Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje se totiž tradiční čínské medicíně jako terapeutka. Pomocí bylinek, jídelníčku a jemné práce s energií harmonizuje tělo, aby se páru narodilo zdravé miminko. V rozhovoru jsme si povídaly, jak probíhá podpora před umělým oplodněním nebo kterou část léčby mají muži nejraději.

„Pokud se pacient vystavuje nadměrnému stresu a dlouhodobému přepracování, je uzdravení často boj s „Pokud se pacient vystavuje nadměrnému stresu a dlouhodobému přepracování, je uzdravení často boj s

Proč přicházejí ženy snažící se o miminko k vám, nikoliv k lékaři?

Obvykle přicházejí až poté, co prošly kompletním vyšetřením u gynekologa a i přes veškerou snahu lékařů se jim dítě počít nedaří. Mezi častými problémy se objevuje také chybějící menstruace (např. po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce), nepravidelná ovulace nebo opakované potraty. Pokud je žena ze západního pohledu v pořádku, obvykle je vhodné ji připravit na početí metodou „harmonizace konstituce”.

Co to přesně znamená?

Terapeut ženu vyšetří podle principů tradiční čínské medicíny a podle diagnózy jí doporučí léčbu bylinkami, akupunkturu, úpravu jídelníčku nebo energetické cvičení čchi-kung.

Tradiční čínská medicína dokáže v těle odhalit sebemenší nerovnováhu, která může být příčinou, proč pár nemůže počít zdravé dítě. Velmi vhodné je v tomto případě vyšetření obou partnerů.

Jak řešíte plodnost mužů?

Vyšetření probíhá stejně jako u žen. Terapeut se zaměřuje na otázky o celkovém stavu těla, které mohou někomu připadat neobvyklé. Odpovědi jsou však velmi důležité. V rámci rozhovoru probíhá i diagnostika z jazyka a pulsu. Po dohodě s pacientem se stanovuje léčba.

Léčí se partneři i dohromady?

Je možné pro oba připravit speciální medicinální víno na podporu plodnosti, které spolu mohou popíjet, než se pustí do snažení. Zvláště pro pány je to oblíbená forma léčby. :)

Lenka Malcher získala vzdělání na TČM Institutu v Praze v rámci čtyřletého studia Školy tradiční čínské medicíny – studium 5 dovedností (fytoterapie, dietetika, akupunktura, čchi-kung a tuina masáže). V rámci studia absolvovala také odbornou stáž v Číně v Univerzitní nemocnici v Nanjingu. Specializuje se na dietetické poradenství podle principů TČM. Dále se zabývá anti-aging akupunkturou.

Když za vámi přijde žena, že chce otěhotnět, na co se ptáte jako první?

Spolehlivým ukazatelem jejího zdravotního stavu je menstruace. Otázky směřují k tomu, jestli přichází včas, pravidelně, je bolestivá, provází ji premenstruační syndrom a tak dále. Ideální situace je menstruační krvácení, které přichází pravidelně po 28 dnech, žena netrpí žádnou bolestí ani jinými obtížemi.

Využije terapeut například graf se zápisem bazální teploty?

Je to další, velmi užitečná diagnostická metoda. Například při nízké teplotě ve folikulární fázi jde pravděpodobně o nedostatek yangu (tvořivé síly) v ledvinách a slezině.

Ženy se na vás obracejí i v případě, kdy absolvují umělé oplodnění. Jak probíhá podpora z pohledu tradiční čínské medicíny?

Terapie by měla začít alespoň 3 měsíce před plánovaným IVF. Cílem terapie je zlepšení funkce vaječníků, posílení imunitního systému, redukce stresu. U mužů se řeší především zlepšení kvality semene, u obou partnerů pak úprava stravy a životosprávy. Pokud je potřeba, současně probíhá léčba příčin neplodnosti např. endometrióza, myomy, chybějící menstruace, příliš silná menstruace, hormonální nerovnováha apod.

Léčba probíhá ve 3 fázích. V první, před IVF, je nutné podpořit ledviny, které vyživují a rozhýbávají krev. Tělo produkuje lepší vajíčka a má kvalitnější děložní sliznici. Ve druhé fázi (před samotným zavedením embryí) se ochlazuje horko a harmonizují játra. To napomůže synchronizovat tělo a dělohu. Dále je potřeba vyživit krev a srdce a ženu tím zklidnit. Nakonec po embryonálním transferu se vyživuje a zahřívá krev, podporuje se činnost sleziny a ledvin. Díky tomu je snazší uhnízdění a vývoj embrya, což funguje jako prevence potratů.

Léčba bylinkami, jídelníčkem a cvičením tedy probíhá neinvazivně. Existuje i tak někdo, komu byste tuto metodu léčby nedoporučila?

Těm, kteří nechtějí nic změnit na svém životní stylu a očekávají okamžitý výsledek, i když i to se často podaří. Pokud se třeba vystavujete nadměrnému stresu a dlouhodobému přepracování, je uzdravení často boj s větrnými mlýny. Kromě samotné léčby je potřeba aktivní přístup pacienta, například když je zdrojem jeho potíží nevhodný jídelníček.

Zdroj foto: CLICKMANIS / ShutterstockZdroj foto: CLICKMANIS / Shutterstock

Berete při vyšetření v potaz výsledky od klasických lékařů?

