Tip na výlet: Liberec a okolí

Tentokrát zveme na výlet do Liberce. Projeďte se vlakem, vyjeďte lanovkou na Ještěd a odpočiňte si v akvaparku. Vše stihnete za jeden den, ale doporučujeme zůstat alespoň dvě noci.

Tip na výlet: Liberec a okolí Ještěd – dominanta libereckého kraje.

Výchozím bodem pro výlety může být například nedaleké Kryštofovo údolí, kde najdete velké množství ubytování. Vedou odtud turistické stezky a stojí tu obrovský železniční viadukt, který je 230 metrů dlouhý a 29 metrů vysoký.

Vlak po něm jezdí z České Lípy do Liberce.

Překrásný železniční viadukt v Kryštofově údolí.Překrásný železniční viadukt v Kryštofově údolí.

Na Ještěd lanovkou

Ještěd leží přímo v Liberci a v tuhle dobu se na něm stále lyžuje. Jeho vrchol je specifický vysokým televizním vysílačem, ve kterém můžete zajít do restaurace na kávu nebo oběd. Vysílač funguje i jako designový hotel a spát v něm je jistě zvláštní zážitek.

Lanovka jezdí denně kromě pondělí každou půlhodinu. Když bude krásné počasí, nabídne vám Ještěd výhled do širokého okolí. Dolů pak můžete sejít po některé z turistických stezek.

Ještěd je ve výšce 1012 metrů n.m – změna počasí je tu rychlá.Ještěd je ve výšce 1012 metrů n.m – změna počasí je tu rychlá.

Zoo nebo botanická zahrada

Věděli jste, že liberecká zoo je nejstarší v České republice? Objevíte tu velké množství různých zvířat, exotické ary, tučňáky i pavilon s mnoha šelmami.

Hned vedle zoo je botanická zahrada, opět nejstarší. I v zimě má co nabídnout díky svým obrovským skleníkům, v nichž zrovna kvetou vzácné orchideje. Nakupte si nové květiny jako suvenýry domů – třeba kaktusy nebo masožravé rostliny.

V liberecké zoo se dětem bude líbit.V liberecké zoo se dětem bude líbit.

Zábavní park

Centrum Babylon je ideální útočiště pro deštivé dny. Buď se půjdete vykoupat do akvaparku, prohřát do saunového světa, nebo se zabavíte v IQlandii a lunaparku. Užijete si tu od rána do večera.

Další tipy v Liberci a okolí

 • Během jarních (i letních prázdnin) se konají v Železném Brodu tradiční sklářské čtvrtky. Zde můžete nahlédnout pod pokličku sklářského řemesla, něco si vytvořit nebo koupit.
 • Skalní hrad Jezdec je nádherné výletní místo na sever od Liberce. Monumentální kameny se ukrývají uprostřed lesa a poskytnou vám výhled do krajiny.

Hledáte další tipy do Liberce a okolí? Inspirujte se

Kam se na výlet chystáte vy? Napište nám svůj tip.

Autor:

Máma, markeťačka, blogerka… píše, tvoří a ráda propojuje lidi. Ve volném čase cestuje, maluje a píše o tom blog DIY projekty. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1007
21.3.19 09:55

@dedrichov Je ve Vodárenské věži na Letné – viz fotka. Přístupné středa/čtvrtek od 14 do 18, pá/so/ne od 10 do 18. :) Už jsme si tam vybrali Růženku. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3791
20.3.19 19:32

@ivabozi
co to je za výstavu?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
20.3.19 13:42

@dedrichov Myslím, že se to zlepšuje a lidi už raději jdou na piknik do zeleného parku, než do zábavních parků. Asi záleží jak kdo, to je individuální. Sama jsem spíš pro nekomerční věci, na druhou stranu si ráda občas ukousnu i toho konzumu. :) Dnes jdeme s dětmi na výstavu rozhleden, co se v loňském roce u nás otevřely, tak věřím, že si kluci vyberou některou na příští výlet. :srdce: Krásný den, Iva

 • Zmínit
 • Nahlásit
3791
20.3.19 10:30

@solip
Jé Ferďák, to mi srdce zase zaplesalo. Právěže, když Liberec, tak většina lidí čučí v těch parcích a přitom je tolik nádherných míst po okolí. Už bych zase vyrazila na Viničnou a na vodopády, Krásnou Máří atdatd Libverdu a okolí ani nezmiňuji.
Dnes lidi, aby někam šli, potřebují tunu „zábavy“ a moderní hřiště.

