Těhotenství v době korony: Čeho se těhotné ženy nejvíce obávají a jaká jsou fakta?

Obavy z koronaviru a strach o zdraví nenarozeného miminka je téma, které řeší v současné době snad každá těhotná žena. Jaká rizika covid přináší budoucím maminkám a jejich dětem, jak se chránit a s čím si raději „nelámat“ hlavu? Hledáme odpovědi na vaše nejčastější otázky.

Těhotenství v době korony: Čeho se těhotné ženy nejvíce obávají a jaká jsou fakta? Jak zvládnout těhotenství a porod v době koronaviru? Zdroj: Profimedia

Jak může virus ovlivnit zdraví miminka?

Podle gynekologa Marka Frühwalda z ABClinic zatím není příliš mnoho důkazů o tom, jaký vliv může mít virus na plod. „Z vlastní praxe mohu jen potvrdit, že těhotné mají tak jako ostatní část populace mírné nebo středně těžké příznaky podobné nachlazení nebo chřipce. Závažnější průběh onemocnění se může vyskytnout u žen, které mají oslabený imunitní systém,“ upřesňuje gynekolog. Zejména „starší“ maminky, které mají nadváhu a nějaké přidružené chronické onemocnění, jako je například hypertenze a cukrovka, by se měly mít na pozoru. V důsledku změn v jejich těle a imunitním systému, mohou být náchylnější k infekci dýchacích cest.

Nastávající maminky také řeší, zda covid-19 v raném těhotenství může poškodit plod nebo způsobit dokonce i potrat. MUDr. Frühwald však uklidňuje, že nejsou zatím žádné důkazy, které by poukazovaly na zvýšené riziko potratu. „Nepředpokládá se ani to, že u infikované ženy může covid způsobit malformaci plodu,“ vysvětluje gynekolog. Dodává, že pokud se u těhotné potvrdí nákaza, měla by telefonicky kontaktovat nejen praktického lékaře, ale také svého gynekologa.

Prevence – stejná jako u všech ostatních

Těhotné ženy by se podle doporučení WHO měly chránit před onemocněním koronavirem podobně, jako v době chřipkové epidemie. Je potřeba co nejvíce posilovat imunitní systém, to znamená zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Důležité je časté mytí rukou a v kabelce by neměla chybět dezinfekce, ať už se chystáte kamkoliv.

Je vhodné dbát také na rozestupy, nosit roušku a vyhnout se dotyku očí, nosu a úst na veřejných místech. Pokud se objeví kašel, horečka nebo potíže s dýcháním, je třeba neprodleně kontaktovat telefonicky lékaře, který poradí, co dál. WHO doporučuje, aby těhotné ženy byly při testování upřednostněny.

Těhotné s covidem mohou rodit přirozeně i sekcí

Kronavirus není indikací k císařskému řezu. Těhotné ženy, které mají podezření na covid-19, mohou rodit spontánně, pokud je vše v pořádku. Podle WHO by měli lékaři k sekci přistupovat pouze tehdy, je-li to nutné s ohledem na zdraví matky a dítěte.

Pokud vás čeká císařský řez, je testování pomocí PCR testu povinné. V případě, že test vyjde pozitivní, dostane těhotná žena v nemocnici samostatný pokoj a specializovanou péči. Dnes už jsou naštěstí porodnice připraveny i na tuto variantu. Bonding po porodu je samozřejmostí také u rodiček, které se potýkají s nákazou nového typu koronaviru. Nastávající maminky se tak nemusí obávat, že přijdou o první kontakt se svým miminkem. Světová zdravotnická organizace vyvrací obavy infikovaných rodiček. Stejně jako ostatní ženy mohou zůstat ve stejné místnosti a kojit své dítě, samozřejmě při dodržení zvýšených hygienických opatření.

