Trest vs. domluva. Co na fyzické tresty říkají odborníci?

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

* Domlouvat, nebo dát trest? Zdroj: Shutterstock.

Vychovat dítě je dřina

Každé dítě občas zlobí a otázkou je, jak se k těmto situacím postavit. Psychologové poukazují na to, že každé dítě se rodí jako nepopsaný list papíru a rodiče mají možnost být jeho průvodcem od dětství až do dospělosti. Nenechat se ovlivnit momentálními emocemi a jednat s „chladnou hlavou“.

Dát na zadek je tak snadné

Když dítě opakovaně neposlouchá, je to pro rodiče velká zkouška trpělivosti. Mnoho z nich vidí jako řešení dát dítěti na zadek. To se ostatně osvědčilo i našim rodičům. Je to ale skutečně správné? Psychologové se shodují na tom, že rodič by se měl víc zajímat o to, zda si potomek uvědomuje, co vlastně dělá, a že je to špatně. Podle nich bychom neměli po dětech vyžadovat slepou poslušnost a nenadřazovat se nad nimi.

Jaké je tedy řešení? Důležité je nejednat v afektu, ale snažit se zachovat chladnou hlavu. Odborníci radí zůstat v klidu, snažit se být laskaví, trpěliví a důslední. Když dítě neposlechne, co po něm chcete, zamyslete se, z jakého důvodu se to stalo a kde jsou vlastně hranice?

Za nás to bývalo stejné

Určité vzorce přebíráme od svých rodičů, kteří častokrát neřešili, zda jsou lehké fyzické tresty škodlivé, nebo ne. A právě ti jedinci, kteří v dětství dostávali od rodičů na zadek, tuto výchovu často aplikují dál. Fyzickým trestům podle psychologů nahrává i hektická doba, ve které žijeme. Rodiče bývají více ve stresu.

Akce vyvolává reakci

Když dítě potrestáte, vyvoláte v něm řadu emocí – stres, strach, ponížení, někdy dokonce i touhu po pomstě. Dítě vnímá fyzický trest jako křivdu, protože vlastně neví, co udělalo špatně a může si myslet, že mu odpíráte svou lásku.

Každý děláme chyby a každému občas mohou „ujet“ nervy. Nemělo by to ale být často a je důležité umět uznat svou chybu a dítěti se omluvit, případně vysvětlit důvod, proč k trestu došlo. Něco jsi udělal špatně a musel přijít trest, teď už je ale vše v pořádku.

Pokud situaci rodič nezvládne, měl by se umět omluvit. Zdroj: Shutterstock.Pokud situaci rodič nezvládne, měl by se umět omluvit. Zdroj: Shutterstock.

Trest i pochvala

Jak by měl vypadat „přiměřený“ trest? Psychologové poukazují na to, že dítě by mělo hlavně pochopit, za co je trestáno, a trest by měl přijít hned po prohřešku (ne až za několik hodin nebo dní). Není vhodné dítěti zakazovat aktivity, které jsou pro něho prospěšné (sport, pobyt venku), ale naopak to, co ho sice baví, ale nic mu to nepřináší (televize, sladkosti, tablet a další).

Velmi důležitá je také pochvala, na kterou mnohdy rodiče zapomínají. Když dítě udělá něco správně, mělo by být za to pochválené. Je to motivace, která vede k lepším výsledkům a vyššímu sebevědomí.

I na eMiminu řešíte fyzické tresty dětí

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Používáte fyzické tresty?

2.5.17 20:37
660

Od kdy fyzické tresty?

21.3.16 00:06
136

Nejraději bych ji naplácala :(

4.7.15 16:51
164

Dáváte dítěti občas na zadek a dokážete se omluvit v případě, že vám „ujedou“ nervy?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
71
12.8.19 22:12

@Ennny presne :lol: Lepe bych to nerekla :lol: Když se podivam do sveta vidim cim dal vic nevychovanych deti, co nemaji uctu ani k rodicum ani k ucitelum atd… Podle me je to touhle benevolentní výchovou. Me teda rodice serezali cca 3-5× za zivot…a sakra jsem vedela za co a nebrala jsem to, ze by me nemeli radi a meli by se mi omluvit
Naopak jsem sekala dobrotu. :oops:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3508
11.8.19 10:54

@Alušáček Souhlas :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5278
11.8.19 07:57

Dítě lze vychovat bez trestů a pokud rodiči ujedou nervy a zachová se nepřiměřeně situaci měl by se umět dítěti omluvit, stejně jako by se mělo dítě umět omluvit rodičům.

Příspěvek upraven 11.08.19 v 11:01

 • Zmínit
 • Nahlásit
4629
10.8.19 11:20

Kam ten svět spěje :zed: omluva za trest to vymyslel nějaký „talentovaný“ člověk :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
8.8.19 07:06

Omluva za trest. To už je fakt vrchol toto. Stejně jako předjímat to, ze dítě neví, co udělalo špatně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
691
7.8.19 12:10

Omluvit se za to, že jsem dala na zadek? A jaký by to pak mělo smysl? Nesouhlasím ani s tím, že dítě je nepopsaný list papíru. Obě svoje dcery jsem vychovala stejně a přesto je každá jiná.

 • Zmínit
 • Nahlásit