Stravování ve školách je zastaralé a neodpovídá potřebám dětí

O čem všichni mluví

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

* Školní obědy neodpovídají současným standardům. Zdroj: Monkey Business Image / Shutterstock, Inc.

Místo kvality kvantita

Téměř všechny školní jídelny v Česku zajišťují dětem menší část denního přídělu energie, než jaké doporučují nutriční standardy. Navíc průměrné porce v jednotlivých školách se liší až 1,8 krát. Například polévky děti dostávají v některých jídelnách o hmotnosti 117 gramů a v jiných až 280 gramů.

Otázkou zůstává, jak by měla vypadat „standardní porce“. Dle SZÚ zatím není přesná gramáž stanovena. SZÚ navrhuje řešení v podobě stanovení doporučeného rozmezí příjmu energie, které by bylo v souladu se současným životním stylem dětí. Je třeba vzít v úvahu také skutečnost, že děti dnes mají mnohem méně pohybu, než tomu bylo dříve.

Jídelny by také měly uvádět velikosti porcí, aby kontrola byla jednodušší a přehled by měli i rodiče. Některé školy řeší nižší energetický přísun tím, že dávají větší porce. S obědy nejsou zcela spokojené ani děti. Z výzkumu vyplývá, že až polovina žáků nesní celý oběd a téměř jedné třetině jídlo chutná jen občas.

Nevhodné složení stravy i nízké platy personálu

Ze zjištění SZÚ dále vyplývá, že školní strava obsahuje málo tuku z rostlinných olejů, naopak až dvojnásobné množství soli, než je obvyklá norma. V pokrmech chybí důležité vitamíny a minerály, jako například železo. Proto by bylo žádoucí do jídelníčku zařadit častěji hovězí maso či játra.

V neposlední řadě může být chyba i na straně personálu, který není dostatečně platově ohodnocený. Průměrný plat vedoucích školních jídelen se pohybuje hluboko pod průměrnou mzdou. Podle SZÚ je nutné doporučení ohledně školního stravování upravit co nejdříve.

Stravování ve školách rozebírají maminky v diskuzích

Jste spokojení se stravováním svých dětí ve školní jídelně?

Váš příspěvek
admin
Extra třída :D 12145 příspěvků 19.06.19 11:59

@stinga Máte pravdu, ono je to často o lidech a jejich přístupu. Existuje spousta jídelen, kde je jídelníček přímo ukázkový a inspirativní i pro rodiče, třeba i díky projektu Skutečně zdravá škola:)

Monika

sakota
Kelišová 5876 příspěvků 17.06.19 18:14

Chtělo by to trochu zvýšit cenu jídla a zároveň kvalitu zpracování. Já se těm dětem na jednu stanu kolikrát nedivím, že to nejedí, a zároveň mám sto chutí je vylískat, že to vyhazují. Prostě je ptořeba přitlačit trochu na peníze, jak za cenu oběda (suroviny), tak na platy (MŠMT).

Ravedd
Zasloužilá kecalka 821 příspěvků 17.06.19 09:40

U nás ve škole se mi teda jídelníček docela líbí cca jednou týdně mají sladký oběd, výběr ze dvou jídel takže se vždycky dá vybrat, k jídlu dostávají i zeleninu. Bulgur kombinují hlavně s kuřecím masem a zeleninou, smažený jídla moc často nemají. Rybu dávají k bramboram, kuře taky, cca dvakrát do roka se jim tam objeví kuře s rýží a výjimečně s br. Knedlíkem. K bramboram(pokud k nim není guláš) mají vždy nějaký salát (rajčatový, okurkovy nebo mix zeleniny) ke škole spadá i školka a jídlo tam má na starost stejná osoba jako ve škole a taky měli jídla docela slušný když tam dcera chodila. A k pití mají čaj, šťávu a nebo vodu záleží co si dítě vybere.

mamoch
Zasloužilá kecalka 730 příspěvků 15.06.19 11:50

Překombinované obědy, nevhodné přílohy / př. řízek s těstovinovým salátem, pečená ryba s rýží, …/ - vnučky tam chodí jen když mají odpolední vyučování. Vnučka v MŠ nejí prakticky vůbec, jo, historie se opakuje, její mamka byla stejná:)), rozličné pomazánky, něco spatlané s něčím to ani neochutná- se ji nedivím, slazený čaj- nesladíme nikdo, problém před 30 lety i teď…

stinga
Echt Kelišová 7809 příspěvků 15.06.19 10:53

@Pimperelle aha, tak to mě překvapuje, že v každé školce je jiný jídelníček, tak pak na to asi nemá vliv vedoucí stravování, ale hlavní kuchařka nebo hospodářka v každé té jednotlivé školce
my tu také máme x školek a všechny mají jednu ředitelku :mrgreen: ale zas v každé školce je vedoucí učitelka, tak to zkus řešit s ní, nebo pak ten městský úřad

Pimperelle
Kecalka 204 příspěvků 15.06.19 10:31

@stinga
Chystám se, pokud nedojde ke změně od září, některý týden je lepší, jiný slabší. Právě že jídelníček ve školkách stejný není, navíc tady mají úplně všechny školky jednu ředitelku, je to jedna organizace a jednotlivé školky její pobočky. Ostatní rodiče stravování jako problém nevidí, tedy je jim to jedno.

