Světový den předčasně narozených dětí: Proč budou dominanty ČR zářit purpurovou barvou?

Předčasně narozené děti mají svůj den, který připomíná jejich statečnost a sílu žít, vyzdvihuje práci zdravotníků, oslavuje statečné rodiče a v neposlední řadě nese smutnou vzpomínku na děti, kterým se předčasný příchod na svět stal osudným.

Světový den předčasně narozených dětí: Proč budou dominanty ČR zářit purpurovou barvou? 17. listopadu je Světový den předčasně narozených dětí. Zdroj: Profimedia.cz.

Historie tohoto významného dne

Světový den předčasně narozených dětí (World Prematurity Day – zkráceně WPD) byl ustanoven na historicky prvním setkání organizace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) a partnerských rodičovských organizací v Římě roku 2008.

17. listopad nebyl zvolen náhodou – je to den, kdy se jeden ze zakládajících členů EFCNI stal hrdým otcem dcery po té, co následkem předčasného porodu ztratil trojčata. Od té doby se stále víc a víc organizací i jednotlivců po celém světě připojuje a svou listopadovou aktivitou upozorňuje na problematiku předčasných porodů s cílem zlepšit situaci nedonošených dětí a jejich rodin.

Slaví se i u nás

V České republice se tento významný den připomíná od roku 2010. Hlavním organizátorem oslav je organizace Nedoklubko, která již téměř 18 let podporuje rodiče po předčasném porodu. Nedoklubko si klade za cíl upozornit na to, že nedonošené děti patří mezi ty nejzranitelnější.

Ředitelka organizace Lucie Žáčková říká: „Nejen rodiče nedonošených dětí, ale i širší veřejnost by se měla o náročnosti a složitosti péče i zdravotních rizicích novorozenců dozvědět co nejvíce. Šance předčasně narozených dětí přežít a uchovat si zdraví rostou, když je dobrá spolupráce neonatologa, pediatra a informovaných rodičů.“

Nedoklubko také připomíná, že česká neonatologie je na špičkové úrovni, patří k jedné z nejlepších na celém světě. „Chceme také vyzdvihnout práci zdravotníků, kteří se o ta nejmenší miminka starají, a veřejně jim poděkovat za životy našich dětí. Světový den předčasně narozených dětí patří i jim,“ uzavírá Lucie Žáčková.

Lucie Žáčková se známými osobnostmi, které podpořili její organizaci. Zdroj: Nedoklubko.Lucie Žáčková se známými osobnostmi, které podpořili její organizaci. Zdroj: Nedoklubko.

Dominanty v purpurové barvě

Za účelem zviditelnění problematiky předčasného porodu se v průběhu listopadu zbarví významné dominanty České republiky do purpurova. Tančící dům v Praze, Špilberk v Brně, českobudějovická radnice, grandhotel Pupp a další budovy po celé zemi. Přidávají se tak k takovým dominantám, jako je Eiffelova věž, the Empire State Building, opera v Sydney, Bratislavský hrad nebo Niagarské vodopády, aby svým purpurovým hávem upozornily na to, že se po celém světě slaví Světový den předčasně narozených dětí.

Budovy v purpurovém hávu. Zdroj: Nedoklubko.Budovy v purpurovém hávu. Zdroj: Nedoklubko.

Předčasný porod

V Čechách se ročně narodí zhruba 9 000 dětí předčasně, to znamená před 37. týdnem těhotenství. Udává se, že přibližně každé desáté miminko přichází na svět dříve, než by mělo. Jde tedy o problém poměrně rozšířený.

Hranice životaschopnosti je u nás legislativně dána na 24. týden a/nebo porodní váhu 500 gramů – od tohoto týdne jsou miminka automaticky zachraňována. Bez šance nemusí ale být ani děti, narozené pod touto hranicí.

Znáte někoho, komu se narodilo miminko předčasně?

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
47
17.11.19 17:27

…ono - hodně záleží také na době, kdy se miminko narodilo. První - anonymní - komentář píše o dítěti, které se narodilo před 15 lety - to je strašná doba!!! Od té doby se toho hodně změnilo… Zdravotníci toho umějí mnohem, mnohem víc.

