3 nejčastější typy onemocnění u dětí: Naučte se jim rozumět a předcházet

Zdraví a krása

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

* Nachlazení patří hlavně k chladnějším měsícům. Zdroj: Yuganov Konstantin / Shutterstock,​ Inc.

Nemoci horních cest dýchacích


Mezi nejčastější příznaky nemocí horních cest dýchacích u dětí patří rýma, kašel, zvýšená teplota a únava. Většinou jsou způsobené virovou infekcí, která se přenáší hlavně v chladnějších měsících. Nachlazenému dítěti teče nudle a neustále musí popotahovat, což mu pořádně znepříjemňuje ži­vot.

Rýma a kašel vyžadují klid, teplý čaj a vitamíny. Od lékaře nebo lékárníka si případně nechejte doporučit vhodné kapky, které uvolní ucpaný nos, nebo sirup pro usnadnění vykašlávání. Do několika dnů nachlazení zpravidla ustoupí a dítě se může pomalu vrátit zpátky do běžného režimu.

Problém nastává tehdy, když se infekce rozšíří z nosohltanu do středouší (může dojít k zánětu středního ucha) nebo do dolních cest dýchacích. Tady už může nadělat pořádnou neplechu – třeba zánět průdušek nebo zápal plic. V tomto případě je nezbytné navštívit lékaře, který dítěti předepíše léky na uvolnění hlenu, případně antibiotika nebo čípky pro sražení vysoké teploty.

Pokud si dítě stěžuje na bolest v krku, důkladně prozkoumejte, zda se neobjevují čepy na mandlích. Bílé flíčky bývají průvodním příznakem různých onemocnění – nejčastěji angíny, chřipky, spály či jiných infekčních nemocí, které pediatr identifikuje a doporučí vhodnou léčbu.

Některým závažným onemocněním předejdete příslušným očkováním. Zeptejte se v Poradně o očkování, kdy dítě nechat naočkovat.

Nemoci trávicí soustavy


Nejčastější nemocí trávicí soustavy u dětí bývají průjmy a zvracení. V dětském kolektivu se totiž viry a bakterie způsobující průjem šíří jako lavina. Nedostatečná hygiena k tomu jen přispívá. Proto dětem neustále opakujte, jak je důležité mýt si ruce po příchodu zvenčí a před jídlem. Doma důkladně omývejte ovoce a zeleninu a syrové maso krájejte na zvláštním prkénku. Dítě si však proti průjmům postupně buduje obranné látky, a tak bývá průběh onemocnění postupem času mírnější.

Průjmová onemocnění se v dětském kolektivu šíří jako lavina. Zdroj: JPC-PROD / Shutterstock,​ Inc.Průjmová onemocnění se v dětském kolektivu šíří jako lavina. Zdroj: JPC-PROD / Shutterstock,​ In­c.

Malému marodovi dodávejte zvýšené množství neslazených nápojů (např. bylinné čaje), protože hrozí dehydratace organismu. V lékárně seženete tzv. rehydratační roztok, který dodává ztracené tekutiny. Nemocnému podávejte lehčí stravu – rohlík, rýži, zeleninový vývar, banán nebo nastrouhané jablko. Z jídelníčku naopak zcela vynechejte těžké mastné potraviny, mléčné výrobky a potraviny bohaté na vlákninu (mají projímavý účinek).

Pokud vaše děťátko trápí časté bolení bříška spojené s nadýmáním nebo zácpou, vezměte ho k lékaři. Určí, zda potíže nezpůsobují nějaké alergie, např. alergie na bílkovinu kravského mléka, a případně doporučí změnu jídelníčku.

Nemoci spojené s vyrážkou


Kožní nemoci dětem umí taky pěkně zavařit. Kůže svědí, pálí nebo je citlivá na dotek, děťátko je neklidné, pláče a budí se během noci. Většina dětí v útlém věku prodělá plané neštovice, a vytvoří si tak vůči nim už doživotní imunitu. Neštovice jsou vysoce nakažlivé a doprovází je nevzhledné puchýřky naplněné tekutinou a úporné svědění kůže.

Plané neštovice naštěstí potrápí jen jednou za život. Zdroj: Shutterstock, Inc.Plané neštovice naštěstí potrápí jen jednou za život. Zdroj: Shutterstock, Inc.

vysokou horečkou a červenou vyrážkou přichází další onemocnění typické především pro děti – spalničky. Existuje proti němu ale účinné očkování vakcínou Priorix.

Mezi předškoláky a mladšími školními dětmi může vypuknout tzv. pátá nemoc doprovázená zčervenáním velké plochy kůže. Zdravým dětem toto onemocnění neublíží, nebezpečí ale představuje pro těhotné ženy. Zato šestá nemoc spojená s několikadenní červenou vyrážkou už je horší. Nastupuje totiž v doprovodu vysoké horečky, která ustupuje až po třech dnech.

Zmíněné nemoci se šíří převážně kapénkovou infekcí způsobenou viry. Ale existují i bakteriální onemocnění spojená s vyrážkou. Mezi ty nejčastější patří spála nebo meningitida.

Nemoci a zdravotní komplikace jsou s dětstvím bohužel neodvratně spojené. Postupem času si ale vůči nim dítě pěstuje stále větší odolnost. Řadě z nich zabraňuje očkování, ale i dostatečná hygiena. V chladnějších měsících, kdy je vyšší pravděpodobnost nákazy, se snažte dítě držet mimo kolektiv, kde si viry a bakterie šíří nejsnadněji.

Přečtěte si také

Se kterými dětskými nemocemi máte zkušenost a jak jste je zvládli překonat?

Témata článku

Váš příspěvek
admin
Extra třída :D 11739 příspěvků 18.03.19 14:03

Dobrý den, anonymní uživatelko (uživateli),

podle našich zdrojů a po konzultaci se zdravotníkem se šestá nemoc zpravidla projevuje právě horečkou, která trvá v průměru tři dny.

Děkuji, pěkný den :kytka:
adminka Eliška

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.19 15:55

6.nemoc nenastupuje v doprovodu horečky, ale až po horečce. To je základ vědět, když už chci psát článek o nemocech.. Kdo tohle psal, bože.. :roll:

Vložit nový komentář