Astma se může objevit kdykoliv v průběhu života

Zdraví a krása

Na 7. května připadá Světový den astmatu. Toto chronické onemocnění postihuje dospělé i děti, a to už od útlého věku. Jak se astma projevuje, jak se léčí a existuje prevence?

* Astma dokáže hodně potrápit. Zdroj: Africa Studio / Shutterstock, Inc.

Je astma vždy spojeno s alergiemi?

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, zánět vede k jejich remodelaci (ztlušťování stěny), nadměrné reaktivitě a zúžení. Projevem jsou opakované stavy hvízdavého dýchání, kašle, dušnosti a svírání na hrudníku. „U malých dětí dominuje kašel, suchý, dráždivý, někdy hvízdaní, kašel je často ve spojení s vyšší fyzickou aktivitou, vyskytuje se při smíchu, pláči. U velmi malých dětí se projevuje zrychleným dýcháním nebo únavou, obtížným sáním u kojenců,“ vysvětluje MUDr. Andrea Poloučková z Allergomedia.

Alergoložka poukazuje na to, že astma nemusí být vždy spojené s alergiemi, jak se mnoho lidí domnívá. „U dětí mohou být příčinou rozvoje astmatu opakovaná respirační virová onemocnění,“ dodává lékařka. Právě alergeny jsou ale nejčastějším vyvolávajícím faktorem a alergický terén a jiná alergická onemocnění, zejména alergická rýma, jsou významným rizikovým faktorem pro jeho rozvoj. „Astma se může objevit již v kojeneckém věku, stejně tak kdykoliv v průběhu života,“ dodává dr. Poloučková.

Astma maminky na eMiminu rozebírají

Astmatické projevy mohou být celoživotní i dočasné

Jednoznačné příčiny vzniku astmatu v současné době neznáme. Předpokládá se vliv mnoha faktorů. Zcela prokázaný pozitivní efekt v prevenci má kojení, negativní naopak kouření matky v těhotenství a vystavování dítěte tabákovému kouři i formou pasivního kouření. Další doložený pozitivní efekt mají prevence infektů, zdravý životní styl, pravidelné sportovní aktivity, úprava domácího a pracovního prostředí zejména v případě potvrzených alergií a léčba alergické rýmy jako významného rizikového faktoru pro rozvoj astmatu,“ říká.

Astmatické projevy mohou být celoživotní, ale také pouze přechodné. „Častěji se přechodné astma projevuje v dětském věku v souvislosti s častými respiračními infekty nebo společně s alergiemi a dítě z nich vyroste,“ dodává lékařka s tím, že riziko rozvoje obtíží v dospělosti trvá a astmatické obtíže se mohou objevit kdykoliv v průběhu života (například v pylové sezóně).
U dospělých jsou většinou projevy trvalé, ale také záleží na dalších faktorech vnějšího prostředí, zcela jednoznačným rizikovým faktorem je kouření.

Léčba astmatu a prevence

Důležitá je prevence. Přísně nekuřácké prostředí, v případě prokázaných příčinných alergií omezení nebo zabránění kontaktu s alergenem: domácí zvířata, úprava domácího prostředí – časté větrání mimo pylovou a smogovou sezónu, praní lůžkovin na 60 stupňů, likvidace plísní, omezení dráždivých chemikálií – parfémy, spreje a nadužívání vonných a éterických olejů. Zapomínat bychom neměli na přiměřenou pohybovou aktivitu a dodržování léčebného režimu. Významnou roli hraje i duševní pohoda, stres může být vyvolávajícím faktorem astmatických záchvatů.

Pokrokem z nedávné minulosti je zavedení inhalačních kortikoidů jako základních protizánětlivých léků. Působí přímo v dýchacích cestách. Velkým převratem je nová biologická léčba, a to nekortikoidní preparáty přímo zasahující do imunitních mechanizmů. Máme na trhu několik nových léků podle typu astmatu, bohužel, zatím jsou indikovány pouze v léčbě dospělých,“ říká dr. Poloučková.

Trápí vás nebo někoho z vašich blízkých astma?

Váš příspěvek