Jak zvládnout porod, pokud budete mít pozitivní test na covid-19? Zdroj: ProfimediaJak zvládnout porod, pokud budete mít pozitivní test na covid-19? Zdroj: Profimedia

Otec u porodu ano, u vyšetření ne

Porodnice v současné době umožňují rodičkám otce u porodu. Podmínkou je, že osoba, která rodičku doprovází, nesmí být nemocná a musí mít po celou dobu roušku. Rodící ženu může místo partnera doprovodit i jiný blízký člověk žijící ve společné domácnosti.
Zatímco u porodu může mít rodička partnera sebou, v případě prenatálních poraden či předporodních kurzů je doprovod zakázaný. Těhotné ženy tak musí absolvovat důležitá ultrazvuková vyšetření samy.

Od konce září platí také ve většině českých porodnic zákaz návštěv. Ženy, které jsou pozitivní na covid-19, jsou propuštěny do domácí karantény po 48 hodinách. Pokud to tedy zdravotní stav matky a dítěte dovolí. I přes zákaz návštěv může zůstat otec dítěte po porodu s rodičkou a dítětem na nadstandardním pokoji. Podmínkou je, že pokoj po celou dobu pobytu neopustí.

Přečtěte si také: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19»

Mateřským mlékem se virus nepřenáší

Podle Světové zdravotnické organizace dosud nebyl aktivní virus nalezen ve vzorcích tekutiny v děloze ani v mateřském mléku. Lze tak soudit, že virus se z matky k nenarozenému dítěti nedostane. Podle WHO ale dosud není dostatek podložených informací, protože nový typ koronaviru existuje relativně krátce.

Novopečené maminky by se neměly bát kojit své dítě, i když budou pozitivní, protože díky mateřskému mléku získává dítě protilátky. Je ale vhodné minimalizovat riziko nákazy u dítěte. Stačí se držet jednoduchých opatření v podobě častého mytí rukou a nošení roušky. I kdyby se miminko náhodou nakazilo, dosud platí, že naprostá většina malých dětí má téměř bezpříznakový průběh onemocnění.

Zatím není jasné, zda je vakcína pro těhotné ženy bez rizika. Zdroj: ProfimediaZatím není jasné, zda je vakcína pro těhotné ženy bez rizika. Zdroj: Profimedia

Větší úmrtnost u těhotných kvůli koronaviru

Americká vládní agentura Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí provedla studii, která zkoumala riziko úmrtí těhotných žen pozitivních na covid-19. Z výsledků vyplynulo, že gravidní ženy vykazují 1,7krát vyšší pravděpodobnost úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru. Výzkum také ukazuje, že pokud žena v těhotenství prodělá nákazu, může mít mírně zvýšené riziko předčasného porodu (12,9 % oproti 10,2 % v celkové populaci).

WHO upozorňuje, že těhotné ženy s těžkým průběhem nemoci mají vyšší riziko přijetí na JIP než netěhotné. Covid-19 má ale u většiny gravidních žen mírný průběh a řada z nich je dokonce bez příznaků.

Bude očkování proti covid-19 bezpečné pro těhotné?

S příchodem vakcíny si stále více těhotných žen klade také tuto otázku. V současné době ale není ověřené, zda je očkování bezpečné pro těhotné ženy. Proto jsou stejně jako děti z testování vakcín zatím vyloučeny. Testy vakcíny u gravidních žen zvažují od příštího roku společnosti Johnson & Johnson, Moderna i Pfizer.

Můžete si přečíst: V Brně porodila žena s těžkým průběhem koronaviru. Lékaři miminko zachránili »

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
16
15.1.21 15:45

@kacz Misto, abyste si o tom neco precetla, tak tady radsi z druhych delate blbce.
Je na kazdem, jestli si diskuse pod clankem vubec chce cist. Nechapu, jak si z pozice neodbornika vubec muzete dovolit nekoho peskovat. Sdilet informace o moznych rizicich neznamena nekoho desit, ale upozornit jej na potrebu opatrnosti. Sdilene clanky jsou myslim dobrym podkladem k tomu, aby si kazdy sam vyhodnotil, jak s temito informacemi nakladat. Napriklad primar v clanku z denikuN, ktery je nize prilozen, v nem rika, ze tehotne zeny s COVID by mely byt sledovany v nemocnici a ne u gynekologa. Nerika to, aby strasil, ale aby predesel komplikacim. Jednou z nich je i opravnena obava z moznosti vetsiho vyskytu tromboz spojenych s COVID, ktere seale daji resit podanim leku.
Ono je totiz vzdy lepsi o problemech vedet a predchazet. jim. Nechte tedy na druhych, kterych se problem tyka, jak s novou informaci nalozi. Me rozhovor s primarem pomohl. Vim, ze kdybych nahodou onemocnela, mam jit radeji na vysetreni do porodnice, protoze jsou duvody k tomu byt opatrna (ne vystrasena).

