Obavy z koronaviru a strach o zdraví nenarozeného miminka je téma, které řeší v současné době snad každá těhotná žena. Jaká rizika covid přináší budoucím maminkám a jejich dětem, jak se chránit a s čím si raději „nelámat“ hlavu? Hledáme odpovědi na vaše nejčastější otázky.

Jak může virus ovlivnit zdraví miminka?
Podle gynekologa Marka Frühwalda z ABClinic zatím není příliš mnoho důkazů o tom, jaký vliv může mít virus na plod. „Z vlastní praxe mohu jen potvrdit, že těhotné mají tak jako ostatní část populace mírné nebo středně těžké příznaky podobné nachlazení nebo chřipce. Závažnější průběh onemocnění se může vyskytnout u žen, které mají oslabený imunitní systém,“ upřesňuje gynekolog. Zejména „starší“ maminky, které mají nadváhu a nějaké přidružené chronické onemocnění, jako je například hypertenze a cukrovka, by se měly mít na pozoru. V důsledku změn v jejich těle a imunitním systému, mohou být náchylnější k infekci dýchacích cest.
Nastávající maminky také řeší, zda covid-19 v raném těhotenství může poškodit plod nebo způsobit dokonce i potrat. MUDr. Frühwald však uklidňuje, že nejsou zatím žádné důkazy, které by poukazovaly na zvýšené riziko potratu. „Nepředpokládá se ani to, že u infikované ženy může covid způsobit malformaci plodu,“ vysvětluje gynekolog. Dodává, že pokud se u těhotné potvrdí nákaza, měla by telefonicky kontaktovat nejen praktického lékaře, ale také svého gynekologa.
Prevence – stejná jako u všech ostatních
Těhotné ženy by se podle doporučení WHO měly chránit před onemocněním koronavirem podobně, jako v době chřipkové epidemie. Je potřeba co nejvíce posilovat imunitní systém, to znamená zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Důležité je časté mytí rukou a v kabelce by neměla chybět dezinfekce, ať už se chystáte kamkoliv.
Je vhodné dbát také na rozestupy, nosit roušku a vyhnout se dotyku očí, nosu a úst na veřejných místech. Pokud se objeví kašel, horečka nebo potíže s dýcháním, je třeba neprodleně kontaktovat telefonicky lékaře, který poradí, co dál. WHO doporučuje, aby těhotné ženy byly při testování upřednostněny.
Těhotné s covidem mohou rodit přirozeně i sekcí
Kronavirus není indikací k císařskému řezu. Těhotné ženy, které mají podezření na covid-19, mohou rodit spontánně, pokud je vše v pořádku. Podle WHO by měli lékaři k sekci přistupovat pouze tehdy, je-li to nutné s ohledem na zdraví matky a dítěte.
Pokud vás čeká císařský řez, je testování pomocí PCR testu povinné. V případě, že test vyjde pozitivní, dostane těhotná žena v nemocnici samostatný pokoj a specializovanou péči. Dnes už jsou naštěstí porodnice připraveny i na tuto variantu. Bonding po porodu je samozřejmostí také u rodiček, které se potýkají s nákazou nového typu koronaviru. Nastávající maminky se tak nemusí obávat, že přijdou o první kontakt se svým miminkem. Světová zdravotnická organizace vyvrací obavy infikovaných rodiček. Stejně jako ostatní ženy mohou zůstat ve stejné místnosti a kojit své dítě, samozřejmě při dodržení zvýšených hygienických opatření.

Otec u porodu ano, u vyšetření ne
Porodnice v současné době umožňují rodičkám otce u porodu.
Podmínkou je, že osoba, která rodičku doprovází, nesmí být nemocná a
musí mít po celou dobu roušku. Rodící ženu může místo partnera
doprovodit i jiný blízký člověk žijící ve společné domácnosti.
Zatímco u porodu může mít rodička partnera sebou, v případě
prenatálních poraden či předporodních kurzů je doprovod zakázaný.
Těhotné ženy tak musí absolvovat důležitá ultrazvuková
vyšetření samy.
Od konce září platí také ve většině českých porodnic zákaz návštěv. Ženy, které jsou pozitivní na covid-19, jsou propuštěny do domácí karantény po 48 hodinách. Pokud to tedy zdravotní stav matky a dítěte dovolí. I přes zákaz návštěv může zůstat otec dítěte po porodu s rodičkou a dítětem na nadstandardním pokoji. Podmínkou je, že pokoj po celou dobu pobytu neopustí.
Přečtěte si také: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19»
Mateřským mlékem se virus nepřenáší
Podle Světové zdravotnické organizace dosud nebyl aktivní virus nalezen ve vzorcích tekutiny v děloze ani v mateřském mléku. Lze tak soudit, že virus se z matky k nenarozenému dítěti nedostane. Podle WHO ale dosud není dostatek podložených informací, protože nový typ koronaviru existuje relativně krátce.
Novopečené maminky by se neměly bát kojit své dítě, i když budou pozitivní, protože díky mateřskému mléku získává dítě protilátky. Je ale vhodné minimalizovat riziko nákazy u dítěte. Stačí se držet jednoduchých opatření v podobě častého mytí rukou a nošení roušky. I kdyby se miminko náhodou nakazilo, dosud platí, že naprostá většina malých dětí má téměř bezpříznakový průběh onemocnění.

Větší úmrtnost u těhotných kvůli koronaviru
Americká vládní agentura Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí provedla studii, která zkoumala riziko úmrtí těhotných žen pozitivních na covid-19. Z výsledků vyplynulo, že gravidní ženy vykazují 1,7krát vyšší pravděpodobnost úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru. Výzkum také ukazuje, že pokud žena v těhotenství prodělá nákazu, může mít mírně zvýšené riziko předčasného porodu (12,9 % oproti 10,2 % v celkové populaci).
WHO upozorňuje, že těhotné ženy s těžkým průběhem nemoci mají vyšší riziko přijetí na JIP než netěhotné. Covid-19 má ale u většiny gravidních žen mírný průběh a řada z nich je dokonce bez příznaků.
Bude očkování proti covid-19 bezpečné pro těhotné?
S příchodem vakcíny si stále více těhotných žen klade také tuto otázku. V současné době ale není ověřené, zda je očkování bezpečné pro těhotné ženy. Proto jsou stejně jako děti z testování vakcín zatím vyloučeny. Testy vakcíny u gravidních žen zvažují od příštího roku společnosti Johnson & Johnson, Moderna i Pfizer.
Můžete si přečíst: V Brně porodila žena s těžkým průběhem koronaviru. Lékaři miminko zachránili »