivam ukolebavky moje baterky tezce dosly zatim co on stale plne duracellky. je mi zle padla byhc a lehla a on beci jeci kope skrabe protoze opravdu chce spat jen to proste nejde. asi po 1,5 - 2h boji konecne usina vetsinou na prochazce na poradnych hrbolech. jenze co vas nema. jakmile hrboly skonci on se vzbudi a vsechno na novo. spatna nalada atd proste hnus humus. tohle ma jen tak mimochodem od narozeni s tim rozdilem ze tenkrat spaval jen treba 2-4h za 24h. to jsem si prala babyhc ykolabovala odvezli me kamkoliv treba do blazinc ei tam by byl vetsi odpocinek nez doma. proste jsme uz nemohla a v 21 mesicich jsem ho prihlasila do soukrome skolky na pul dne. smaosrejme kazdy zacatek je tezky ,a le prijde mi ze i pres to ze je totalni mamanek a beze me nejde nikdy nikam ani sam do pokojicku myslim si ze to zvladnul mnohem lepe nez 3 lete deti, protoze u tech je ta fixace mnohem horsi. uz tam chodi 3 tydny. dokud jsme ve skolce pobyvala denne cca 1-1,5 hodiny abychom sli na nej pomalinku byl to problem delal sceny drzel s eme nechtel si hrat s detmi atd. pak jsem to vzdala rikam ucitelce sorry ale dokud tu jsem zadne zlepseni nenastane tak jsme to udelali tvrdym rezimem ze proste dojdu dam dite zamavam a hotovka. samosrejme jak me vidi je scena asi 10 minut brecia apak je uplne v pohode ucitelky respektuje. jen kdyz si ho prijdu vyzvednout najednou zacne brecet ze jako co jsme mu to udelala a hraje to na me.

od dob co chodi do skolky je to uplne jine dite!!!!nejen ze se naucil nejakym pravidlum ano i v tomto veku, ale ma konecne i disciplinu a dokonce at uz si nekdy hraje sam nebo i s detmi, po obede je unaveny a usne!!!! a to klidne na 2-4h! takze z maleho problematickeho ditete co si doktorka myslela ze je autista, je totalne zdrave dite, ktere se denne doma nudilo i kdyz jsme chodili stale ven na prohlizky vylety do skupinek s detmi hrali si spolu doma u sousedu atd. proste totaln e jine a spokojene dite. takze kecy jako ze na tak male dite moc vjemu atd to at si nechaji pro sebe. ja jsme moc rada ze jsem ho supla do skolky. krom toho ze mam par hodin klidu, tak ani nemluvim o tom ze kluk se totalne zmenil a viditelne mu to svedci aje spokojeny!a kdyby jste videli ostatni deti co tam maji ve skolce jenste o neco mensi jak jsou poslusne vycepovane jak umi pekne sami pit uz z plastoveho hrnicku, jdou s davem pekne si myji rucicky maji mezi s sbeou super kominikaci, lituji ze skolka nezacina jeste drive. jakmile dite zacne chodit ( a to bezpecne) coz pro na sbylo v 15 mesicich tak je skolky rozhodne schopne. a na prebalovacim pultu a plinkach nic problematickeho nevidim. v cizine mivaji skolky od 0!!!! let a vyse a zvladaji to bez problemu. kdysi byvaly take jeste vlastne nase generace na tom vyrostla a jsme slusni sporadani a myslim si i vyrovnani lide. takye si myslim ze je skoda ze se tento zakon zrusil. :cert:

Vložit nový komentář