Učení on-line: Kantoři hledají způsob, jak usnadnit domácí výuku

Někteří kantoři se rozhodli pojmout výjimečnou situaci, kdy je nutná domácí výuka, po svém. Chtějí podat pomocnou ruku přes internet.

Učení on-line: Kantoři hledají způsob, jak usnadnit domácí výuku Výuka doma není snadná. Zdroj: Profimedia.cz.

Učitelé hledají cestu, jak s výukou pomoci

On-line výuka byla dosud jen okrajovou záležitostí. To se ale v posledních dnech mění. Školy jsou zavřené teprve krátce, ale nikdo nedokáže říct, jak dlouho to bude trvat. Kantoři většinou komunikují s dětmi nebo rodiči přes e-mail. Někteří z nich zavádějí výuku s pomocí internetu.

On-line výuku rozebíráte také na eMiminu

Na toto téma upozornila anonymní uživatelka, která založila diskusi na téma Učitelka chce učit online. Podělila se o své zkušenosti s prvňáčkem, jehož učitelka přišla s nápadem, že bude každé dopoledne vyučovat děti přes internet. „Doteď nám učitelka posílala úkoly, které jsme vypracovali po práci, jak byl čas. Učitelka teď přišla s tím, že bude každý den dopoledne učit online a účast je povinná. Co s tím zmůžu?“ Mamince se aktivita kantorky příliš nelíbí a argumentuje tím, že prvňáčkovi zvládne učivo vysvětlit sama. Problém vnímá hlavně v tom, že dopoledne je dítě v péči prarodičů, kteří nemají internet a ona musí do práce.

„Ano, učitelka dělá svou práci. A teda tomu, jak udržet pozornost šestiletých, rozumí mnohem víc než ty. To, že ty umíš látku svému synovi předat, neznamená, že to umí i ostatní rodiče a navíc je to práce té učitelky,“ přidává svůj názor Ou.

K tématu se vyjádřila také Svistice. „Snaha fajn, v praxi nevím, zda by prvňák udržel pozornost. Navíc učivo, pokud spolupracuje, jsem s ním schopná zvládnout doma několikanásobně rychleji.“

„Já bych šla za učitelkou a promluvila si s ní o tom v pohodě. U nás fungují konzultace, učitelé jsou ve škole, můžeme tam za nimi. Tedy mohli jsme, nevím, co bude v pondělí. Tak telefonicky. Možná má podobný problém víc rodičů,“ doporučuje uživatelka Moise.

Jak to vidí ředitelka základní školy?

Podle ředitelky Královské základní a mateřské školy, Mgr. Moniky Windsor, nemůže kantor vyžadovat povinnou účast na on-line výuce. „Není povinnost rodiny mít doma k dispozici notebook nebo tablet. U mě se nejvíce osvědčily konzultace s dětmi přes skype, a to buď individuálně, nebo s více žáky najednou. Beru ale v úvahu skutečnost, že ne každý rodič je s dítětem doma na ošetřovném. Někteří pracují formou home office,“ popisuje svůj postoj k této situaci.

Zároveň dodává, že pokud paní učitelka zadá učivo a dítě je vypracuje a odešle zpět, i to je v pořádku. „Chápu smysl on-line výuky u starších dětí. U mladších by mohlo být například formou setkání přes internet jednou za týden,“ dodává s tím, že je potřeba najít takovou cestu, která bude vyhovovat většině. Monika je sama maminkou školáka a nyní pracuje z domova. „Mám určité termíny, proto musím pracovat i dopoledne a k tomu potřebuji notebook, který mám jen jeden,“ vysvětluje.

Systém domácí výuky je zatím v počátcích. Situace ohledně koronaviru se neustále mění a vyvíjí a příští týdny ukáží, zda bude potřeba v domácí výuce pokračovat, nebo se děti vrátí do školních lavic.

Jaký je váš názor na vyučování on-line?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
26.3.20 02:01

Přehled kde najít zdroje pro výuku

  • Nahlásit