3 tipy, jak ulehčit levákům život

3 tipy, jak ulehčit levákům život

Upatlané ruce od pera a věčný boj se stolováním… i i to patří k záludnostem, kterým čelí leváci. Pokud chcete svému levorukému potomkovi, milému nebo sobě ulehčit život, zainvestujte do jedné z vychytávek pro leváky. Milé překvapení si připravte na 13. srpna - na mezinárodní den levorukosti.

Zdroj: http://www.emimino.cz/bazarZdroj: http://www.emimino.cz/bazar

Nelehké stolování

Každý levák zná onu věčnou otázku: do jaké ruky patří nůž a vidlička? „Nůž v levé a vidličku v pravé,“ píše Kakika v diskusi Jak drží leváci příbor?. „Já jsem tedy pravák, ale leváka mám bráchu. Ten měl radost, když jsem prostírala já, protože jsem na něj myslela a dávala mu příbor obráceně.“

Kromě správného stolování pomůže dítku speciální jídelní sada pro leváky. Hlavně u těch nejmenších, u kterých se ještě dominantní ruka testuje, je dobré pořídit příbor určený pro obě ruce - třeba první příbor jak pro levoruké, tak pravoruké.

Pomocník do aktovky

Kdo zkoušel stříhat nůžkami pro leváky, na vlastní kůži pozná každodenní peklo, které zažívá levoruký ve světě praváků. Nůžky pro levoruké jsou pro mnohé nutností. Další vychytávky sice k životu vyloženě nepotřebují, ale výrazně jim usnadní školní léta.

Nůžky pro praváky vs. nůžky pro leváky Zdroj: https://www.kaufmann-mercantile.comNůžky pro praváky vs. nůžky pro leváky Zdroj: https://www.kaufmann-mercantile.com

Tak třeba ergonomické pero pro leváky je speciálně upravené tak, aby malého školáka naučilo správný úchop bez křivení prstů a bez křečí. O tom, že neskřípe a nedělá kaňky, ani nemluvě.

Zdroj: www.sevt.cz; www.emimino.cz/bazarZdroj: www.sevt.cz; www.emimino.cz/bazar

Hodina matematiky i výtvarky se lépe přežije s rýsovacími pomůckami pro leváky, ořezávátkem nebo alespoň trojhrannými pastelkami, které zpříjemňují úchop.

Opravdový rozdíl dělají písanky speciálně upravené pro leváky. Vzory jsou u jednotlivých písmen uvedené i na pravé straně, proto má i levoruký prvňáček procvičované písmeno stále na očích, ne zakryté levačkou.

Levoruký svět pro dospělé

Zdroj: http://www.anythinglefthanded.co.uk/Zdroj: http://www.anythinglefthanded.co.uk/

Vychytávky pro leváky nekončí školní docházkou. Dospělý levák ocení škrabku na brambory, otvírák na konzervy nebo třeba i vývrtku upravenou pro levou ruku. Náruživí milovníci hudby připlatí za kytaru pro leváky nebo videokameru, kterou ovládá svou dominantní rukou. V kanceláři jim pak práci ulehčí myš pro levoruké.

Ne každý ale považuje každou vychytávku nutně za výhodu. Zuzajda v diskusi Proč jsou leváci špatní: „Myš si přehodíš jen na svém počítači, ale když se o něj dělíš, což většinou tak bývá, tak to na zkontrolování mailů nestojí za to. Na druhou stranu považuju za výhodné, mít v pravé myš a levou rukou si dělat poznámky.

Máte v rodině leváka? Co je pro něj největší překážkou, nám dejte vědět v komentářích.

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1255
15.8.16 14:43

@Jana206 doporucuju koupit skrabku, ktera je jak pro pravaky tak pro levaky s nejakou vykyvnou strelkou a ucit skrabat obracene, me se tim strasne zjednodusil zivot, kdyz jsem na podobnou skrabku natrefila.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
14.8.16 20:33

Také jsem levoruká a jediné co dělám levou rukou je psaní propiskou a držení lžíce, lžičky.
Za mě se hlídalo, aby mě nikdo nepřeučoval.
Dost jsme trpěla v první třídě, kde soudružka učitelka netušila, že nemám psát inkoustem a mučila mě, dávala i špatné známky. :?
Jinak nůžky, nůž, a ostatní věci dělám jako pravák.
Některé obouruč. :lol:

 • Nahlásit
34562
13.8.16 21:22

Taky mám levorukou dceru, má 4 roky, začíná jíst příborem a zatím se jí dobře drží tak jako praváci - asi jediná činnost, protože jinak je vyhraněný levák. Někde jsem četla, že pravácké držení příboru - v pravé nůž a v levé vidlička, je právě pro praváky nevýhodné a vyhovuje právě levákům. Nožem se sice krájí, ale vidlička se používá víc :D Rozhodně ji nechám vybrat. Lžíci drží samozřejmě v levé.

