Stále není jisté, kdo bude mít nárok na vyšší rodičovskou

O čem všichni mluví

Už několik týdnů se spekuluje o tom, kdy se konečně navýší rodičovský příspěvek a hlavně koho se to bude týkat. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přiznává, že ve hře je hned několik možností. Kdy se dozvíme konečnou verzi?

* Zda budou mít nárok na vyšší rodičovskou všichni, ještě není jisté. Zdroj: Shutterstock, Inc.

Do konce května bychom měli mít jasno

Rodičovský příspěvek nyní činí 220 tisíc korun. Tato částka se nezměnila už více než 12 let. Před nedávnem se objevila zpráva, že od roku 2020 se rodičovská zvýší, a to o 80 tisíc a pro všechny, kteří budou mít ještě nárok na příspěvek.

Protože vláda ve stejné době odsouhlasila zvýšení důchodů o 900 korun, nastal problém, kde vzít tolik peněz ze státního rozpočtu. Maláčová na to reagovala druhou variantou, že rodičovský příspěvek se zvýší, ale pouze rodičkám, které porodí od 1. 1. 2020. Tento návrh se však setkal s kritikou z řad rodičů, kteří očekávají potomka na konci letošního roku a na vyšší rodičovskou by tak neměli nárok.

Navýšení pro všechny podle věku dítěte

Ve hře je také kompromis, který se Maláčová snaží prosadit: aby rodiče ostatních dětí, kteří už příspěvek pobírají, dostali přidáno podle pásem. To znamená, že například dvouletí by k současným 220 tisícům dostali navíc ještě 60 tisíc a rodiče tříletých 40 tisíc. Tyto částky jsou zatím předběžné a je to pouze jedna z možností.

Ministryně také připustila, že jednou z variant je i to, že se zvýšení dotkne všech rodičů, kteří budou rodičovskou pobírat k 1. 1. 2020. Zároveň ale upozornila na skutečnost, že by to mohlo některé rodiny motivovat k tomu, aby prodloužily dobu rodičovské.

O zvýšení rodičovského příspěvku diskutujete na eMiminu

Jaký je váš názor na vyšší rodičovskou? Které z variant byste dali přednost?

Témata článku

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.04.19 13:28

@7.straka Placenou almužnu! At se klidně zkrátí MD a RD, ale at jsou tu jesle, školky a zkrácené úvazky. Věřím, že většina žen by to ocenila. Mě třeba kvůli těhotenství neprodloužili smlouvu a ted hledám práci a zjištuji, že dítě je vada, jako by jste měli nějaký postižení. Takže zatím jsem bez práce a s tou almužnou co mi stát dá, tak to je fakt výhra. Takže o nějakém luxusu nemůže být řeč.

7.straka
Zasloužilá kecalka 608 příspěvků 1 inzerát 13.04.19 07:57

@janickaIII prostě kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod…a pak jsou lidi, kteří umí jen nadávat a být věčně nespokojení.

janickaIII
Závislačka 3798 příspěvků 12.04.19 20:56

@7.straka ano zamestnavatel musi misto drzet. Ale kolik je zamestnavatelu, kteri zenu po 3 a vice letech mimo obor vezmou zpet na puvodni misto? Bohuzel ta ceska, velkorysa, rodicovska je na ukor nasledne navazujici pece o deti. Do statni skolky je problem umistit i 4 lete dite, soukrome jsou pri prumerne placene praci nedostupne. Staty, ktere zminujete maji dobry system v polovocnich uvazcich a dalsi podpore rodiny jako celku, to u nas naprosto chybi.

janickaIII
Závislačka 3798 příspěvků 12.04.19 20:56

@7.straka ano zamestnavatel musi misto drzet. Ale kolik je zamestnavatelu, kteri zenu po 3 a vice letech mimo obor vezmou zpet na puvodni misto? Bohuzel ta ceska, velkorysa, rodicovska je na ukor nasledne navazujici pece o deti. Do statni skolky je problem umistit i 4 lete dite, soukrome jsou pri prumerne placene praci nedostupne. Staty, ktere zminujete maji dobry system v polovocnich uvazcich a dalsi podpore rodiny jako celku, to u nas naprosto chybi.

