Tábory letos budou, ale trochu jiné, než jsme byli zvyklí

S blížícími se prázdninami se rodiče ptají, zda budou moct děti poslat na tábory. Ty by se podle vlády konat měly, ale za výjimečných podmínek. Jaká opatření musí zřizovatelé zajistit?

Tábory letos budou, ale trochu jiné, než jsme byli zvyklí Pojedou děti letos na tábor? Zdroj: Profimedia.cz.

Tábory až pro 500 osob

Pokud bude epidemiologická situace i nadále příznivá, letní tábory by se mohly konat už od 27. června, kdy oficiálně začínají letní prázdniny. Zástupci jejich organizátorů se dohodli ve středu 13. května s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou na konkrétních podmínkách. Maximální počet účastníků včetně vedoucích a personálu by měl být 300 lidí. Pokud nebude stoupat počet nakažených, mohl by se tento počet navýšit až na 500 lidí. U stanových táborů má být nejvýše 100 lidí. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové by se pořadatelé příměstských táborů měli držet stejných pravidel.

Epidemiolog Rastislav Maďar požaduje, aby v případě dětských táborů pořadatelé děti rozdělili do homogenních skupin. Podle něho je důležité snížit pravděpodobnost rozšíření viru a nemísit mezi sebou velké skupiny. Jestliže by se virus v táboře objevil, stačilo by pak izolovat jen konkrétní skupinu, nikoliv celý tábor. Letních táborů se každoročně účastní zhruba čtvrt milionu dětí. Pokud by se tábory z důvodu epidemie nekonaly, pro mnoho zřizovatelů by to mohlo být likvidační.

Přísná hygiena, skupinky a bezinfekčnost

Provozovatelé táborů počítají s přísnějšími pravidly, do kterých spadá pravidelné měření teploty, zvýšená hygienická opatření a dezinfekce všech prostorů. Letní tábory by se jinak neměly příliš odlišovat od toho, na co jsme byli zvyklí v minulých letech. Provoz i řád táborů by měl zůstat stejný. Podmínkou přijetí je potvrzení od lékaře, že je dítě zdravé a nevykazuje příznaky koronavirové infekce. Rodiče také vyplní čestné prohlášení o bezinfekčnosti dítěte. Zřizovatelé musí vyřešit situaci ohledně rozestupů a nošení roušek v místech, kde se bude setkávat více dětí. Jednotlivé skupiny dětí by se mezi sebou neměly mísit v průběhu různých aktivit ani při stravování.

Tábory jsou pro děti prospěšné

Podle Ondřeje Turka, vedoucího oddílu Poutníci, který pořádá mimo jiné tábory pro děti, budou letos ve výhodě menší tábory o pár desítkách účastníků. „Čím větší akce, tím se riziko nákazy zvyšuje, a to nejen během příjezdu, ale také v průběhu pobytového tábora,“ vysvětluje. Poukazuje na to, že problém může nastat například při zásobování tábora. V případě zjištění nákazy u jediného člena bude nutné celý tábor uzavřít. „Pravděpodobně by krajská hygienická stanice v takovém případě nařídila všem účastníkům podstoupení čtrnáctidenního karanténního opatření,“ dodává.

Zmiňuje, že řada pořadatelů bude muset adaptovat program různými omezeními. „Například nebude den rodičů, musíme upravit trasy výletů nebo transformovat putovní tábory, které nejsou zatím doporučené, do pobytové podoby,“ vysvětluje Ondřej. Podle něho budou mít pořadatelé táborů velký zájem na tom, aby vše proběhlo bezpečně. Jde o zdraví dětí, personálu i celkovou reputaci organizací. „Poslat děti na tábor v přírodě je dobrá volba. Jde o izolované skupiny na čerstvém vzduchu s dostatečnou pohybovou aktivitou. Co víc si imunita člověka a jeho psychické zdraví po několikaměsíčním sociálním distancování a absencí kamarádů může přát,“ uzavírá Ondřej.

O letních táborech diskutujete také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Rušíte letní tábory v souvislosti s pandemií?

15.4.20 14:37
22

Letní tábory a koronavir

22.3.20 16:47
8

Pošlete v létě své dítě na tábor?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...