Má nůžky a ořezávátko na pastelky pro leváky, ještě dostane škrabku na brambory. Víc dle mě není potřeba. Každý levák v různém věku mi potvrdil, že čím víc se bude orientovat a osahávat si pravoruký svět, tím líp pro ni. Např. levítko - pravítko s obrácenou číselnou osou a nulou napravo, podle mě mate celkovou orientaci dítěte na číselné ose, to bych dítěti nikdy nepořídila, stejně jako obrácené hodiny.Jako kuriozita dobrý, měli je v porodnici, kde jsem rodila :)

Co se týče PC, v dnešní době je výhoda, že notebooky mají dotykové displeje, jinak je dobré, aby se levák naučil trošku pracovat s myší v pravé ruce, až jednou půjde do práce, taky k vůli němu nebudou přeinstalovávat celý systém - někde jsem viděla program, který na jednotlivých serverech i přehazuje ikony, např. na seznamu by vstup do mailu byl vlevo, místo v pravo. Neznám ale nikoho, kdo by s tím měl zkušenost a používal to. Tím, že je téměř vše dotykové, nemyslím si, že by práce s myší měla malého leváka nějak poškodit na vývoji :nevim:

A obecně se tvrdí, že leváci jsou narozdíl od praváků přizpůsobivější a tvárnější. Pravák má od přírody dané, že si neporadí s obráceně orientovanými nástrojemi, levák ano.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5229
13.8.16 12:07

Moje 9 leta levacka hraje na kytaru pro pravaky a jde ji to vic nez dobře. Pribor drzi taky jako pravaci, a to to zkousela i obracene. Pero mela v 1. tride pro levaky, ale nakonec stejne chtěla obyc. gumovaci, takze pro levaky mela jen obyčejnou tuzku. Jedine, co potřebuje, jsou ty nuzky. Pocitac nemá, jen tablet nebo notas. Zavazovani tkanicek me třeba jako pravorukou ani nenapadlo resit :D Ale i to zvládala mezi prvními a ještě spoluzaku ve skolce pomahala :lol: Skrabku na brambory mam takovou, která je jak do prave, tak do leve ruky a o jinem omezeni zatím nevim :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
17606
13.8.16 11:59

Já nějak nechápu výhodu držení příboru obráceně pro leváka. 8o Lžíci samozřejmě držím v levé, ale nevím, proč bych měla mít vidličku v pravé ruce. Nožem by se mi asi levou krájelo o trochu lépe, ale tato výhoda rozhodně nevyváží to, že se levou trefím líp do pusy ;)
A stejně tak PC myš. V práci jsem ze své levorukosti hodně těžila, klikala jsem a poznámkovala zároveň a byla jsem tím dost rychlá.

Škrabku na zeleninu mám keramickou pro obě ruce a je boží ;)

Za sebe doporučím maminkám levorukých dětí, aby děti nechaly vybrat, jak chtějí příbor držet. Určitě neplatí, že levoruké dítě má příbor radši automaticky obráceně. Třeba můj pravoruký manžel by myslím mnohem radši měl příbor obráceně. Kdykoliv může, příbor odkládá a jí lžící, jednoduše proto, že jeho levá ruka je opravdu levá a jí se mu s ní a vidličkou nepohodlně.
Navíc ani nechápu princip, jak levoruké dítě dojde k vidličce v pravé ruce. Přece nejdřív jí lžičkou v levé, pak dostane vidličku, tak si jí automaticky dá do levé a když k tomu přibere nůž, tak si to všechno přehodí? :think: Teda aspoň takhle se u nás u obou dětí vyvíjelo stolování :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1318
12.8.16 17:38

Tak já bych pravou rukou neudělala snad nic :mrgreen: Škrabku mám pro leváky, nůžkama stříhám taky levou, ale žádné speciální nemám, příbor taky držím obráceně než praváci..A je pravda, že kdž píšu, tak má věčně špinavou ruku..Jediné co mám jako praváci je myš, tu jsem si zkoušela dát na levou ruku, ale přišlo mi to divný, asi zvyk z toho, když jsme měli společný pc :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
10504
12.8.16 16:00

Jsem levák jak poleno :-). Příbor držím jako praváci, lžíci ale v levé, protože pravou bych se nenajedla. Stříhat zvládám nůžkama pro praváky levou rukou. Pletu a háčkuju jako pravák (protože mě to tak naučili). Bez čeho bych se ale v běžném životě neobešla, je škrabka na brambory pro leváka :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
457
12.8.16 15:38

Většinu věcí jsem se stejně musela naučit na pravou ruku, například otvírání konzerv. Příborem jím jako praváci, jen lžíci držím v levé. Psaní na základní škole stálo za to, vzlášť díky netolerantní paní učitelce, která by nás nejraději přeučovala na pravou. Naštěstí nemám velký problém používat pravou ruku na hodně věcí a někdy je to výhoda, třeba u té myši, kdy lze levou rukou dělat poznámky případně u žehlení, kdy pravou žehlím a levou rovnám oblečení. Na druhou stranu se stříháním mám dodnes problém a můj otec si ze mě dělá stále legraci… Moje teta je také levoruká, takže např. zavazování tkaniček mě učila ona, moje mamka si se mnou nevěděla rady, ale stačilo ukázat jiným levákem a hned to šlo :)Teď jsem zvědavá, jestli po mě levorukost podědí syn či ne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
326
12.8.16 12:00

Bombičkové pero bylo zlo a drahé jako prase. Doufám, že už je to lepší. Jako dítě jsem to neměla lehké. Jo a naučila jsem se nakonec raději stříhat pravačkou.

 • Zmínit
 • Nahlásit