Třesení s miminkem může skončit postižením nebo smrtí

Péče o miminko

Případů syndromu třeseného dítěte přibývá. Na začátku je plačící dítě a emočně vypjatý rodič, na konci třeba i poškození mozku nebo dokonce smrt.

* S miminky je potřeba jedna jemně. Zdroj: Profimedia.cz.

Třesení je vnímáno jako týrání

V prvním roce života miminka pláčou častěji, v průměru až několik hodin denně. Je to velký nápor na psychiku rodičů. Ti, kteří v krajním případě s dítětem zatřesou, aby už miminko přestalo plakat, by měli zbystřit. Toto jednání, i když mnohdy bez zlého úmyslu, je vnímáno jako týrání dítěte a může dojít k závažnému poranění mozku a hrozí i smrt. Podle odborníků je třeba rodiče více informovat o závažnosti.

V Česku zatím nejsou uvedeny přesné statistiky. Podle primáře pediatrického oddělení na Bulovce jich bude několik desítek ročně. Upozorňuje, že rodiče většinou vůbec netuší, co je příčinou obtíží jejich dítěte. Do ordinace přicházejí s dětmi trpícími křečemi, poruchou vědomí a zvracením. Miminka mohou být buď apatická, nebo naopak neustále plakat.

S dětmi třesou častěji muži

Příkladem je příběh mladého páru, který přišel do ordinace s miminkem v křečovém stavu. CT vyšetření odhalilo krvácení do mozku, které si vyžádalo chirurgický zákrok. Tento případ dopadl dobře, miminko mělo štěstí a je bez následků. Bohužel ne vždy tomu tak je. Statistiky ukazují, že až 60 % dětí si po třesení odnese neurologické následky, hrozí retardace třetího stupně, epilepsie, slepota, ztráta sluchu nebo celkové ochrnutí. Až 20 % dětí zemře.

Podle primáře z Bulovky v 90 % třese s plačícím dítětem otec, nebo nový partner matky. Ve zbylých případech se jedná většinou o osoby, kterým bylo dítě svěřeno na hlídání. Naopak zcela výjimečně se to stává matkám, které jsou trpělivější.

O syndromu třeseného dítěte také diskutujete na eMiminu

Setkali jste se někdy s třesením dítětem?

Váš příspěvek