Příspěvek upraven 15.01.21 v 15:48

 • Zmínit
 • Nahlásit
514
14.1.21 07:02

@kacz proboha, kde jsem přiložila odkaz, že jsou těhotné na pokraji smrti?? Prosím, už nekomentuj, tahle diskuze s tebou nemá absolutně žádný smysl. Někdo tu potřebnou kapacitu prostě nemá…
Jo a když už mluvíš o statistice nula nula prd, tak 400 případů ročně v ČR není nula nula prd, stát se to může i tobě a dokonce i bez Covidu. Život je občas tvrdej, se s tím smiř :palec:

P. S. Na procházky chodím, každý den, někdy i dokonce dvakrát, za každého počasí. Jedinej, kdo jančí, jsi ty, protože ses dozvěděla informace, které se ti nehodí do krámu a tak kolem sebe kopeš, znevažuješ zkušenosti jiných žen a probíhající výzkumy a patologické nálezy související z Covidem považuješ za nepodložené domněnky. Diskuze s takovým člověkem nemá smysl, nicméně mlčet o závažných věcech nebudu jenom aby ses ty a tobě podobné outlocitky náhodou necítili nekomfortně.

Příspěvek upraven 14.01.21 v 09:42

 • Zmínit
 • Nahlásit
7397
14.1.21 05:48

@Danuska89 to není tvrdá realita, to jsou max. neprokázané domněnky a jde mi o to, že tady plašíš, neoprávněně poučuješ a někoho to může vyděsit, to je vše. Komplikace mohou nastat vždycky, z různých důvodů. Tahle souvislost není prokázána, čili nech si své poznámky, přestaň jančit a zkus jít raději na procházku místo sázení dalších a dalších odkazů na téma, jak jsou těhotné s covidem pomalu na pokraji smrti. Je mi líto, že jsi přišla o dítě, ale pravděpodobnost, že se to stane někomu dalšímu, je asi tak nula nula nic.

Příspěvek upraven 14.01.21 v 05:54

 • Zmínit
 • Nahlásit
514
13.1.21 20:05

@kacz Chápeš vůbec tvrzení, co ti docentka řekla? Souvislost nebyla sice prokázána, ale tím pádem ti i řekla, že ani vyvrácena. Takže ti neřekla nic o tom, že souvislost neexistuje. Ona ti vesměs ani nemohla nic jiného říct, protože ta souvislost mezi trombózou a covidem je stále předmětem výzkumu, co si pamatuji, tak nějak to souvisí s hormonem estrogenem - proto to ovlivňuje těhotné a také uživatelky hormonální antikoncepce. (Viz zde: https://www.sciencedaily.com/…29114821.htm) To za prvé. Za druhé, u zdroje jsi nebyla - s patology, co viděli ty placenty jsi nemluvila a zřejmě jsi ani neotevřela ani jeden z těch článků, co jsem ti sem dala (zejména ty zahraniční zdroje). Za třetí, opravdu je hloupé zpochybňovat tvrzení matky, co přišla o dítě. Její identitu nebudu odhalovat. Víš, o takových věcech jako je příčina smrti vlastního dítěte se běžně nemystifikuje a to ani na anonymních podpůrných fórech. Za čtvrté. O co ti vůbec jde? Chceš poplácat po zádech, že se nic neděje a falešně uklidnit, že když chytneš Covid, nemůže se ti nic stát? Nehodí se ti tvrdá realita do krámu? Radím ti, dospěj. Jinak to budeš mít v životě těžký. Ale přesto ti ramínko poplácám - máš miniheparin, lepší prevenci už snad mít nemůžeš.

