Těhotenství v době koronavirové: Neseďte doma a vraťte se do normálního života, radí lékař

U nás na eMiminu jsme vám před časem dali možnost zeptat se odborníka na otázky, které se týkají těhotenství v době koronaviru. Nyní na ně odpovídá přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava, doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, který je odborným garantem společnosti Loono.

* Těhotenství v době koronaviru: Hrozí komplikace? Zdroj: Profimedia.cz.

Porod v roušce – je to vždy nutné? A co když má žena problém v roušce dýchat? Může jí to i nějak uškodit?

Porod v roušce je téma, na které padlo v době koronačasu snad nejvíce dotazů. Je nutné si uvědomit, že smyslem všech opatření bylo, aby nedošlo k nakažení personálu ze strany rodičky a naopak. Nakažení lékařů by mohlo vést k nařízení povinné karantény a uzavření celého oddělení. Tak se to například stalo v březnu v porodnici ve Frýdku-Místku, která zavřela celý provoz na 14 dnů.

Při porodu je kontakt zdravotníka a rodičky dlouhodobý, velmi těsný a zároveň se při dýchání a tlačení šíří mnoho kapének. Riziko nákazy je obrovské. Většina žen si neuměla představit porod s rouškou, ale řada z nich to zvládla a za to mají můj obdiv. Samozřejmě, co si budeme povídat, mnoho žen si tu roušku sundalo a nasadilo si ji jen v přítomnosti porodní asistentky. Zdravotník je samozřejmě povinen se chránit, k dispozici má roušky, masky, ochranné štíty, brýle, rukavice, obleky, respirátory.

Může si nechat těhotná žena napsat pracovní neschopnost pouze z obav kvůli koronaviru? I když má těhotenství v pořádku, jen nechce „mezi lidi"?

Takovou paušální radu nelze udělit. Zavánělo by to zneužíváním systému. Skutečností ovšem je, že vůči těhotným jsou pravidla udělování pracovní neschopnosti poměrně benevolentní. Je taky nutné si připomenout, že těhotná má právo na pracovněprávní ochranu, která mimo jiné spočívá v tom, že by měla být přeřazena na nízkorizikovou práci. Týká se to nočních směn, těžké fyzické práce, práce v rizikovém prostředí apod.

Jak by probíhala léčba a porod, kdyby žena onemocněla koronavirem na konci těhotenství?

Záleží na projevech. V ČR bylo všehovšudy méně než 20 těhotných žen s Covid-19 a v podstatě všechny měly jen velmi lehký průběh. Některé z nich byly dokonce diagnostikovány náhodně při plošném vyšetřování v některých porodnicích a neměly vůbec žádné příznaky. To znamená, že léčba u většiny není nutná. Pokud by byla těhotná s těžkými projevy, pak by léčba probíhala standardně jako u jiných pacientů, jen by se ještě navíc musela řešit otázka porodu. Zda počkat nebo zda ukončit těhotenství. Tento scénář je naštěstí extrémně nepravděpodobný.

Těhotné ženy mají pocit, že na ně nikdo nebere příliš ohled, jako je tomu například u seniorů. Je pravda, že nejsou rizikovou skupinou?

Nemyslím si, že by na těhotné ženy nikdo nebral ohled. To spíše média to trochu přehnala tím, že nás denně zásobovala počty nakažených, nemocných, různými katastrofickými scénáři ze zahraničí a většinu národa tím značně vyděsila. Seniory a těhotné ženy asi nejvíce. Co už ale téměř nikdo neřešil, bylo, že skoro všichni pacienti s těžkým průběhem byli starší, nemocní, obézní lidé, častěji muži, tzn. přesný opak těhotných žen. Mnoho těhotných bylo také zneklidněno tím, že v porodnici budou samy. Byli jsme jednou z mála zemí, kde došlo k plošnému zákazů otců, nebo jiné doprovodné osoby u porodu.

Ještě poraďte, jak se i v této době udržet psychicky v pohodě, a přitom sebe a dítě maximálně chránit?

Důležité je vrátit se k normálnímu rytmu života. Samozřejmě při dodržování hygienických pravidel. Nelze sedět doma, sociálně se izolovat a čekat, až to celé přejde. Ono tady ten virus bude s námi ještě nějakou dobu. Stejně jako jsou s námi jiné nemoci, např. chřipka, kvůli kterým taková panika mezi těhotnými nevzniká.

Těhotenství a porod v době koronaviru rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Zákaz otce u porodu - koronavirus

inkakřivák
9.4.20 07:47 
382

Těhotenství a Koronavirus, pojďme se uklidnit.

EvieK
26.3.20 12:20 
64

Přečtěte si také článek Koronavirus v těhotenství a po porodu: Rizika nákazy dítěte jsou nízká, říká lékařka, které se můžete ptát i vy.

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...