Školy v září otevřeme, slibuje vláda. Novela zákona o distanční výuce je ale nutná

I přes narůstající čísla nakažených koronavirem, vláda nezpochybňuje, že by se děti nevrátily prvního září do škol. Ministerstvo školství poukazuje na to, že virus se nyní nešíří plošně, ale pouze v ohniscích nákazy.

* Zdroj: Profimedia.cz.

Plošné zavírání škol nebude

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nebude nutné zavírat celou školu v případě, že se v některé z tříd objeví nakažený žák nebo učitel. Podle jeho slov půjde do karantény pouze konkrétní třída. K celé situaci, kterou napjatě sledují především rodiče, se vyjádřil také premiér Andrej Babiš. Dodal, že školy se v září otevřít musí.

Distanční vzdělávání, které v Česku probíhalo od poloviny března do konce června, ukázalo, že české školy nejsou na tento způsob výuky zcela připravené. Na to reaguje ministr školství Robert Plaga, který počítá s novelou zákona.

Vzdálená výuka by měla mít jasně stanovená pravidla a být povinná pro všechny. Když se žák nebude moci online výuky zúčastnit, musí mít řádnou omluvenku, stejně jako je tomu v případě školní docházky. Ministr doufá, že k plošnému uzavření škol už nedojde a omezení výuky by se mohlo týkat pouze konkrétních měst nebo okresů, ve kterých se nákaza rozšíří ve větším množství.

Distanční výuka potřebuje řád a pravidla

Novela zákona o distančním vzdělávání se zaměří především na organizaci vzdálené výuky v případě epidemie nebo živelné pohromy. Novela má zahrnovat také povinnost žáků a studentů se online výuky účastnit. Podle odhadů se na jaře neúčastnila vzdálené výuky asi desetina žáků. Problém byl i v souvislosti s nedostatečnou počítačovou vybaveností škol a některých rodin. Vláda nyní plánuje zajistit, aby všechny školy měly dostatek počítačů. Podrobnější pravidla pro případné zhoršení situace se chystá ministerstvo připravit v příštích týdnech.

Online výuku i znovuotevření škol rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Věříte tomu, že se v září otevřou školy/školky?

Zabza2
20.7.20 16:46 
288

Rodiče, jak jste zvládli koronavirovou vyuku?

BohunkaP
19.6.20 13:30 
56

Jaké byly vaše zkušenosti s distanční výukou na jaře?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...