Jak říká MUDr. Plavka (primář od pražského Apolináře) - „Naštěstí nám v posledních letech nenarůstá s množstvím přežitých dětí těžké postižení, naopak klesá. Dneska kolem deseti procent dětí, které se narodí pod 800 gramů, má těžké postižení,“ dodává Richard Plavka. Ale dětí, které mají porodní váhu 800 gramů a přežijí opravdu není až tak mnoho. U dětí s větší porodní váhou už v dnešní době nebývají následky tak časté… :nevim: Nicméně - samozřejmě: určitá zdravotní rizika předčasný příchod na svět nese… Ale u naprosté většiny z těch dětí ten risk za to stojí - protože zůstanou zcela bez následků (nebo s minimálními následky). To ovšem nevylučuje, že někdo „toho černého Petra“ prostě dostane, no :( :(

A taky je dobré říci, že u těch úplně nejmenších dětí se rodiče o rizicích dozvídají, je to s nimi probíráno a jsou to oni, kdo rozhoduje, zda bude dítě „za každou cenu zachraňováno“, byť jeho život následně může být ne zcela kvalitní… :nevim:

  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.11.19 17:10

I ja se muzu pocitat mezi zachranene nedonosence. ;) Nemam zadnou komplikaci, jsem zcela zdrava, ale podle me hrozne zalezi na tt, kdy se dite narodi. Ja jsem se narodila ve 31.tt, ale je pravda, ze moji mame hrozil uz od 26.tt predcasny porod a byla tou dobou uz pres mesic v nemocici a to bylo uz pred vice nez 30 lety. :kytka:

  • Nahlásit
19662
17.11.19 12:46

Anonymní tulipane. Děkuju za tvůj komentář. Kdysi jsem koukala na dokument o nedonošených dětech zachráněných v podobném týdnu, jak píšeš ty. Myslím že se jmenoval děti do dlaně. A byly tam 4 rodiny. Jedno jediné dítě vypadalo normálně a mělo jen lehké zdravotní problémy. Druhé na tom bylo hůř a ty dvě byly opravdu těžce postižené. Dvě ženy z toho dokumentu byl myslím samy, protože to chlapi neunesli.

Dlouho jsem na to myslela a právě na to, jestli jsou všichni rodiče tak šťastní, když je jejich „zachráněné“ dítě v podstatě odsouzené k těžkému postižení a s nimi celá rodina. Protože ne všichni jsou na tohle připraveni a silní to snášet. :nevim:

  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.11.19 07:25

Chtěla bych poděkovat všem v malé nemocnici ve Valašském Meziříčí, kde zachránili syna i mne ve 27tt po abrupci placenty :srdce:. Dále se o syna špičkově postarali na neonatologické JIP v Olomouci. My měli ohromné štěstí, že syn vše přečkal prakticky bez komplikací. Sice si nese drobný následek do života, ale kdo ho dobře nezná, nic nepozná. Cítím se všemi rodiči, kteří zažívali nebo právě zažívají to co my :hug:. Buďte silní. Obdiv všem, kdo v tomto oboru pracují.
PS - máme nyní čerstvé miminko a vše proběhlo absolutně bez komplikací

  • Nahlásit
13996
17.11.19 06:24

Anonymní, děkuji, za ten tvůj příspěvek - vyjádřila jsi to, na co jsem se nikdy neodvážila zeptat - jestli rodiče zachráněných dětí, které nedopadly nejlépe, nelitují. mám dceru z 26+0, která je skvělá a báječná..Ale měla brášku, dvojčátko, který bojoval, ale boj nezvládl.. A já se i po letech s tím nedokážu nějak smířit..
Nedonošenectví není jen o „happy-endech“, i když to je to poslední, co chtějí rodiče bojujících dětí slyšet..

  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.11.19 18:42

No, my máme jedno „zachranene“ dítko doma - narozený v 26.týdnu, těžce postižený, takže díky tě záchraně je celá rodina už 15 let v p…i, toz si to oslavte, ale bez nás.

  • Nahlásit