A poslední věc, co dodám. Jsem taky těhotná, ale já už jsem o jedno zdravé dítě ve vysokém stupni těhotenství přišla a to přes to, že mi paní docentka tvrdila, že se mému synovi nemůže nic stát, maximálně se narodí dřív. Takže vím, co to je a jak se někdy vyplatí slepě důvěřovat lékařům. Jsme v situaci, jaké jsme, takže hledám informace, nezavírám oči před realitou a nehodlám se falešně uklidňovat, že pokud chytnu Covid, bude stačit paracetamol a nohy ve fuseklích. Protože evidentně někdy fakt nestačí a já chci vědět, co můžu maximálně udělat proto, aby moje dítě připadnou nákazu neodneslo.

Příspěvek upraven 13.01.21 v 21:23

 • Zmínit
 • Nahlásit
7397
13.1.21 19:06

@Danuska89 tenhle článek je i faktech a tvrzení anonymního nicku v diskuzi nejsou fakta. Byla jsem dnes shodou okolností v trombo-poradně. Ta docentka, ke které chodím, je jedna z největších kapacit v oboru v ČR. Jasně se vyjádřila, že souvislost není prokázána. Že příhody tromboz v těhotenství se bohužel dějí a dít budou. Radši se ptám u zdroje, než abych šířila paniku na základě tvrzení nejasného původu :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5936
13.1.21 16:59

@kacz Znas tu scenku z jednoho filmu, Vasi “nevhodny vyraz” jsem taky nevidel a verim, ze ji mate?
Vazne si myslis, ze by nekdo v uzavrene skupince, kde jsou mozna stovky matek po fatalni ztrate ditete po 20tt si toto vymyslel? Nikdo si neumi predstavit, jak takovym zenam je, fakt nemaji naladu si neco nalhavat do kapsy.
Dle meho nazoru jsi velmi hloupa.

 • Zmínit
 • Nahlásit
514
13.1.21 16:27

@kacz počkej, opravdu si myslíš, že si někdo jen tak z plezíru bude vymýšlet a podávat tak citlivé informace na takové téma, jako je smrt vlastního dítěte a následné rozhovory s patologem? Ve skupině matek, které přišly o dítě, kde by se nikdo nechtěl ocitnout ani v nejhorším snu? Jsi normální? To, co se stalo dotyčné, je vypozorovaný jev, že Covid ohrožuje dítě skrze možné tvorby trombů v placentě. Ale víš co, už raději nepiš, tvoje poznámky jsou opravdu hloupé. Místo toho si raději zjisti fakta a dovzdělej se, ty jedna paní povídala…

https://news.wttw.com/…nta-injuries

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32441303/

https://denikn.cz/…rika-primar/

https://www.novinky.cz/…die-40325119

 • Zmínit
 • Nahlásit
7397
13.1.21 15:27

@Danuska89 no počkej, že je někdo v soukromé skupince na emiminu, to fakt neberu, jako že ji znám :) to je zase jen jedna paní povídala :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
514
12.1.21 22:33

@kacz u nás v soukromé skupince je jedna, které bylo jako Covid pozitivní řečeno, že má ležet a brát panadol. Po několika dnech si všimla slábnoucích pohybů, dítě nakonec zemřelo. Pitva prokázala placentu kompletně ucpanou tromby. Lékařka jí řekla, že to má souvislost s Covidem a těchto případů je čím dál víc. (Nedávno byl i publikovaný článek v HN) V mezinárodní skupině matek po tragických ztrátách dětí byly identické případy již na jaře. Nedávno zde byla další diskuze, holčina si stěžovala, že mají v rodině Covid, ji je čím dal tím víc zle. V porodnici a gynekolog ji řekli, ze ma ležet doma a čekat na kontrakce. A taky od kamarádky lékařky vím, že její kolegyně, které jsou těhotné a dělají s Covid pozitivními, si píchají miniheparin preventivně. Prodělat Covid sice neznamená placentu zacpanou krevními sraženinami, nicméně riziko tam je, a mělo by se k tomu tedy adekvátně přistupovat.

