Štítná žláza ovlivňuje těhotenství už před jeho vznikem

Výsledky mnoha odborných studií ukazují, že až 16 % budoucích maminek, které trpí onemocněním štítné žlázy, o své chorobě neví. Přitom neléčená porucha může být nebezpečná.

Štítná žláza ovlivňuje těhotenství už před jeho vznikem Nečekejte na příznaky, dbejte na prevenci. Zdroj: Albina Glisic / Shutterstock, Inc.

Co je štítná žláza?

Jedná se o žlázu v dolní části krku, která tvarem připomíná motýla. Je jedním z hlavních kontrolorů metabolismu, který řídí pomocí dvou hormonů, jež produkuje. Aby tato žláza zajistila správné množství cirkulujících hormonů, funguje společně s podvěskem mozkovým a hypotalamem.

Správná funkce štítné žlázy je v těhotenství důležitá

Špatná funkce štítné žlázy může mít vliv na otěhotnění. Stát totiž může za tzv. anovulačními cykly, kdy žena vůbec nemá ovulaci. Také v případě, že k těhotenství dojde, může nesprávné fungování štítné žlázy přinést nemalé problémy – od potratu, přes riziko předčasného porodu, až po hrozící abrupci placenty.

Správná funkce štítné žlázy je zcela klíčová pro správný vývoj dítěte, zejména v případě nervové soustavy. Z tohoto hlediska je nejdůležitějším obdobím I. trimestr těhotenství. Štítná žláza plodu se vyvíjí později než ostatní orgány. Například vývoj mozku a nervových struktur probíhá již kolem 5. týdne těhotenství, sekrece hormonů štítné žlázy plodu se ale objevuje až kolem 12. týdne. V tomto období je tedy plod zcela závislý na hormonech štítné žlázy své matky. Proto je tolik důležité vědět, zda je štítná žláza v pořádku.

Co může zapříčinit nedostatek nebo naopak nadbytek hormonů štítné žlázy v těhotenství?

V případě, že má dítě vrozeně nefunkční či chybějící štítnou žlázu a tento problém není řešen, dochází k rozvoji těžké růstové a mentální retardace. U nás se s tímto naštěstí již nesetkáváme, zejména díky screeningu, který je prováděn u každého novorozence během prvních dnů života, a případné léčbě.

Trpí-li ale snížením funkce štítné žlázy matka, je situace složitější. V krajním případě může tato porucha vést až k nižší inteligenci dítěte a špatnému prospívání. Relativně častý je pouze lehký nedostatek ve fungování matčiny štítné žlázy, který ale také může nepříznivě ovlivnit duševní vývoj dítěte. Projevem pak bývá nesoustředěnost a následné problémy ve škole.

Neblahý vliv mívá také nadbytek hormonů štítné žlázy. Ten sice neovlivní duševní vývoj dítěte, ale může vést ke špatnému růstu plodu a v těžších případech až k potratu nebo ke komplikacím při porodu.

Nechte si vyšetřit štítnou žlázu ještě před těhotenstvím. Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock, Inc.Nechte si vyšetřit štítnou žlázu ještě před těhotenstvím. Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock, Inc.

Rizikové faktory

Zda patříte do rizikové skupiny žen, určíte poměrně jednoduše. Přečtěte si, jestli se vás týkají následující rizikové faktory:

  • Přítomnost nějaké poruchy štítné žlázy v minulosti
  • Rodinná anamnéza
  • Projevy poruchy štítné žlázy v průběhu minulého těhotenství, po potratu, porodu nebo během šestinedělí
  • Vy nebo někdo z rodiny má cukrovku, nesnášenlivost lepku (celiakii), perniciózní anémii, kožní onemocnění se ztrátou pigmentu nebo roztroušenou sklerózu, případně jiné autoimunitní onemocnění
  • Kouření
  • Porucha tolerance cukrů nebo těhotenská cukrovka v průběhu minulého těhotenství
  • Léčba cytokiny, lithiem, léky s vysokým obsahem jódu (např. Amiodaron)
  • Léčba pro neplodnost
  • Opakovaně samovolný potrat
  • Léčba ozářením krku či hrudníku

I v případě, že se vás žádný z nich netýká, je potřeba funkci štítné žlázy pro případ těhotenství pečlivě vyšetřit.

Příznaky snížené, či naopak zvýšené funkce štítné žlázy

Při zvýšené činnosti štítné žlázy v těhotenství na sobě můžete pozorovat zrychlenou srdeční akci, pocení, duševní neklid, napětí, únavu i to, že nebudete přibývat na váze. Sníženou funkci štítné žlázy doprovází únava, spavost, zimomřivost, zpomalená srdeční akce, chladná a suchá kůže, poruchy paměti a soustředění nebo vypadávání vlasů. Velmi často se ale právě snížená funkce projevuje nenápadně a její projevy bývají mylně přisuzovány těhotenství.

Kdy jít na vyšetření?

Odběry krve je třeba udělat v 8. až 9. týdnu těhotenství. Laboratorní testy ukážou hladinu TSH (hormonu ovlivňujícího činnost štítné žlázy), volného thyroxinu FT4 a protilátek TPO (ukazatele autoimunitního zánětu štítné žlázy). Pokud jsou výsledky mimo normu, je třeba docházet k odborníkovi, endokrinologovi.

O potížích se štítnou žlázou na eMiminu diskutujete

Měla jste v těhotenství potíže se štítnou žlázou? Napište o svých zkušenostech do komentářů.

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na „pedáku“ – nikdy ale neučila. Dlouho žila „studentským životem“, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla „písmenkový typ“ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...