Stát rodinám přispěje na bydlení. Může se to týkat i vás?

O čem všichni mluví

Rekonstrukce a koupě nemovitosti jsou vždy finančně náročné kroky. Stát chce mladým rodinám pomoci, proto jim nyní nabízí půjčky až 2 miliony korun. Splňovat ovšem musíte určité podmínky.

* preview-lightbox-shutterstock_113431042.jpg

Státní fond rozvoje bydlení na pomoc mladým rodinám (i bezdětným) vyčlenil na tento rok 650 milionů korun. Současná schválená verze zahrnuje tři možnosti:

  • max. 300 tisíc korun na modernizaci bytu
  • max. 1,2 milionu korun na koupi bytu
  • max. 2 miliony korun na koupi nebo stavbu rodinného domu

Úvěr bude poskytovaný maximálně do 80 procent skutečných nákladů na pořízení (u rodinných domů včetně pořizovací ceny pozemku) a je kombinovatelný s hypotékou. Samotnou hypotéku jím ale splatit nelze. Zájemci musí o úvěr zažádat do 15. srpna tohoto roku. Podmínkou je, aby šlo o mladou rodinu do 36 let. V případě manželů a registrovaných partnerů neexistuje podmínka, že by museli vychovávat dítě. Vychovávat dítěte do 6 let je povinné pouze u párů, které nejsou sezdané nebo v registrovaném partnerství.

Úroková sazba je stanovena na 1 procento. Maximální doba splácení je u modernizace 10 let a u koupě nebo stavby 20 let (ve výjimečných případech, jako je například vážné onemocnění, může být prodloužena na 25 let). Za každé dítě narozené nebo osvojené v průběhu trvání úvěru se pak z jistiny odečítá 30 tisíc korun.

Možnosti a podmínky se letos změnily

Podobnou pomoc stát nabízel již od roku 2016, nicméně letos přišly v platnost změny. Původně muselo jít o rodiny do 36 let s dítětem do 6 let. Tato podmínka už neplatí, manželé či registrovaní partneři dítě mít vůbec nemusí (platí tedy jen pro nesezdané páry).

Úvěr na bydlení maminky z eMimina už rozebírají

Půjčka od státu 2018 lachtanica 19

A co vy? Využijete žádost o státní půjčku?

Témata článku

Váš příspěvek