3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat? Pád na hlavu může způsobit jen bouli, ale také vážné zranění. Zdroj: Gladskikh Tatiana, Shutterstock, Inc.

Úraz hlavy u dětí nepodceňujte


Pád na hlavičku hrozí hlavně u miminek a batolat, která mohou sklouznout z přebalovacího pultu, schodů nebo gauče. U dětí do jednoho roku, které ještě nemají pevně srostlé lebeční kosti, buďte obzvlášť ostražití, k poranění dochází snadněji. Úrazy hlavy u předškolních dětí a školáčků zase často způsobí pády z prolézaček, houpaček nebo palandy.

Jak postupovat, když dítě spadne na hlavu? Nejprve prozkoumejte rozsah zranění. Jedná se jen o drobnou ranku, ze které teče krev? Jemně místo omyjte čistou vodou, ošetřete dezinfekčním přípravkem (zvolte ten, který neštípe) a zakryjte sterilním obvazem (případně přežehleným kusem pleny či látkového kapesníku) nebo náplastí, rána se zhojí sama. Obličejová část lebky je dobře prokrvená, a tedy hodně krvácí. Pokud ale krvácení nepřestává a je-li tržná rána větší, neprodleně navštivte ambulanci, kde už si s úrazem poradí chirurg. K lékaři zajděte i tehdy, pokud se do rány dostaly cizí předměty (sklo, kamínky). Má dítě bouli? Přiložte na ni studený obklad a postižené místo chlaďte alespoň 15 minut.

Děti si po méně vážném pádu na hlavičku často jen chvilku pobrečí, ale zakrátko se oklepají a jdou dál. Úrazy hlavy u dětí ale nepodceňujte a dítě bedlivě pozorujte ještě několik hodin po nehodě, a to i v noci v pravidelných intervalech. Nedávejte proto raději dítě hned spát. Při silném nárazu mohlo dojít k vnitřnímu zranění. Otřes mozku (kontuze) se projevuje nevolností nebo zvracením, bolestí hlavy, dítě je citlivé na světlo, malátné, reaguje zmateně, má výpadky paměti nebo dokonce upadá do bezvědomí. V tomto případě okamžitě volejte záchrannou službu. Neurolog pak doporučí vhodnou metodu léčby – při lehčím otřesu mozku dítěti naordinuje klid na lůžku a podá mu léky proti bolesti, těžší formy kontuze se řeší chirurgicky.

Úrazy hlavy se stávají i velmi malým dětem. Zdroj: Shutterstock, Inc.Úrazy hlavy se stávají i velmi malým dětem. Zdroj: Shutterstock, Inc.

Bezpečnost dětí na prvním místě. Spoustě úrazů doma předejdete základní úpravou domácnosti.

Vdechnutí předmětu – plácněte mezi lopatky


Zvědavá batolata zkoumají svět kolem sebe všemi smysly, a obzvlášť rády si různé předměty strkají do pusinky nebo do nosu. Korálky, malé plastové figurky, tvrdé luštěniny nebo ořechy patří mezi největší lákadla, která ale umí pěkně zavařit – a to, když děti cizí předmět vdechnou do plic. Dochází tak k částečné nebo úplné blokaci dýchacích cest, zamezení vstupu kyslíku do plic, a tedy až k životu ohrožujícímu stavu.

Jak poznáte, že dítě vdechlo cizí předmět? Dítě kašle (může také vykašlávat krev), lapá po dechu a nemůže se nadechnout, začíná modrat a může dojít ke ztrátě vědomí.

Jednejte rychle. Pokud vidíte předmět v ústech dítěte (typicky u „zaseknutého“ kousku jídla), opatrně mu ho vyjměte z pusinky prsty a přikažte dítěti, aby zakašlalo. Jinak prsty do úst nedávejte. Dítěti se nepovedlo předmět vykašlat? Batole podržte v poloze na bříšku a udeřte 5× mezi lopatky. Poté ho přetočte a stlačte hrudní kost. Starší dítě při úderech mezi lopatky stojí, a případně mu proveďte Heimlichův chvat (obejměte zezadu, jednu rozevřenou dlaň položte na vrchní část břicha, druhou ruku v pěst položte na ni a stlačte hrudní kost). Dýchání se neobnovilo? Zahajte resuscitaci a volejte záchrannou službu.

Jak provést Heimlichův manévr? Podívejte se na video

Opaření a popáleniny chlaďte


Stačí, když necháte na stole bez dozoru hrníček s horkým čajem, horký plech s koláčem na lince nebo bublající omáčku na plotně, na chvíli se otočíte a nehoda je na světě. Při úrazech popálením jde o minuty – včasná první pomoc dokáže následky výrazně zmírnit. Při povrchových popáleninách a opařeninách postižené místo okamžitě chlaďte proudem studené vody (nikoliv ledem), případně dítě vložte pod studenou sprchu (klidně oblečené).

U menších popálenin v rozsahu několika centimetrů čtverečních chlaďte zraněné místo opakovaně. U těch rozsáhlejších si naopak dejte pozor na podchlazení. Chlaďte jen jednorázově po dobu několika vteřin a následně dítě zabalte do suchého prostěradla. Nikdy nestrhávejte přiškvařené oblečení z kůže (chlaďte přes ně) a u vážnějších případů neprodleně kontaktujte lékaře.

Když dojde k úrazu dítěte, pro rodiče se jedná o velmi vypjatou situaci. Často vás v danou chvíli ochromí strach a jste v šoku. Snažte se ale zachovat chladnou hlavu a jednejte rychle a pohotově. Právě včasná pomoc může nejen zachránit život, ale i urychlit následnou rekonvalescenci.

Přečtěte si také

Dětské úrazy řesíte i v diskusích na eMimino.cz

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Pád z postele

30.7.19 23:15
161

Dítě spolklo minci

27.1.19 19:29
151

Spálené dítě - kam do nemocnice?

Anonymní
18.1.19 19:47
35

Úraz ve školce - musí rodič přijet hned?

15.11.18 16:30
405

Popálený ušní boltec - zhoršení

13.11.18 09:28
9

Zaražené zoubky - máte zkušenost?

Anonymní
27.10.18 15:42
6

Jaké nehody se staly doma vám? A jak to dopadlo?

Autor:

Vášnivá cestovatelka, milovnice jógy a dobrého zdravého jídla. Pro eMimino píše už pěkných pár let. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...