Staronové jesle mají nahradit dětské skupiny. Rodiče i zřizovatelé jsou proti

Vláda bude projednávat novelu zákona dětských skupin, které by nově měly fungovat jen pro děti do tří let a od roku 2024 se přejmenovat na jesle. Návrh naráží na nesouhlas z řad zřizovatelů, rodičů i některých politiků.

Staronové jesle mají nahradit dětské skupiny. Rodiče i zřizovatelé jsou proti Dětské skupiny pravděpodobně budou brzy minulostí. Zdroj: Ingimage

Jesle nebudou jen pro bohaté

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, by měla být síť péče o děti do tří let dostupná všem rodičům, nejen těm „bohatším“. Připravila proto návrh, který bude 16. května projednávat poslanecká sněmovna, aby jesle postupně zcela nahradily dětské skupiny.

Problém je v tom, že provoz dětských skupin financuje stát z evropských peněz částkou 9 800 Kč měsíčně na jedno místo. Podpora EU ale brzy skončí a rodiče by tak museli počítat s poplatky v rozmezí 3–6 tisíc korun měsíčně na dítě, což je podle Maláčové drahé. Někde se dokonce tyto částky vyšplhají nad 10 tisíc korun.

Dětské skupiny dosud financovala EU

Právě ukončení dotací dětských skupin z EU přimělo ministerstvo práce a sociálních věcí k novelizaci. Dětské skupiny využívá v Česku více než 16 tisíc rodin s dětmi předškolního věku. Mnohdy tak skupiny suplují předškolní vzdělávání školek, které nemají kapacity pojmout všechny děti z okolí a nejsou omezeny věkem. Novela zákona by však tomuto druhu péče o děti měla dát stopku a nový kabát.

Rodiče i zřizovatelé dětských skupin se bouří. Zdroj: IngimageRodiče i zřizovatelé dětských skupin se bouří. Zdroj: Ingimage

Rodiče se bojí, že nebudou mít děti kam umístit

Dětské skupiny by se postupně přejmenovaly na „staronové“ jesle a byly určeny pouze nejmenším dětem do tří let. Rodiče se už nyní obávají, zda budou mít své děti kam umístit, když jsou školky stále plné. Některým provozovatelům se nelíbí, že ministerstvo chce stanovit finanční limit za tuto službu, protože náklady se mohou v různých krajích lišit.

Ministryně Maláčová ale své jednání hájí. „Předvídatelné a stabilní státní financování, individuální přístup k malým dětem a dostupná péče pro všechny, nikoliv jen pro bohaté. To všechno jesle přinesou,“ uvedla v prosinci loňského roku na svém Twitteru.

Jste pro zřízení jeslí namísto dětských skupin?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
29.4.21 23:42

Pro Anonymní, kurz AP mám a snadné to nebylo, ještě budu skládat zkoušky z chůvy, praxe ve školce a další studium od září, ale i tak jsem pro Vás póvl. Jinak své dítě dejte třeba do státní školky, rozhodnutí je na vás. Já ty své dám raději do lesní, i když tam všichni nemají VŠ.

Příspěvek upraven 29.04.21 v 23:45

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
27.4.21 15:10

@hanabenešová
Jaký kurz? Vždyť většina jich ani ten kurz neabsolvuje, zkoušky jsou formální. Rozhodně bych nechtěla, aby moje dítě vychovával někdo bez pedagogického nebo zdravotního vzdělání! Navíc většina těch zařízení nemusí ani splňovat bezpečnostní a protipožární standarty jako školky! Prostě dětskou skupinu můžete mít v bytě, kanceláři, dokonce v podzemních patrech. Nemusí mít ani zahradu nebo nějaký samostatný oddechový prostor. Je to normální? Není, taková zařízení by stát neměl podporovat.

 • Nahlásit
22.4.21 04:29

Pro ty, co tu hani kurz chůvy a ohání se tím, že nevzdělaná osoba se nedokáže postarat, tak si uvědomte, že ta chůva je tam na základní věci, které dámy s VŠ dělat nechtějí. Jinak já budu syna dávat do soukromé, protože učitelky ve státních, no, to je děs.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
21.4.21 13:06

@Lamm Oni mají vlastní zákon, podle kterého ani nemohou děti vzdělávat, pokud na to chtějí dotaci. Problém je v tom, že dětské skupiny platí MPSV a školky zase MŠMT a tyhle dvě ministerstva spolu nekomunikují. Bylo by lepší, kdyby peníze dostali rodiče, ale proč vlastně? Na děti mají snížené daně, přídavky, odpočty za umístění do podobných zařízení, tak proč jim dávat ještě nějaké peníze. I tak za ně ten zbytek platí sociální a zdravotní včetně dětí. Tento pseudokomunistický systém by měl už skončit.

