Světový den autismu: Touto nemocí trpí každé sté dítě

Druhého dubna si již tradičně připomínáme Světový den porozumění autismu. Lidé po celém světě se snaží zlepšit povědomí o tomto handicapu a podpořit lidi trpící autismem symbolickou modrou barvou. Do kampaně se může zapojit každý.

Světový den autismu: Touto nemocí trpí každé sté dítě Děti s autismem žijí ve svém vlastním světě. Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock, Inc.

Lidé s autismem se odlišují chováním

Autismus je nevyléčitelné poškození mozku a představuje jednu z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Je to vrozená porucha, která se projevuje u dětí již v raném věku. Typickým znakem je uzavřenost, stranění se kolektivu a stereotypní aktivity. Duševní vývoj dítěte je narušen převážně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.

2. dubna se lidé po celém světě zapojují do osvětových kampaní na téma autismus. Cílem je informovat veřejnost o autismu jako globálním problému. Součástí těchto akcí je poukázat na to, že lidé s touto poruchou mnohdy vynikají v určitých oblastech a mohou projevit mimořádné nadání. Důležité je také uvědomění si, že dítě trpící autismem nelze poznat na první pohled a rodiče často musí čelit kritice ze strany okolí o tom, že dítě je pouze nevychované a nezvladatelné.

Modrá barva na podporu lidí s autismem

Symbolem je modrá barva, která poukazuje na komunikaci a sebevyjádření, protože právě v těchto oblastech mají lidé s autismem největší slabiny. Den autismu byl celosvětově vyhlášen už v roce 2008, letos si jej tedy můžeme připomenout po jedenácté. Do osvětové kampaně Light it up blue – v překladu Rozsviťme se modře, se zapojuje řada firem, organizací i jednotlivců.

V podvečer 2. dubna se v oknech rozsvěcují modrá světla nebo se účastníci kampaně oblékají do modrého oblečení. Alespoň symbolicky tak chtějí vyjádřit podporu a uznání lidem s autismem.

Celosvětově trpí touto nevyléčitelnou nemocí 60 milionů lidí a v České republice žije 100 000 autistů. To znamená, že přibližně každé sté dítě se rodí s poruchou autistického spektra.

Autismus rozebírají maminky na eMiminu

Zapojíte se do kampaně na podporu lidí s touto nemocí?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

  • 13.11.18
  • komerční sdělení
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za...

Váš příspěvek

Odesílám...