 • Zmínit
 • Nahlásit
713
19.3.19 21:00

Jako mistni naprosto souhlasim s @PenelopaW a @dedrichov. Babylon ma to nejlepsi davno za sebou, teda alespon aquapark a lunapark, vse omsele, opryskane, spinave. A jeste k tomu predrazene. Ale abych nepsala jen kritiku, IQ park je opravdu skvely, se synem jsem tam poprve byla, kdyz mu bylo asi rok a pul a bavil se, stejne jako desetileta neter, takze vyziti pro male i velke :dance: Jen to jidlo tam opravdu chybi, my jsme tam vzdy stravili minimalne tri hodiny.
Do Dinoparku mame permici, ten muj syn naprosto zboznuje.
ZOO je nejstarsi a taky podle toho vypada, vybehy jsou malinkate, spinave, pres mech do nekterych uz vubec neni videt. Rezave zabradli a predrazene obcerstveni (za 0,5 l lahvicku Fanty jsem platila 48 Kc). Slavni bili tygri jsou ve vybehu snad 3×4 metry… Hruza :nevim: Ale botanicka je moc hezka.
Jizerky jsou nadherne v zime i v lete. Take muzu doporucit ubytovani, a to na Ferdinandove, coz je cca ctvrt hodinky autem od Smedavy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16525
19.3.19 01:11

Byli jsme tam vloni. Manžela s dcerkou jsem poslala do Babylonu, já jsem vyrazila s miminem do botanické zahrady. To byla paráááda! Tři hodiny jsem tam měla jen sama pro sebe, mohla jsem si prohlídnout každou kytku dvakrát a nikdo, opravdu nikdo, mi tam neremcal, že ho bolí nožičky, že těch kytek je moc a proč si musím prohlížet každý netřesk zvlášť. :mrgreen: Liberec a okolí miluju, je to tam na týden, ne na dva dny…

 • Zmínit
 • Nahlásit
27136
18.3.19 13:07

@ivabozi
My jsme tam byli vloni. Hrozně to tam smrdělo jakože chlorem, ale cedule všude včetně sprch upozorňovaly na to, že ten smrad není s přehnaného chlorování, ale z toho, že chlor reaguje na nemyté lidské tělo a vyrábí chloramin, který smrdí. Takže se máme dostatečně mýt. Vzhledem k tomu, že u nás v kryťáku to nesmrdí, tak na tom asi něco bude. Syn se v malém bazénku vyřádil dost, ale pořád tam pískal plavčík, že někdo někde dělá neplechu. Připadalo mi to tam tmavé a fakt omšelé.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
18.3.19 11:58

@ivabozi Tak až se budete do LBC opět chystat a potřebovali byste parking u tramvaje, dejte vědět ;-).

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
18.3.19 11:58

@dedrichov zmínila Královku u Bedřichova a ta za výlet stojí - je u ní nově i velikánské hřiště pro děti s různými prolejzačkami, houpačkami, klouzačkami, provazovými žebříky apod., syna jsme odtamtud nemohli dostat :-). V přízemí je pak nově zřízená restaurace - takový ten typ, kdy si člověk vezme tác a u pultu vybírá, ale výběr mají fakt obrovský a vaří dobře :-).

 • Zmínit
 • Nahlásit
3791
18.3.19 11:52

Mě baví více výlety takové ty přírodní, takže určitě přehrady: jak Harcov tak další: Jablonecká, souš, josefodolská, bedřichov, fojtka, Mlýnice atd. Zbožňuju rozhledny s historií, ano bývají omšelé, neboť tam stojí více než 100 let. Namátkou Štěpánka, Bramberk, Královka, Liberecká Výšina, Frýdlantská rozhledna (zde i rozsáhlý hrad a zámek), Černá Studnice, nebo třeba Smrk. Další v Jizerkách např. rašeliniště Čihada, osada Jizerka, desítky skalních vyhlídek: Smržovka, Paličník, Ořešník, Frýdlantské cimbuří, Polední kameny, Poledník, Holubník atd atd atd. Krásné a poutavé je i opomíjené Liberecké muzeum, přitom je to naprosto impozantní stavba. X dalších muzeí v okoních městech. Hrady, zámky z okolí cca 20 km: Hrubý Rohozec, Humprecht, Frýdlant, Sychrov, Lemberk, Frýdštejn, Vranov, Hrubá skála, Valdštejn.
Bobová dráha v LBC na Javorníku nebo pobíž v Janově n/N …
Prostě historie dýchá na každém kroku. Skoro.
No tak jsem se zase nechala unést, těch míst, kde se dá nádherně strávit den jsou stovky a není třeba se cpát do předražené podivnosti jménem babyon, ačkoliv svého času to bylo něco.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
18.3.19 11:35

@PenelopaW Penelopo, to je krásný :) Škoda, že jsem o vás nevěděla předem. Já byla v Liberci několikrát, s dětmi pak dvakrát, takže jsme toho tolik nestihli. :) Díky za tipy, určitě využijeme. :srdce: Krásný den, Iva

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
18.3.19 11:04

Liberec jako takový má docela pohledné centrum, nedaleko nemocnice je liberecká přehrada, kde se taky dá s dětmi vyblbnout + kousek od konečné tramvaje v Lidových sadech (nedaleko Zoo) je relativně nově obnovené lesní koupaliště, které lze v letních měsících využít.