Příspěvek upraven 15.06.19 v 10:33

stinga
Echt Kelišová 7809 příspěvků 15.06.19 10:21

@Pimperelle tak to je asi konkrétně ta vaše vedoucí stravování neschopná, když je ve více školkách najednou, tak ty školky mají všechny stejný jídelníček, to není tím
ale dává to tak, že je to logisticky jednodušší - koupit jeden den kvanta mrkve, druhý den kvanta tvarohu a ne to dávkovat rozumně
stěžujte si na třídní schůzce, u ředitelky, pokud to nepomůže u zřizovatele školky - většinou obecní, městský úřad

Pimperelle
Kecalka 204 příspěvků 15.06.19 10:13

Stravování ve školce je naprosto nevyvážené, v jeden den je současně mrkvová pomazánka i mrkvová polévka, další den rybičková pomazánka a ryba k obědu, ke krémové česnečce bývá hrachová kaše a zelný kysaný salát (vše těžké) jindy tvaroh k ranní i odpolední svačině v jednom dnu (tj. moc bílkovin), jindy zase svačina pouze jablko, suchá houska, pití nebo běžně houska s Ramou (zase velmi málo bílkovin). Mně to přijde nešťastně kombinované, možná má vliv i to, že jedna vedoucí stravování je v několika školkách současně, v každé pár hodin týdně a celkově to nestíhá lépe naplánovat.

Příspěvek upraven 15.06.19 v 10:17

Kriss Tina
Extra třída :D 11026 příspěvků 15.06.19 05:15

Nojo jenže nikdy, se nezavdecite všem. Pokaždé budou děti, kterým něco nebude chutnat, kteří ten oběd nesní, nevezmou si polévku, nebo si naopak pujdou přidat. Takže nějaká gramáž je tady úplně zbytečná. A pohybu mají i dnešní děti dost, pokud na to rodiče dohlidnou. Sice už děcka moc nelitaji venku v partě, celé dny po hřištích, ale zas mají spoustu sportovních kroužků a spousta rodin sportuje společně.

Příspěvek upraven 15.06.19 v 05:16

stinga
Echt Kelišová 7809 příspěvků 14.06.19 14:50

Zase tendenční a zevšeobecňující článek, já se ve školní jídelně stravuji, 98 % dětí si polévku nebere žádnou, takže je úplně jedno, kolik gramů má
naše jídelna je v režimu Zdravá jídelna, již dva roky nesolí, játra mají zakázané používat, ty se vařily snad naposled tak před 5-7 lety, kuskus, pohanka, bulgur a tofu dávají do různých jídel, i když se to k jídlu vůbec nehodí, téměř nikdy není rýže (nechápu, co je na rýži nezdravého, že ji nesmí vařit :nevim: ), takže pečené kuře se podává s bulgurem, nic proti bulguru, ale k pečenému kuřeti se nehodí,
90 % přílohy jsou vařené nebo šťouchané brambory
plus je to, že každý den jsou 4 druhy zeleninového salátu
porce jsou hrozně malé a někdy je to tak zdravé, že to není moc chutné
uzeniny a krutony do polévky jsou též zakázané, takže hrachová kaše i fazole se podávají s vejci,
někdy vaří i klasiku jako např. kuře na smetaně a to je výborné
děti si zeleninové saláty téměř neberou a většinou porýpou i hlavní jídlo a vrací, ať už to nám dospělým strávníkům chutná nebo ne :nevim:
někdy v nadsázce říkám kuchařkám, že by bylo ekonomičtější děti do jídelny ani nepouštět a zrovna to navařené jídlo hodit do odpadu, nemusely by se mýt talíře a nebyl by tam řev :jazyk:

Uživatel je onlineRusset
Neúnavná pisatelka 17114 příspěvků 14.06.19 13:31

Nesouhlasím s tím, že by měly děti pohybu méně než dřív. Jsou pecivalové u mobilu, ale když vidím u nás celé rodiny na kolech, na každém výletu aktivní lidi a děti od malých prcků, neřekla bych, že je to s nimi tak špatné. Naopak bych řekla, že jídelny vaří daleko pestřeji než za dob mého dětství. Kolikrát jsme ten nevábně vyhlížející pokrm ani nesnědli. Akorát jsme si místo toho nešli koupit energeťák a hranolky, neboť to nebylo na každém rohu k dostání a kapesného bylo pomálu.

Vložit nový komentář