Západní diagnóza může být jistým vodítkem pro určení té čínské. Například děložní myomy nebo endometrióza mohou být pravděpodobně stavem stagnace energie čchi a krve s vlhkostí a hlenem.

Jak se vám pracuje jako terapeutce v rámci zdravotnického systému?

Myslím si, že v Česku obecně chybí komunikace a spolupráce mezi západními odborníky a praktiky tradiční čínské medicíny. V mnoha případech mohou být velmi nápomocni při řešení nejen gynekologických problémů, tedy podobně jako v Číně.

Co ve zdravotnictví postrádáte nikoliv jako terapeutka, ale vy jako žena?

Stav českého porodnictví mohu posoudit jen z dálky, protože obě mé děti se narodily v Rakousku. Mohu ale říct, že zde vidím chybějící dialog mezi lékaři a porodními asistentkami. Budoucím matkám chybí možnost rodit jinde než v nemocnici nebo doma. V Rakousku existují tzv. porodní domy, částečně tuto péči hradí pojišťovna. Stejně tak v ČR chybí poporodní péče. Pokud si to maminka přeje, dochází za ní domů porodní asistentka po dobu zhruba 10 týdnů po porodu a řeší s ní všechny otázky kolem miminka, hojení poporodních poranění. Psychicky ženu podporuje.

Lenko, na závěr něco optimistického – vzpomenete si ze své praxe na nějaký příběh se šťastným koncem?

Měla jsem jeden trochu komplikovaný, protože pacientka žila v zahraničí a do Čech jezdila jen zřídka. Měla problémy s otěhotněním několik let. Poté, co podstoupila dvouměsíční léčbu bylinkami, se jí podařilo otěhotnět a dnes má zdravého chlapečka.

Máte zkušenost s tradiční čínskou medicínou nebo podporou otěhotnění? Co vám pomohlo?

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1923
29.1.19 08:50

@Astyna88 presne tak!!! kdyz ji nekdo vysadi v 35, pak je hold vse horsi… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
28.1.19 19:22

@zuz1206

Ja jsem brala antinu 8 let a taky jsem s otehotnenim nemela problem. Ale bylo to taky v dobe od 17 do 25let,jak pises,brat ji treba do 35 let,tak je to uz asi horsi…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1923
28.1.19 19:21
 • Zmínit
 • Nahlásit
1923
28.1.19 19:19

@Astyna88 tak to je divne, zalezi samozrejme na veku, ja brala antikon 11 let do 27 a minuly tyden jsem sla z caru s infem ze mam AMH 18 cili pco a dooost vajicek v 29, a ptala jsem se zda Ha mohla toto zapricinit a bylo mi receno ze ne, ze toto neovlivnime a ze se s tim narodime… samozrejme kdyz zenske vysadi HA v 35 tak vajicek maji mene..

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
27.1.19 20:17

@zuz1206

Ja jsem naopak cetla v Tema rozhovor s doktorkou z caru,ze i pri brani HA zanikaji vajicka v prumeru 1000 mesicne. Takze se zadna nesetri,jak se drive tvrdilo. Pak se totiz zensky divily,ze nemaji uz zadna vajicka,i kdyz defacto nemenstruovaly.

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
27.1.19 20:12

@Lujza031

To je bohuzel cena za informovanost. Moje sestra,ktera ma nejmladsi dite ve veku 15let koukala,kolik jsem podstupovala testu v tehotenstvi. Ale ona se o nic nezajimala,internet necetla, protoze tam nebylo tolik for a clanku jako dnes. A taky nebyla „stara“, tak verila svemu telu. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
27.1.19 20:09

@Ice79

Ideální situace je menstruační krvácení, které přichází pravidelně po 28 dnech

:mrgreen:
 • Zmínit
 • Nahlásit
2663
25.1.19 15:31

@zuz1206 Paní někde píše, že cyklus by měl mít 28 dní?? :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1923
25.1.19 13:22

tak fama ze cyklus by mel trvat 28 dni me absolutne odradila dal tento clanek cist…a navic dle meho dr: dlouhodobe uzivani HA absolutne nema vliv na plodnost zeny… :pocitac: :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15081
23.1.19 12:32

@rabulka Lenku můžete kontakt přes její webovou stránku, odkaz je v rozhovoru v medailonku.

Monika :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
469
23.1.19 11:45

Já jsem brala antikoncepci asi 12 - 13 let a otěhotněla jsem krátce po vysazení (také mě děsili všichni kolem a články tohoto typu a hle zbytečně). Plodnost každé ženy bude určitě individuální je těžké říct, co může přesně za neplodností být. Je toho mnoho. Hodně mi vadí, že se na neplodnost mnohem více upozorňuje než kdysi. Je to všude, člověka tím akorát vystraší a pak je problém na světě.
Nejdříve ženu děsí tím, že neotěhotní, pak ji děsí aby nepotratila, pak jestli je miminko zdravé a nakonec císařským řezem.
Stále něco a podle mě je to opravdu velký byznys. Peníze za umělé oplodnění, za testy a pořád dokola.
Konečně se mluví i o tom v jaké kondici je muž. Kdysi to bylo tabu, dnešní muži se však o to mnohem více zajímají a také s tím už něco dělají. :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
129
22.1.19 20:51

A nějaký kontakt na paní Malcher je? Pomáhá léčit i ženy v ČR, když žije v zahraničí? :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit