5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které plenky vám radost ze společných chvil nikdy nezkazí!

Chvilky strávené s miminkem jsou k nezaplacení. Zdroj: Canva Chvilky strávené s miminkem jsou k nezaplacení. Zdroj: Canva

1) Vstávat a cvičit!

Nejen králíci z klobouku vědí, že ranní rozcvička má smysl. I s malými dětmi lze vymyslet rituál v podobě lehké rozcvičky po probuzení. Pár cviků na začátku dne vám prospěje a zlepší vám náladu. Když si společně protáhnete tělo, miminko nacvičí koordinaci pohybů a vy se tak pomalu můžete začít vracet zpět do formy.

Zkusit můžete také zajímavý nový přístup ke cvičení s miminky, který spočívá v tom, že napodobujete pohyby vašeho zlatíčka. Nezdá se to, ale může to být pěkná makačka. Počkejte, až si miminko začne cucat palec u nohy!

Jakýkoli pohyb je pro děti zábava. Zdroj: CanvaJakýkoli pohyb je pro děti zábava. Zdroj: Canva

2) Tancuj, tancuj, vykrúcaj…

Tanečky a jiné srandičky vykouzlí úsměv na tváři vám i vašemu dítěti. Pohybu totiž není nikdy dost. Pusťte si hudbu a zažijte spolu plno legrace. Dítě rádo napodobuje svou mámu, nebude tedy těžké zahrát si na lektorku tance. A když je hezky, tancujte klidně i venku, na zahradě nebo hřišti – jestli vám nevadí trocha publika – vždyť dnes máme díky mobilům hudbu vždy v kapse. Čerstvý vzduch pak přínos pohybu ještě znásobí!

Prakticky od narození jsem dceři pouštěla písničky úměrně věku. Čiperkové, Fíha Tralala, Dáda Patrasová nebo písničky pro nejmenší na Youtube. Tancovala už na čtyřech. Do dnes spolu tancujeme, když hrají v rádiu písničku do skoku. A k něčemu to asi bylo, na první taneční soutěži byla, když jí byly 4 roky.

3) Lidé, čtěte! I nejmenším

Společné chvíle nad knihou jsou ty, na které se nezapomíná. Číst můžete kdykoliv během dne a nemusíte čekat na usínání.
Od předčítání je jen kousek k soukromému divadélku. Každé dítě miluje hlas své mámy. Když pak ještě ke čtení přidáte i jistou dávku umělecké interpretace a hlasovou modulací oživíte pohádkové postavy nebo zvířátka, dítko bude nadšené. A až přijde domů táta, udělejte z něj také herce a soukromé představení bude dokonalé!

Od narození říkám básničky, pohádky nebo zpívám. Teď jsme najely na Krtečka, malá bude mít za týden 4 měsíce a děsně se jí to líbí. Leží na břiše a kouká na obrázky.

Cítíte-li se na to, klidně si pohádkový příběh vymyslete. Vaše autorská pohádka bude vyprávěna dítěti přímo na míru a vy tak můžete přidat dokonce výchovný podtext. Kdo ví lépe, než maminka v roli vypravěče, jaké ponaučení má pohádka přímo pro jejího lumpíka přinést?

4) Cesta kolem světa

Dobrodružné objevování okolí je ta největší zábava pod sluncem. Pro ty nejmenší je výprava po domě, po zahradě, do parku nebo do lesa stejná, jako kdyby se vydávali obeplout svět. Hurá na okružní jízdu s odborným výkladem toho nejpovolanějšího – mámy. Vyprávějte mu o všem, co vidíte, buďte kreativní a zábavní.

A ještě jeden tip pro ty, kteří při přebalování plenky bojují s křikem, pláčem a vztekáním. Máte obrovskou šanci v rámci vaší dobrodružné výpravy „zneškodnit přebalovací pult“. Příběh o tom, jak vaše miminko přepere příšeru v podobě přebalováku, jistě s trochou fantazie vymyslíte.

Hrnce nemusí být v dětském světě jen pomůcka na vaření. Zdroj: CanvaHrnce nemusí být v dětském světě jen pomůcka na vaření. Zdroj: Canva

5) Opičí dráha pro paviánka

Když vezmete v úvahu věk a schopnosti svého dítka, dokážete nachystat perfektní překážkovou dráhu na zahradě nebo v bytě. Využít můžete vše, na co vám padne zrak. Polštáře, koberce, hračky, menší kusy nábytku, vybavení kuchyně (hrnce, vařečky, pokličky). Na zahradě pak strom, větev, záhonky, kameny… Malé děti jsou jako opičky – milují prolézání, oblézání, přebíhání, kličkování, šplhání, plazení. Jako máma dokážete odhadnout, co je pro dítě bezpečné. A pak už zábavě plné smíchu nic nebrání.

Více inspirace na to, jak si užít společné chvilky naleznete na stránkách Pampers Clubu.

Slovo odborníka: Aktivity s nejmenšími jsou důležité

„U malých dětí je důležitý rozvoj motorických schopností, protože motorika a řeč se vzájemně ovlivňují. A dokonce je známo, že neobratné děti mívají mnohem více nedostatků ve výslovnosti. Zábavným cvičením lze rozvíjet hybnost celého těla.“

„Hrubou motoriku můžete podpořit tím, že miminko polohujete, necháváte na bříšku i na boku a střídáte polohu na zádech. U větších dětí můžete vyzkoušet stání na jedné noze, přeskakování z nohy na nohu. Můžete i zapátrat v paměti, co jste sami dělali jako děti? Ano, skákat panáka baví naše ratolesti do dneška, dále také jezdit na tříkolce, chytat míč nebo si ho posílat po zemi.“

„Jemnou motoriku podpoří ťukání do stolu prstem, které napodobuje hraní na klavír a namotávání klubíčka vlny na prsty. U malého miminka využijte hračky, které se dají dobře uchopit, jsou členité zajímavým tvarem, šustí nebo vydávají různé zvuky,“ říká neonatoložka MUDr. Soňa Šuláková.

Diskusní kategorie Tvoříme a zpíváme s dětmi je pokladnicí nápadů aktivit s dětmi.

Pampers: Pohodlí během radostného pohybu s mámou

Superhrdina? Vaše batole! Zdroj: PampersSuperhrdina? Vaše batole! Zdroj: Pampers

Zásadní je kromě bezpečnosti také komfort miminka při jakékoliv aktivitě. V tom hraje roli i správně zvolená velikost plenky a její materiál. Právě pohyb dítěte je totiž plenkou velmi ovlivněn. Tanec, pohybové aktivity, cvičení, natož třeba prolézání opičí dráhy, na to vše potřebuje vaše miminko tu správnou plenku! Proto je třeba volit takovou, která udrží dítě nejen v suchu, ale také v dokonalém pohodlí.

Nejen pro vaši společnou zábavu jsou ideální plenkové kalhotky Pampers Pants. Mají totiž tři absorpční kanálky, které pomáhají rovnoměrně odvádět vlhkost a revolučním způsobem udržují děťátko v suchu. Díky širokému a hebkému pásku po celém obvodu plenky zajistí, že padnou jako ulité přesně na bříško vašeho pokladu. I když mu po hře vyhládne a pořádně se napapá.

Přebalování nikdy nebylo jednodušší: Pampers Pants

Přebalení během minuty? Pampers Pants! Zdroj: PampersPřebalení během minuty? Pampers Pants! Zdroj: Pampers

Cvičení je fajn, ale trénovat trpělivost při přebalování rozdováděného dítka se nechce žádné mámě. Pampers Pants přináší řešení. Tyhle plenky jsou vlastně natahovacími kalhotkami a ušetří vám spoustu práce i nervů – co si budeme povídat! Pružný pásek zajistí, že se doslova v mžiku snadno obléknou. S Pampers Pants navíc už nebudete muset hledat lepítka nebo řešit, jak moc plenku utáhnout, aby netlačila a přitom nepadala. Sedí tak perfektně, že tanec, skákání, lezení ani kotrmelec nezapříčiní žádnou nehodu. Vše zůstane tam, kde má, a to v plence. A až tam toho bude moc, jednoduše roztrhnete boky kalhotek, vyměníte a hurá za další radostí!

Co syn povyrostl a více se hýbe, vyhovují mu plenkové kalhotky Pampers Pants. Nerad se totiž přebaluje, tak je výhoda, že mu plenky navlečeme skoro „za chodu“ a sundávání je taky extra rychlý díky tomu, že se plena jen roztrhne.

Pamper Pants za výhodné ceny nakoupíte třeba na Alza MAXI drogerie.

Témata článku

Přečtěte si také