Trávící obtíže (a mnohem víc) dokáží řešit probiotika

  • Komerční sdělení
  • 15.11.10

Stále více se o nich hovoří a píše, přitom však mnoho lidí stále přesně neví co si pod tímto cizím názvem představit - probiotika. Jak pomáhají? Kdo je může užívat? Mohou uškodit? Následující řádky si daly za cíl podpořit lepší porozumění probiotikům.

*

Trávící obtíže (a mnohem víc) dokáží řešit probiotika

Základem je rovnováha

Jak titulek článku napovídá, nejrychlejší a nejlépe patrný přínos probiotik člověk zaznamená v případě střevních obtíží. A to ať se jedná o průjmy, zácpy, plynatost nebo nadýmaní. Důvodem je skutečnost, že právě ve střevech mají probiotika přirozené působiště. Jedná se o bakterie, které tvoří střevní mikroflóru. Toto prostředí má na starosti všechny procesy probíhající ve střevech. Vedle probiotik se však ve střevní mikroflóře vyskytuje i řada bakterií, které jsou buď přímo škodlivé nebo mohou škodit v případě pomnožení. Probiotika dokáží škodlivé bakterie potlačit, a tak udržovat střevní mikroflóru v rovnováze, která je předpokladem pro správnou a zdravou činnost trávícího ústrojí.

Když se rovnováha naruší

V případě, že nějakým zásahem množství probiotik poklesne, může dojít k nárůstu množství škodlivých bakterií, což se projeví právě zmiňovanými obtížemi jako je průjem, zácpa atd. Dlouhodobé narušení střevní mikroflóry se však může projevit dalšími problémy, které si už člověk do souvislosti s trávením obvykle nedá. Jeho projevem mohou být kožní obtíže (ekzémy), snížená obranyschopnost nebo alergie. Vlivů, které mohou rovnováhu střevní mikroflóry narušit, je celá řada. Běžně k tomu dochází vlivem nevhodného složení potravy, která je chudá na látky, které pro probiotika představují přirozenou potravu(tzv. prebiotická vláknina). Další příčinou může být přílišná spotřeba závadných potravin nebo alkoholu. Obtíže mohou nastat také vlivem zhoršeného životního prostředí a v neposlední řadě vlivem užívání antibiotik a dalších léků. Antibiotika mají za úkol zničit bakteriální původce nejrůznějších nemocí. Při svém působení však postihují a hubí také bakterie prospěšné.

Jak doplňovat probiotika

Lidské trávicí ústrojí trakt člověka je probiotickými bakteriemi osídován již od narození. Za normálních okolností se probiotické bakterie v trávicím traktu přirozeně množí, jejich množství a aktivita ovlivňují jak stav trávicího systému, tak i celkový zdravotní stav organismu. Vlivy popsané výše však mohou schopnost přirozené obnovy probiotik zpomalit či úplně zastavit. V takových případech je vhodné doplnit chybějící probiotika pomocí specializovaného přípravku. Nejkomplexnější řešení v současnosti nabízí Biopron®9 PREMIUM. Přípravek s vyváženým složením devíti kmenů probiotických mikroorganismů v maximálním objemu 20 miliard v denní dávce. Takto vysoká dávka probiotik odpovídá nejnovějším vědeckým poznatkům a doporučením.1) Probiotické kmeny rychle a v dostatečné intenzitě osídlí trávicí ústrojí, a nastaví jeho činnost do optimálního provozu. Výsledkem je ústup trávících obtíží. Dlouhodobé užívání přípravku se může pozitivně projevit i na potlačení alergických projevů, nápravě kožních obtíží či posílení imunity.1)

A co děti?

Jak již bylo výše uvedeno, jsou probiotika přirozenou součástí lidského trávícího ústrojí, a proto pro organismus nepředstavují žádnou zátěž. Z toho důvodu je podávání probiotik vhodné i pro malé děti, které často trpí kolikami a dalšími trávícími obtížemi. Zvlášť důležitá jsou probiotika pro děti nekojené. Z mateřského mléka se totiž do dětského těla dostávají probiotika, která pomáhají budovat v trávícím ústrojí zdravou střevní mikroflóru. U malých dětí je však potřeba zohlednit skutečnost, že jejich trávící ústrojí má jiné zastoupení probiotických bakterií, než je tomu u dospělých. Speciálně pro malé děti od 1 měsíce je proto určený Biopron® Laktobacily Baby jehož složení respektuje odlišnosti dětské střevní mikroflóry. Probiotika ve vysypatelných tobolkách se mohou lehce zamíchat do mléka či kaše. Praktické je také balení v blistrech po jednotlivých tobolkách, které chrání vysokou kvalitu probiotik. Doplňky stravy Biopron® jsou volně prodejné v lékárnách. Více informací poskytne bezplatná infolinka 800 17 16 17 nebo www.biopron.cz.

1) ESPGHAN doporučení 2008: Guidelines JPGN 2008, 46:619-21 Odkaz 2) Betsi GI, Papadavid E, Falagas ME. Probiotics for the treatment or prevention of atopic dermatitis. A review of the evidence from randomized controlled trials. Am J Clin Dermatol. 2008;9(2):93-103.