Dětská mozková obrna: I přes nepřízeň osudu Tomášek dělá pokroky

Tomášek se zpočátku jevil jako zdravé miminko. Vyvíjel se ale pomaleji než jeho vrstevníci. Diagnóza zněla: dětská mozková obrna. I přes nepříznivé prognózy lékařů dělá Tomášek obrovské pokroky.

Dětská mozková obrna: I přes nepřízeň osudu Tomášek dělá pokroky Tomášek má ještě malou sestřičku. Zdroj: Radka Matiasková

Po těžkém porodu přišla vážná diagnóza

Radka Matiasková (28 let) je dvojnásobnou maminkou tříletého Tomáška a čtyřměsíční dcerky Lilynky. Bohužel u Tomáška lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu (DMO), která se projevuje zejména poruchou hybnosti. Péče o dítě s touto diagnózou je nesmírně náročná a každý pokrok tvrdě vybojovaný. Navíc ne všechna cvičení a pomůcky jsou hrazena ze zdravotního pojištění.

Když Radka otěhotněla s Tomáškem, pracovala jako kontrolorka kvality ve Vibracousticu (dodavatel antivibračních řešení pro globální automobilový průmysl pozn. red.) v Mělníku. „Byla jsem asi v 9-10. týdnu těhotenství, když jsem onemocněla příušnicemi a skončila na nemocenské. Jezdila jsem na kontroly do Gennetu, ale vše se zdálo naštěstí v pořádku. Až do 34. týdne těhotenství,“ vypráví svůj příběh mladá maminka.

Tehdy přestala cítit pohyby, a tak se vydala do mělnické nemocnice, kde ji na týden hospitalizovali a poté propustili domů. „V nadcházejícím týdnu mi v 1:30 ráno praskla plodová voda. Hodinu jsem čekala na sanitku, která se pak před barákem rozhodovala, kam mě vlastně odveze. Tím že jsem neměla ukončený 36. týden těhotenství, jsem musela do mělnické porodnice, kde mě vyšetřili a rozhodli provést akutní císařský řez v celkové narkóze pro hypoxii mozku. Z porodního sálu mě převezli na JIP,“ pokračuje ve vyprávění Radka.

Tomášek se narodil 31. 7. 2017 ve 4:02 ráno s porodní hmotností 2 495 g a délkou 44 cm. Malého však Radka mohla vidět až kolem 17. hodiny večer, a to je na pár minut. Tomášek musel být umístěný na dětském JIPu kvůli předčasnému porodu a novorozenecké žloutence. Zpočátku se ale zdálo vše v pořádku, a tak si po týdnu Radka mohla syna odvést domů jako zdravé miminko.

Tomášek se vyvíjel pomaleji než jeho vrstevníci

Tomášek udělal velké pokroky. Zdroj: Radka MatiaskováTomášek udělal velké pokroky. Zdroj: Radka Matiasková

Až do 5. měsíce se vše zdálo v pořádku. Poté si však Radka začala všímat, že se Tomášek vyvíjí pomaleji než jeho vrstevníci. „Přišlo mi divné, že se nepřetáčel na bok, nenatahoval se po hračce a pravou ručičku měl neustále sevřenou v pěst. Bylo toho hodně, a tak jsem se rozhodla zajít za dětskou lékařkou a nechat si předepsat poukaz na neurologické vyšetření, které jsme absolvovali v motolské nemocnici. Paní neuroložka Toma prohlédla a sdělila mi, že to vypadá na dětskou mozkovou obrnu, a to kvadruspastické formy, která patří mezi ty nejtěžší. Je to postižení horních i dolních končetin,“ vzpomíná Radka na těžké životní okamžiky.

Paní doktorka ještě dodala, že Tomášek bude odkázán na invalidní vozík, nejspíše z něho bude ležák a nezačne ani mluvit. „V květnu nám magnetická rezonance potvrdila Tomovo kombinované postižení. Má opožděný psychomotorický vývoj, oční vadu, dětskou mozkovou obrnu kvadruspastické formy. Také má podle vyšetření EEG nález epilepsie, ale nemáme ji zatím prokázanou,“ doplňuje Radka.