Samotné okolí toho taky mraky nabízí, dost věcí je k vidění v Jizerských horách (ideální na pěší a cykloturistiku, byť v posledních letech je tam dost nával), Českém Ráji (poměrně blízko je Turnov, kde je taky venkovní aquapark), koupat se dá třeba v Hamru za Ještědem apod.

Pokud byste někdo plánoval výlet do Lbc, dejte vědět, mohu předat tipy na ubytování či kde se dobře najíst ;-).

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
18.3.19 11:01

Coby Liberečák se přiznám, že jsem v Babylonu nikdy nebyla. Co plavecký bazén prošel rekonstrukcí, tak myslím, že je tam vyžití i pro děti - kromě dvou tobogánů i jakási veliká skluzavka, bazének fakt pro prťata a menší bazén s maximální hloubkou asi 150 cm. Pak je tam divoká řeka, Kneipův chodníček (bo jak se to píše), výřivky, sauny apod. Co vím, kdo si chce spíše zaplavat než zablbnout, tak chodí do bazénu a ne do aquaparku :).

Jinak v centru Babylon je pro menší děti parádní IQ Park, za mne jedinou vadou byla uzavřená restaurace, takže když tam člověk plánuje delší pobyt (a že se to tam dá hodně protáhnout, protože děti to tam baví), tak doporučuji mít s sebou dostatek jídla. Naproti je pak IQLandia, ta je spíše pro starší, batolata bych tam asi úplně nevypouštěla, ale taky si tam mohou děti přijít na své + tam restaurace funguje :).

Na šaldově náměstí v OC Plaza je pak ještě Dinopark, tam jsme tedy ještě osobně nebyli, ale rodiny tam hodně jezdí.

Liberecká zoo má výhodu, že je malinká, takže se dá projít za hodinku. Souhlasím s těmi malými výběhy a omšelostí, bohužel je to dané tím, že je jedna z nejstarších, na kupu věcí nejsou peníze + jak je uzavřená zástavbou, tak nejde moc rozšiřovat… Co se týče nedaleké Botanické zahrady, tak jsem si myslela, že pro děti to bude nuda, ale 4letý syn se tam posledně docela vyřádil a líbilo se mu tam. Pořád jsme museli chodit koukat na vodopád a baobab :-D. Nevýhodou ZOO a Botanické je jen parkování - pokud člověk není líný, doporučuji zaparkovat u starého vchodu do ZOO a dojít dvě zastávky do kopečku pěšky, protože u nově postaveného vchodu parkoviště kapacitou absolutně nestačí, lidé parkují v přilehlých ulicích, a to je pro nás rezidenty peklo :-). Kdo by přijel do ZOO autem, tak ať dá vědět, můžeme na jeden den půjčit naše parkovací místo 3 minuty od ZOO ;-).

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
18.3.19 10:24

@dedrichov To určitě :) To bych mohla aplikovat na všechny lokality. Co doporučujete? :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1007
18.3.19 10:23

@Russet Tak to jsem netušila, že už je akvapark zbědovaný, příště taky vynecháme :) Byla jsem před pár lety i v plavečáku s dětskou skupinou a bylo to parádní :) Jinak vím, že zoo má své mouchy, ale nechtěla jsem to právě s tou pražskou srovnávat. I pro mě je Praha srdcovka a hlavně tu mají zvířata krásnější/prostornější výběhy. Určitě si zaslouží větší podporu. Mějte se krásně. Iva

 • Zmínit
 • Nahlásit
3791
18.3.19 08:38

Tak v Liberci a krásném okolí se dá zabavit asi tak na 2 roky, ne na 2 dny :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27136
18.3.19 01:10

Všechno super, jen prosím vynechte vodní část Babylonu. Ten už má dávno svoje zlatá léta za sebou. Mnohem lepší je klasický plavečák. A radši IQ park a IQ landii. ZOO mám ráda pro její menší rozlohu, s malým dítětem je lépe zdolatelná, ale proti Praze působí lehce ošuntěle. Lanovka na Ještěd potěší a dá se tam i přespat. Bez předchozí rezervace bych se o to nepokoušela. Vnitřek už lecos pamatuje, ale kdo se chce po výšlapu ohřát, dát si klobásu a vyfotit se u mimozemšťana, ten to nejspíš překousne.

 • Zmínit
 • Nahlásit