7.straka
Zasloužilá kecalka 608 příspěvků 1 inzerát 12.04.19 18:20

@janickaIII například máme placenou mateřskou až do čtyř let věku (samozřejmě se můžeme přít o tom, jestli je to hodně nebo málo peněz, ale nejsme doma zadarmo) dítěte a místo nám zaměstnavatel musí podržet tři roky. To je na západ od nás naprosto ojedinělé. Např. v Holandsku jdou ženský po půl roce do práce, nebo je živí komplet manžel, totéž UK, USA, atp.

janickaIII
Závislačka 3798 příspěvků 12.04.19 17:16

@7.straka můžete, prosím, napsat v čem konkrétně se máme oproti jiným zemím královsky?

hanabenešová
Kecalka 211 příspěvků 11.04.19 21:58

@7.straka No, máme. Tak já bych raději šla do práce a své dítě také zaopatřila, ale statní jesle nejsou a soukromé jsou dosti drahé, což je problém, i když vyděláte 20 000, tak třeba 15 000 kč dáte za jesle a RP vám samozřejmě seberou. Nemyslím, že 7600 je nějaký super žití… Upřímně, slibovali, tak at to splní, zatím to je tak, že třeba já na syna nedostala, krom RP nic víc, ale manžel do tohoto data státu odvedl takřka 70 000,–kč… jo a jako manželé nemáme nárok na nic, což je také super…

7.straka
Zasloužilá kecalka 608 příspěvků 1 inzerát 11.04.19 10:42

Jsem pro variantu přidávat až dětem narozeným od určitého data, např 1.1.2020. Jinak to nikdy nebude „spravedlivé“. Navíc, kdo zaplatí ten příšerný státní dluh, který díky takovým populistickým rozhodnutím narůstá a narůstá? Ano, ty děti! Pořídit si dítě nemá být výdělečná činnost, stát není zaopatřovna. I s částkou 220 tisíc se máme, v porovnání s jinými zeměmi, královsky a furt je nám to málo.

Příspěvek upraven 11.04.19 v 10:44

hanabenešová
Kecalka 211 příspěvků 10.04.19 12:25

@semisova

První případ, pokud otec nepracuje a někdy nechce pracovat, tak by zasloužil kopanec do… Pokud je matka sama, tak jako samoživitelka by to měla nastavené jinak. Ovšem jak jsem měla možnost za nějaký čas poznat, tak „samoživitelek“ moc není. Vím o lidech, kteří berou peníze a přitom si ty dotyčné na samoživitelky hrají. Což mě vytáčí!!! Jinak mě hlavně přijde, že tahle doba a vlastně i tenhle stát degradoval manželství, protože pokud jste manželé a manžel není flákáč, spíše naopak, nemáte nárok na nic (max. odpočet na dítě, což je kolem 1300, při cenách v ČR nic moc). My budeme mít, díky manželově firmě i školku. Díky jeho firmě od 18měsíců. Kdybychom se spoléhali třeba v tomhle na stát, tak se nemusíme dočkat ani ve 3letech.

Příspěvek upraven 10.04.19 v 12:26

elan
Kecalka 241 příspěvků 10.04.19 11:13

rodičovský příspěvek - náhrada za mzdu, to už není dávno, kdyby to tak bylo, tak by spousta žen rodičák nebralo

semisova
Zasloužilá kecalka 767 příspěvků 10.04.19 10:48

@hanabenešová
To by bylo sice hezky, zrušit MD a RD, otec aby bral superhrubou. Ale jak to pak vyřešit tam, kde otec nepracuje, nebo není a dítě živí pouze matka, nebo jsou rodiny, kdy rodicak zůstává matce, která z nej tahne jidlo pleny a pod a otec si nechává svůj plat a platí inkaso bydlení a pod. Stále tu máme rodiny, které mají příjmy rozděleny na moje-tvoje a tady by byla ta matka v nevýhodě, nemela by vlastně svůj příjem. Vždyť Rodičovský příspěvek je vlastně náhrada za mzdu,, kdyz matka nemůže pracovat díky péči o dite.

semisova
Zasloužilá kecalka 767 příspěvků 10.04.19 10:45
:think:

Příspěvek upraven 10.04.19 v 10:48

hanabenešová
Kecalka 211 příspěvků 10.04.19 08:49

Mě končí RD v únoru 2020 (synovi nebudou ani 2roky) a velmi pochybuji, že bychom s manželem něco dostali. Jen dáváme. Ovšem spíš než zvýšení RD bych uvítala větší odpočet na dítě pro pracujícího nebo návrh jednoho pána z diskuse na jiném serveru, že by zrušil RD i MD, ale manžel (budoucí otec) by 2roky bral prakticky superhrubou mzdu. Což by bylo fajn, konečně by manželé měli aspoň nějakou výhodu. Jenže takové návrhy, rozumné návrhy by těm vládnoucím stranám ubraly hlasy :-(. Takže jaký konec bude mít tohle divadlo? No, sama jsem zvědavá…

Vložit nový komentář