Velké pokroky po malých krůčcích

Mladá maminka se rozhodla udělat, co je v jejích silách, aby se Tomáškův stav začal v rámci možností zlepšovat. „Na základě neurologického vyšetření jsme navštívili ještě další specialisty, a to ortopedii, ergoterapii, fyzioterapii, logopedii a centrum zrakových vad, kam dodnes pravidelně dojíždíme. Ortopedie, neurologie a centrum zrakových vad je jednou za půl roku, ovšem ergoterapie, fyzioterapie a logopedie bývá jednou týdně. Zahájili jsme cvičení Vojtovy metody, kterou jsem se musela s paní fyzioterapeutkou naučit, abych ji mohla s Tomem cvičit doma, a to každý den minimálně třikrát,“ pokračuje ve svém příběhu.

„Navštívili jsme s Tomem i Jánské lázně, minulý rok lázně Teplice a tenhle rok máme za sebou měsíční cvičení na neurorehabilitační klinice Armandi v Praze, kam jsme denně dojížděli na 4 hodiny. Toto měsíční cvičení v Armandi pod vedením skvělých odborníků a fyzioterapeutů vyjde na 80 tisíc korun,“ dodává.

Díky tomu už Tomášek zvládá do jisté míry používat ruce. Levou ručičkou si chytí pití nebo hračku a pravou ruku začíná rozevírat. Udrží se v kleku a zvládne šikmý sed s oporou o levou ručičku. „Říká básničky a rád zpívá. Miluje pohádky o traktorech. Jeho mentální vývoj je na skvělé cestě, ten pohybový ho však brzdí v jeho rozletu. Nicméně se posouvá také kupředu, což je pro nás všechny moc důležité, ale co nás nejvíce těší je Tomáškův úsměv,“ vypočítává pokroky svého syna pyšná maminka.

Bez pomoci se zatím neobejde

I přes všechny tyhle pokroky si ale uvědomuje, že Tomášek nemá jednoduchý život. Nedokáže se najíst bez pomoci, nemůže si hrát s kamarády na hřišti, ale snaží se, co to jde. „Je to obrovský bojovník a už teď udělal kus cesty. Věříme, že jednou všechno zvládne. Snažíme se jeho život přiblížit co nejvíce tomu běžnému. Tom denně cvičí, jezdí na například na motomedu (léčebný pohybový přístroj, pozn. red.), mimo jiné posiluje svaly na různých rehabilitačních válcích a balonech.“

Péče o Tomáška je nejen fyzicky, ale i finančně náročná. Spoustu aktivit a pomůcek si musí rodina hradit sama. Proto rodina založila transparentní účet, kam může kdokoliv přispět libovolnou částkou. Pokud je částka nad 1000 korun je možné na žádost vystavit darovací smlouvu.

„Zaslouží si šťastný život. My věříme, že Tomášek zvládne vše, jak má, akorát je to běh na dlouho trať. Ale nevzdáváme se, ani Tom se nevzdává a bojuje. Bojuje, jak nejvíce může a daří se mu to,“ uzavírá maminka Radka.

Transparentní účet je veřejně otevřený, aby mohli dárci nahlédnout, na co byli peníze využity. Více se o Tomáškovi můžete dočíst na instagramovém účtu.

DMO nastává v důsledku určitého poškození mozku

Dětská mozková obrna je velice široký pojem. Mnoho lidí ji zaměňuje s dětskou obrnou, což je virové infekční onemocnění. Dětská mozková obrna (zkráceně DMO) je však zcela úplně něco jiného. Jedná se hlavně poruchu hybnosti. Nastává důsledkem určitého poškození mozku. Může vzniknout v těhotenství, při porodu a v prvních měsících života. Dělí se na více forem. Tato choroba přináší spoustu zdravotních postižení a problémů. Nedá se vyléčit, ale lze ji různými rehabilitacemi zmírnit.

U spasticity se jedná o zvýšené svalové napětí, a proto jsou důležitá veškerá cvičení a protahování k uvolnění svalů. Tomášek musí mít speciální rehabilitační kočárek, rehabilitační židličku, používá různé ortopedické pomůcky ke správnému postavení kyčelního kloubu a ke správnému držení těla. Některá cvičení a pomůcky jsou hrazené pojišťovnou, některá však nikoliv.

Přečtěte si také příběh malé Emičky: Díky intenzivním terapiím dělá Emička velké pokroky, říká maminka holčičky s obrnou »

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
26
13.4.21 16:35

Moc drzim palce a preji hodne zdravi, odhodlani a silu vam vsem!

  • Zmínit
  • Nahlásit