 • Nahlásit
266
21.4.21 10:54

Jsem jednoznačně pro. Nebo spíš ať si fungují, ale není důvod tyhle spíše jen hlídací kroužky tolik finančně podporovat státem. Ze svého okolí znám několik dětských skupin, dlouho jsem přemýšlela, že bychom se i v jednu transformovali právě kvůli penězům. Vše by bylo mnohem jednodušší, žádná kvalifikace zaměstnanců (kurs chůvy co jde udělat za víkend opravdu nelze počítat, ten byl tak primitivní), žádný důraz na vzdělávání dětí, nemuset řešit problém se stravou, žádné IVP, kontroly ČŠI, jednoduše nic. Mělo to ale jeden háček, nemohla bych si sama sebe vážit. Raději jsme vstoupili do rejstříku škol, kde sice také dostáváme peníze od státu, ale výměnou za dodržování velmi přísných pravidel. Pokud chce stát podporovat hlídání dětí, ať peníze dá raději rodičům. Není fér vybrat si jen nějaké formy a jim tlačit peníze bez dohledu na kvalitu a tím de facto ničit konkurenci jako lesní kluby. V důsledku to odnáší rodiče a děti. Dost absolventek kurzu chůva znám a mnohdy bych z nich brečela (u nás ve školce si plní povinnou praxi). Ano, jsou i výborné chůvy a kvalitní dětské skupiny, které se nazývají dětskou skupinou jen kvůli dotacím a jedou si po svém, ale mnohem víc znám těch průměrných a špatných.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
20.4.21 19:49

Nic nového pod sluncem

To už tady jednou bylo. Jesle budou do 3 let se zdravotními sestrami, školky od 3 let pro ty starší. Víte, že o vaše dítě se dnes může starat třeba člověk, co má základní školu a udělá si rekvalifikační kurz? Nebo třeba i klinický psycholog? Pro jesle to byly vždycky jenom zdravotní sestry minimálně s maturitou, pro školky učitelky minimálně s maturitou. Na jedno dítě doplácí stát kolem 8 tisíc. Tak si spočítejte, kolik takový podnikatel v oblasti dětských skupin vydělává, když mu k tomu platíte dalších 5-10 tisíc. Navíc ty jesle by měli provozovat hlavně obce, které to před cca 25 lety hromadně rušily.
Já tomu fandím ještě bych dala limity na poplatky od rodičů, aby si to ti vydřiduši rozmysleli! A rodičák, jak funguje dneska je taky pěkná blbost. Vždyť většina matek u toho pracuje a akorát bere práci lidem, co na mateřské nejsou. Zrušila bych na minimum jako je to zvykem jinde a ne aby pobíraly „rychlý prachy“ za nic.

Příspěvek upraven 20.04.21 v 19:55

 • Nahlásit
24
20.4.21 17:32

dříve

Dříve byli jesličky a nikomu to nevadilo. pak se začala prodlužovat rodičovská dovolená a houfně jesle rušit. Do jeslí dávaly děti jen lékařky- jakožtos zdravotnice měly přednost a nikomu jinému se to už nepovedlo. Matka, co potřebovala jít do práce z jakéhokoli důvodu měla smůlu´- byla odkázána na babičku nebo placenou chůvu. Dětské skupiny byly dražší, než jesle. jak jsou na tom teď, nevím, ale myslím, že klidně mohou existovat vedle sebe jesle i dětské skupiny a každý ať si vybere. Hlavně, aby jich bylo dostatek. To stejné je se zrušením školek- houfně se ruší školky, místo aby se kouklo na to, že porodnost zase trochu stoupla- tak teď dostat dítě do školky je docela problém. Kolikrát mámy vozí děti přes celé město, protože jejich školka, co je nejblíž, je prostě přeplněná. smůla. To zase někdo zaspal. Ještě, že už mám ty děti velké, ale švagrová musela do školky nastoupit jako nekvalifikovaná síla, aby jí děti vzali. kam jsme to dopracovali…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1982
20.4.21 14:02

Nějak nechápu, proč nemohou zřídit jesle jakožto samostatný útvar pro děti do tří let. Pak by navazovala školka. A vedle toho by klidně mohly fungovat dětské skupiny jako dosud. Vše by jistě našlo své klienty a možná by konečně nebyl takový problém dítě umístit.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19.4.21 21:51

Fakt nechápu proč do tohodle zasahovat. Sama mám dvě děti.. starší by měl na podzim do školky, do státní ho nedám, protože třeba ta na zdejším městečku je hrůza. Už jen čekám, kdy člověk dostane papírek s umístěním, ať se jsou vycpat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2867
19.4.21 20:54

No super… ne každý ma moznost dat za 2 dny v tydnu 4.500,– a za cely mesic pres 10.000,– aby mohl do prace, pokud si potrebuje prilepsit

 • Zmínit
 • Nahlásit
580
19.4.21 20:27

Urcite bychom radi otestovali. Malej ma hodne citlivou pokozku a skoro zadna kosmetika mu nevyhovuje. Loni byl ještě male miminko, ktere cele leto prospalo v kocarku, ale letos uz bude chtit řádit s brachama v bazenu, takže by se nam opalovaci krem na otestovani hodil.

 • Zmínit
 • Nahlásit
6275
17.4.21 16:42

Kdyz neco funguje, je treba, aby to stat rozvrtal.
Cena je prece o stretu nabidky a poptavky, jsou-li rodice ochotni to akceptovat, tak zaplati. Nejsou-li, poohlednou se jinde.

Příspěvek upraven 17.04.21 v 16:42

 • Zmínit
 • Nahlásit
3338
17.4.21 16:17

Na školení jsem zaslechla, že koncept jeslí chystá Ministerstvo zdravotnictví. A také že rodičovská se bude zkracovat ze tří na dva roky. Dál se to tam nerozebíralo. Je to tak? :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
241
17.4.21 12:50

Když už konečně najdu vhodnou variantu pro starší dceru, tak chcou zase udělat změny? Jsme na celkem malé obci, ale už tak je problém s umístěním dětí do školky kvůli kapacitě. Děsím se toho, zda vůbec mladší bude mít kam jít…

 • Zmínit
 • Nahlásit