Absolutně mě nezajímá, kolik ty znáš nebo neznáš Covid pozitivních těhotných, já přišla o dítě těsně před koronakrizí a díky tomu od začátku vím, že je vysledováno vyšší riziko trombóz, které nohou vzniknout v důsledku Covidu, nemluví se o tom, ale mělo by. A proto doufám, že nám brzy na toto téma začnou být podávány nějaké informace, ať další děti neumírají zbytečně.

Příspěvek upraven 12.01.21 v 22:59

 • Zmínit
 • Nahlásit
7397
12.1.21 22:17

@Danuska89 kolik znáš těhotných s koronavirem? Já ani jednu, takže těžko soudit, co jim lékař říká nebo neříká.

 • Zmínit
 • Nahlásit
213
12.1.21 21:20

Mě tedy trochu děsí, že mi nikdo nedělal vyšetření na tyto poruchy. V okolí vím o případu, kdy žena zemřela na masivní embolii asi 10 dní po porodu.Tomu se přece mohlo dát zabránit, ne? Asi se na to zeptám MUDr.

 • Zmínit
 • Nahlásit
514
12.1.21 20:59

@Psylocke preventivně. Všechny mutace mám otesované, mám akorát 2 lehké, které nejsou problém, ale já jsem po jedné tragické ztrátě (v 8. měsíci) a parciální mole, takže mi doktor dal Clexan automaticky, ať jsme kryti z hematologického hlediska (navíc má i imunologické benefity) a nepokoušíme další blbou náhodu ve stylu hematomů nebo cucků v placentě či pupečníku, jedna tragická ztráta a smůla bohužel člověka neochrání před další. A přeci jen psychické zdraví má člověk jen jedno. O to víc jsem ráda, že ho mám v této době, kdy souvislost mezi Covidem a tromby v placentě byla xkrát pozorována. Tady nejde o to, že to je jen u žen, co mají nějakou mutaci, samotné těhotenství je trombofilní stav a cokoli k dalšího k tomu pak exponenciálně riziko zvyšuje. Právě proto nechápu, že se řeší, že tatínci nemůžou k porodu, přitom je tady prostor pro mnohem podstatější a důležitější problémy související s Covidem a těhotnými. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
213
12.1.21 20:20

Chtěla jsem se zeptat, jestli vám lékař nasadil medikaci jen proto, že už jste nějakou trombofilní mutaci měly prokázanou nebo vám na to dělali i nějaká další vyšetření? Mě se jen zeptali, jestli jsem s tím někdy měla problémy, ale jinak nic.

 • Zmínit
 • Nahlásit
514
12.1.21 16:06

@kacz Samotné těhotenství je „trombofilní stav“, riziko je zvýšené u všech, nikoli pouze u těch, co mají prokázanou trombofilní mutaci. Sama mám léky na ředění krve v těhotenství, ale nevšimla jsem si, že by se pozitivně diagnostikovaným s Covid miniheparin dával jako prevence, byť i jen dočasně. Přitom souvislost tam zřejmě je. Naopak jsem se setkala s přístupem „ležte a berte panadol“ a dopadlo to tragicky, ale o tom se nemluví…

Příspěvek upraven 12.01.21 v 16:14

 • Zmínit
 • Nahlásit
7397
12.1.21 14:36

@Danuska89 to se ale děje i mimo covid, zvlášť u žen, které mají sklony k trombózám… však také mnoho těhotných užívá léky na ředění krve. Já už jedu s injekcemi 2. těhotenství.

 • Zmínit
 • Nahlásit
514
12.1.21 12:30

V souvislosti s Covidem a těhotenstvím by mě spíš než přítomnost či nepřítomnost tatínků u porodu zajímaly ty případy ucpaných placent a pupečníků tromby, což si myslím, že je v současné době daleko podstatější problém. O takových případech zahraniční média psala již v jarní vlně, tady se prakticky mlčí.

https://www. webmd. com/lung/news/20200527/clotting-tied-to-covid-19-may-harm-the-placenta#1

Příspěvek upraven 12.01.21 v 12:31

 • Zmínit
 • Nahlásit
857
12.1.21 11:59

Zákaz návštěv sice je, ale otec je zákonný zástupce dítěte a ty jsou ve výjimkách, takže otec za svým dítětem může.

 • Zmínit
 • Nahlásit