Světový týden kojení: Naprostá většina českých žen plánuje kojit své dítě

Od 1. 8. do 8. 8. 2020 byl Celosvětový týden kojení. Podle odborníků je kojení to nejlepší, co může matka pro své dítě udělat. Jak si vedou české maminky a jaké jsou nejčastější důvody krmení umělou výživou?

Světový týden kojení: Naprostá většina českých žen plánuje kojit své dítě Kojení je pro budoucí maminky velké téma. Zdroj: Profimedia.cz.

Kojit chtějí téměř všechny, ne každé se to ale podaří

Češky mají ke kojení obecně pozitivní vztah. Z průzkumu, který vytvořil Nadační fond 1 000 dní do života zřizovaný společností Nutricia, vyplývá, že kojení preferuje 98 % prvorodiček a 91 % matek. Přestože v Česku touží své dítě kojit naprostá většina žen, ne každé se to povede. Podle vedoucího lékaře odd. léčebné výživy Fakultní nemocnice Motol MUDr. Petra Tláskala, CSc. má hodně žen s kojením problémy.

Zmínil, že 59 % dotázaných nekojilo z důvodu nedostatku mléka a 36 % uvedlo, že se dítě nedokázalo správně přisát. „Pokud není kojení možné, maminka může sáhnout po náhradní výživě. Dnes jsou dostupná velmi kvalitní umělá mléka. Důležitou roli hraje spokojenost a klid maminky. Pak je spokojené i dítě,“ sdělil v tiskové zprávě.

Ženám chybí dostatek informací

Z průzkumu také vyplývá, že jen dvě třetiny matek a čtyři z deseti prvorodiček měly dostatek informací. „Každá žena se může svobodně rozhodnout, zda bude kojit. Měla by ale mít dostatek informací a znát výhody a nevýhody kojení. Jen 2 % prvorodiček neplánuje kojit. To považuji jako velmi zodpovědný přístup,“ uvádí výsledky průzkumu MUDr. Petr Tláskal.

Pozitivní je také skutečnost, že ženy se na kojení připravují i změnou jídelníčku a užíváním vhodných potravinových doplňků. Až 77 % žen uvedlo, že v těhotenství užívaly kyselinu listovou, a téměř polovina přidala ještě železo. Pouhých 7 % matek neužívalo žádné vitamíny ani doplňky. S těmito výsledky je MUDr. Petr Tláskal spokojený a dodává: „Mateřské mléko je bezpodmínečně tou nejlepší výživou pro dítě. Snižuje riziko rozvoje některých civilizačních onemocnění a posiluje imunitní systém.“

Kojení rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Strava při kojení

12.5.20 15:22
25

Výhody kojení

26.11.19 18:15
77

Jak dlouho jste kojily své dítě?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Alergie u dětí: Jak vzniká a jak ji můžete ovlivnit?

  • 02.05.20
  • komerční sdělení
Alergie u dětí: Jak vzniká a jak ji můžete ovlivnit?

Věděli jste, že pokud jsou oba rodiče alergici, je 50 až 90% riziko, že se u jejich dítěte alergie také projeví? Alergie nám přijdou na mysl často právě v době jarní pylové sezony, která je nyní v...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
14
13.8.20 07:36

Nevzdavat se

Některé maminky to vzdaji prilis brzy a nez aby se trapily, hned sahnou po UM. Je to škoda. My taky ze začátku bojovaly a ted kojim dcerku vesele uz přes 10m ;)

  • Zmínit
  • Nahlásit